i7 9700K Cinebench R20 sonuçları nasıl?

sinankytrn

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar i7 9700K Cinebench R20 score değerlerim normal mi? Bu değerler işlemcinin sorunsuz stabil olduğunun göstergesi midir? Stok 4.6GHz.

Adsız.png

Hocam teşekkür ederim öncelikle.Mesela 3.6GHz yazıyor sizin attığınızda benimki Boost teknoloji ile 4.6Ghz de test etti.Sanırım oda o değerde test ediyordur. İşlemcim yükte 87 derecelere çıkıyor 4.6GHz'de. Kötü bir sıvı soğutmam var Dark Aqua 120mm. Bende undervolt uyguladım geçenlerde 1.25V ile stabiliteyi yakaladım. Bunun ile R20'de testler yaptım. Aida programı ile testler yaaptım mavi ekran almadım. Fakat geçenlerde OCCT linpack testi yaptım aynı voltaj ile 4.saniyede mavi ekran aldım. Ondan sonra tekrar voltajı Auto'ya çektim. Şimdi 2 uygulamada mavi ekran almıyorum. OCCT'de alma sebebim nedir? Kasam Dark N10 advanted. Kasayı değiştirmeyi bile düşünüyorum. Bana yardımcı olur musunuz?

İşlemci için yaptığın konfigürasyonları geri alarak tekrar OCCT testine gir, problem yaşamıyorsan demek ki yaptığın konfigürasyon sağlıklı değil demektir.
Yok her türlü OCCT'de problem yaşıyorsan belki kartın değerlerinde anormallik vardır, sürücü bazlı bir problem de olabilir? Öncesinde default ayarlarda teste sok, problem yaşamazsan anla ki yaptığın konfigürasyon uygun değil.

Son olarak 120mm sıvı soğutma tercih etmenin mantıklı bir açıklaması pek yok. Bu tip markaların 240mm soğutucularından da hayır gelmiyor ne yazık ki. İyi bir sıvı soğutmaya gücün yetmiyorsa tercih etme. Sıvı soğutma yalnızca, hava soğutmanın yetersiz kaldığı oranda gelişmiş modellerde ve tasarım kaygılarının - arzularının söz konusu olduğu durumlarda anlam ifade eder, fayda sağlar.

İşlemci için yaptığın konfigürasyonları geri alarak tekrar OCCT testine gir, problem yaşamıyorsan demek ki yaptığın konfigürasyon sağlıklı değil demektir.
Yok her türlü OCCT'de problem yaşıyorsan belki kartın değerlerinde anormallik vardır, sürücü bazlı bir problem de olabilir? Öncesinde default ayarlarda teste sok, problem yaşamazsan anla ki yaptığın konfigürasyon uygun değil.

Son olarak 120mm sıvı soğutma tercih etmenin mantıklı bir açıklaması pek yok. Bu tip markaların 240mm soğutucularından da hayır gelmiyor ne yazık ki. İyi bir sıvı soğutmaya gücün yetmiyorsa tercih etme. Sıvı soğutma yalnızca, hava soğutmanın yetersiz kaldığı oranda gelişmiş modellerde ve tasarım kaygılarının - arzularının söz konusu olduğu durumlarda anlam ifade eder, fayda sağlar.

Değerleri tekrar Auto'ya aldığımda sorun çıkmadı. Prime95 mavi ekran almadım. AIDA64 ile de mavi ekran almadım. Fakat OCCT'de aldım 1.25V ile.

O halde frekanstan ödün vermeme ısrarından vazgeçmen veya denemelerde bulunmaya devam etmen gerekiyor. Daha iyi bir soğutucuya geçmek ise diğer bir seçenek.

Teşekkür ederim frekansı 4.3GHz çektiğimde ısı 70'i bile geçmiyor. Ama madem ben i7 9700K alıyorum o zaman 4.3GHz'de kullamamın pek anlamı kalmıyor. Yoksa 4.3GHz'de ısı çok düşük. Sizce kasayı değiştirmem gerekir mi?

En azından üst paneli bulunan bir kasan var, çok da gerekli değil şu aşamada. Düzgün bir hava soğutma veya yeterli bütçeye sahipsen sıvı soğutmaya geçersen problem kalmayacaktır zaten.
4.3GHz'de aynı voltaj kombinasyonları ile sağlıklı şekilde çalışma olasılığı daha yüksek.

Ek olarak "Madem I7 9700K alıyorsun, yanına iyi de birer soğutma çözümü eklemeliydin" olarak da değiştirilebilir cümlen :) Turbo frekanslarda sabit çalıştıramıyor zaten kimse; iyi bir soğutucuya sahip olmadığı müddetçe.

Geri
Yukarı