Çözüldü i7 9700K ve RTX 2060 sistem restart ve mavi ekran sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kapanmax

Kilopat
Daha fazla  
Bilgisayarım Windows'a girdikten sonra masaüstünde 1 saniye donuyor ondan sonra normal devam ediyor. İnternette gezinirken bir anda mavi ekran veriyor ve hata bilgileri toplanıyor kısmı %100 olduktan sonra kendini yeniden başlatmıyor. Ben yeniden başlattığımda ise bazen hiç BIOS ekranı falan gelmeden sadece siyah ekran kalıyor bazen Windows çok geç açılıyor, bazen ise tekrardan normal hızlı şekilde açılıyor. Ama Windows'a girdikten sonra her seferinde mavi ekran ile tekrar karşılaşıyorum.

CPU Stress test yaptığım zaman bilgisayarda bir sıkıntı olmuyor kapanma sorunu vb. şeyler ama testi bitirdiğim zaman tekrardan mavi ekran vermeye başlıyor. Aynı şekilde CS:GO oynarken de herhangi bir hata falan vermiyor. Ekran kartını test edemedim mavi ekran verdiğinden. Memtest86 ile RAM'leri test ederken uyuya kalmışım kalktığım zaman 3. test sırasında bilgisayar ekranını donmuş olarak buldum.

Bir sorun olarak da akşam kapattığım zaman öbür akşam açmaya çalıştığımda bilgisayar kendini sürekli yeniden başlatıyor ve BIOS ekranı bile gelmiyordu. Ben de BIOS pilini söküp takıyordum sorun kısmen çözülüyordu. M.2 SSD yerine normal SSD'ye Windows kurup test yapmadım.

Sürekli farklı hata kodları veriyor. Benim fikrimce ya RAM'lerde sorun var ya da anakartta bir sorun var. RAM'lerin slotlarını değiştirmeme rağmen sorun çözülmemişti.

Denediğim çözümler:

• - Format atmayı tabii ki denedim fakat tekrardan aynı sonuca ulaştım sorun çözülmedi.
  • - Donanımları test etmek için ilk olarak Prime95 ile CPU stress testi yaptım. Test sırasında hiçbir sorun yok her şey normal çalışıyor fakat testi kapattığım anda kısa bir süre sonra tekrar mavi ekran veriyor. Yani işlemcide de sorun olmadığını düşünüyorum.
  • - Sistemde 1 tane M.2 SSD, 1 tane normal SSD, bir tane de HDD olduğu için hepsini çıkarttım sadece M.2 SSD ile kullanmayı denedim. Yine aynı mavi ekran veriyor. Yani M.2 SSD bozuk değilse burada da bir sorun yok. M.2 SSD'yi test etme fırsatı bulamadım sürekli mavi ekran veriyor.
  • - Ekran kartını çıkarttım eski ekran kartımı taktım (RX 460) yine aynı, değişen bir şey yok sanırım ekran kartında da bir sorun yok.
  • - RAM slotlarını değiştirdim sorun çözülmedi.
  • - M.2 SSD'nin slotunu değiştirdim çözülmedi.
Sistemi yeni aldım 1 ay anca olmuştur aşağıya yazdım.

• Thermaltake V200
  • SAMSUNG 250GB 970 EVO M.2 SSD
  • James Donkey JD120 120GB SSD
  • WD 500GB 7200RPM HDD
  • NZXT E650 650W 80Plus Gold PSU
  • GSKILL 16GB (2x8GB) TRIDENT Z RGB DDR4 3600MHZ
  • Intel Core i7-9700K
  • Gigabyte Z390 M Gaming DDR4 Anakart
  • Gigabyte GeForce RTX 2060 XTREME
  • Corsair Hydro Serisi H100X 240mm

Bu resimler sadece 1 saatte aldığım hataların bir kısmı :(
Resimler eklenmemiş ama hepsi mavi ekran hatası ve farklı farklı kodlar veriyor.

Çözüm
Aldığım RAM'ler anakartta desteklenmiyormuş maalesef. 2x8 16 GB RAM almıştım ama anakartımda o model RAM sadece 8 GB destekliyormuş. Ben de şu anda sadece 8 GB kullanıyorum.
Aldığım RAM'ler anakartta desteklenmiyormuş maalesef. 2x8 16 GB RAM almıştım ama anakartımda o model RAM sadece 8 GB destekliyormuş. Ben de şu anda sadece 8 GB kullanıyorum.

Çözüm

Geri
Yukarı