i7-9750H sistem 30 FPS veriyor

TheNightKing

Hectopat
Herkese iyi günler arkadaşlar. Bilgisayarımla ilk başta 110 ila 140 arasında FPS aldığım oyunu şimdilerde 30'u zor görür oldum hatta NPC vb. birimlerin yoğun olduğu yerlerde bu 15 hatta 3-4'e kadar düşmekte. Bu konu hakkında elimden gelen her şeyi yaptım. VSync kapalı, fanlar temiz, termal macun yenilendi, NVIDIA denetim masasındaki o genelde tavsiye edilen tüm yüksek performans ayarları yapıldı hatta format bile attım ama buna rağmen değişen bir şey yok. Yani neden 140 civarlarında FPS aldığım oyun şimdilerde 30 FPS'i zor görür oldum. Oynadığım oyun Dying Light. Bilgisayarım ise MSI GL75 9SD-052XTR modelidir. Özellikleri ise:
  • • İşlemci: Intel® Core™ i7-9750H (12M Cache, 2.60 GHz, up to 4.50 GHz)
  • • İşletim Sistemi: FreeDOS
  • • Ekran: 17.3" FHD (1920*1080), AntiGlare, 120 Hz Thin Bazel
  • • Chipset: Intel HM370
  • Ekran Kartı: GTX 1660 Ti, GDDR6 6 GB
  • • Hafıza: DDR IV 8GB*2 (2666MHz)
  • • Hafıza yuvası: 2 Slot
  • • Maksimum Hafıza: Max 64 GB
  • • HDD 512 GB NVMe PCIE SSD
  • • Ön Kamera: HD type (30fps@720p)
  • • Klavye: "Backlight Keyboard (Single-Color, Red)"
  • • Pil: 6-Cell, Li-Ion, 51 Whr
  • • Güç Adaptörü: 180W adaptör

Arkadaşlar ne olur yardım edin kafayı yemek üzereyim. Bıktım usandım artık. Döviz kurunun uzaylara çıktığı şu zamanlarda ekran kartı arızası değildir inşallah. İnşallah gözümden bir şey kaçıyordur. Sizce sebebi ne olabilir?

Herkese iyi günler arkadaşlar. Bilgisayarımla ilk başta 110 ila 140 arasında FPS aldığım oyunu şimdilerde 30'u zor görür oldum hatta NPC vb. birimlerin yoğun olduğu yerlerde bu 15 hatta 3-4'e kadar düşmekte. Bu konu hakkında elimden gelen her şeyi yaptım. VSync kapalı, fanlar temiz, termal macun yenilendi, NVIDIA denetim masasındaki o genelde tavsiye edilen tüm yüksek performans ayarları yapıldı hatta format bile attım ama buna rağmen değişen bir şey yok. Yani neden 140 civarlarında FPS aldığım oyun şimdilerde 30 FPS'i zor görür oldum. Oynadığım oyun Dying Light. Bilgisayarım ise MSI GL75 9SD-052XTR modelidir. Özellikleri ise:
  • • İşlemci: Intel® Core™ i7-9750H (12M Cache, 2.60 GHz, up to 4.50 GHz)
  • • İşletim Sistemi: FreeDOS
  • • Ekran: 17.3" FHD (1920*1080), AntiGlare, 120 Hz Thin Bazel
  • • Chipset: Intel HM370
  • Ekran Kartı: GTX 1660 Ti, GDDR6 6 GB
  • • Hafıza: DDR IV 8GB*2 (2666MHz)
  • • Hafıza yuvası: 2 Slot
  • • Maksimum Hafıza: Max 64 GB
  • • HDD 512 GB NVMe PCIE SSD
  • • Ön Kamera: HD type (30fps@720p)
  • • Klavye: "Backlight Keyboard (Single-Color, Red)"
  • • Pil: 6-Cell, Li-Ion, 51 Whr
  • • Güç Adaptörü: 180W adaptör

Arkadaşlar ne olur yardım edin kafayı yemek üzereyim. Bıktım usandım artık. Döviz kurunun uzaylara çıktığı şu zamanlarda ekran kartı arızası değildir inşallah. İnşallah gözümden bir şey kaçıyordur. Sizce sebebi ne olabilir?
Ya bir sürü ihtimal olabilir. Eğer isterseniz aklıma geldikçe sayarım. Bu arada şarjda oynuyorsunuz değil mi?

Artı -1 Eksi
Formattan sonra sürücüleri kurdunuz mu?

Termal macun değişimi olması gerektiği gibi mi yapıldı?
yani formattan sonra nvidia experience'ı kurdum ekran kartını güncelledim onun dışında pek bir şey yapılmıyor sanırsam ama tabii tavsiyeniz varsa dinleyebilirim. termal macunu bu işte usta olan bir tanıdığıma yaptırdım.
3D ayarlarında Yüksek Performanslı Nvidia İşlemcisi seçili değil mi? Seçili ise sıcaklıktan dolayı olabilir sıcaklıkları da kontrol edin.
hayır öyle denedim olmadı sonra geri normale çektim. sıcaklıklarda farketmiyor gerçii.

Artı -1 Eksi
Hayır öyle denedim olmadı sonra geri normale çektim. sıcaklıklarda farketmiyor gerçii.
Hocam normal ayarı Yüksek Performanslı Nvidia İşlemcisi olması lazım zaten. Ayarı tekrar yapın olmadı 3D ayarlarından program ayarlarından o oyunu seçip Yüksek Performanslıyı seçin ve tekrar deneyin.

Artı -1 Eksi
Diğer oyunlarda da sıkıntı var mı? Termal macunu değişmişsiniz ama yine de sıcaklıklarda sıkıntı var mı? Eski ekran kartı driverı ile denediniz mi? Bunları deneyip de yine de sıkıntı devam ediyorsa oyuna gelen güncellemeler yüzünden de olabilir.
evet diğer oyunlarda da var mesela world war z vardı onda da ilk başta 100 civarında fps alırken sonradan fps droplar oluşmaya ve fps'imin 50-60 lara indiğini gördüm. şuan ki güncel sürüm 497.09 zaten. bu sürümdeyken sıkıntıları yaşadım. sonra sizin demeniz üzerine 496.13 sürümünüde indirip denedim ama sonuç halende aynı. değişen bir şey olmadı. ama oyuna gelen bir güncelleme olmadı. diğer arkadaşlarım sabit fps alırken benim yüksek fps'im bayaa düştü.
Dragon Center + Nahimic 3 kullanıyor musun?
hayır kullanmıyorum. zaten msı'ın uygulamalarını bir türlü kullanamadım nedense.

Artı -1 Eksi

Geri
Yukarı