i7 9900K Power Limit Throttling sorunu

saykoturk

Kilopat
Yer
Yenişehir, Mersin
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Teknisyeni
Merhabalar herkese iyi forumlar dilerim. İşlemcim 9900K. Isı sorununu çözdüm, şimdi sırada merak ettiğim bir konu olan power limit throttling var. Bununla ilgili yabancı forumlarda onlarca konu var ama kendi forum sitelerimizde yok bu yüzden bununla ilgili bir konu oluşturmak istedim.

Bu işlemci için TDP değeri 95w olarak belirlenmiş ancak gözlemlediğim kadarı ile girdiğim oyunlarda işlemci 95w üstü güç çekmek istiyor örneğin 100w üzeri çıkacak gibi oluyor power limit throttling devreye giriyor (bununla ilgili ayar BIOS'da mevcut). Geri 95W'a çekiyor ve sanırım tam bu sırada FPS drop oluyor.

Güç sınırını kapatsam ne tür artıları/eksileri olur?

369431

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar herkese iyi forumlar dilerim. İşlemcim 9900K. Isı sorununu çözdüm, şimdi sırada merak ettiğim bir konu olan power limit throttling var. Bununla ilgili yabancı forumlarda onlarca konu var ama kendi forum sitelerimizde yok bu yüzden bununla ilgili bir konu oluşturmak istedim.

Bu işlemci için TDP değeri 95w olarak belirlenmiş ancak gözlemlediğim kadarı ile girdiğim oyunlarda işlemci 95w üstü güç çekmek istiyor örneğin 100w üzeri çıkacak gibi oluyor power limit throttling devreye giriyor (bununla ilgili ayar BIOS'da mevcut). Geri 95W'a çekiyor ve sanırım tam bu sırada FPS drop oluyor.

Güç sınırını kapatsam ne tür artıları/eksileri olur?

Eki Görüntüle 369431
9900K yine iyiymiş , 2700x 200w a dayanıyor nerdeyse. 😲

:) bunun limiti kaldırında 130 - 140 w nın altına inmiyor, bu konu ile ilgili fazla bilgim olmadığı için açmadan önce bir sorim dedim.

CPU sıcaklığını istediğiniz limitte tutabildikten sonra (cooler konunuz) isterse 300w çeksin.

Denerken , ağır benchmarklara yüklenmeyin aniden.
Daha az yoracak denemeler yapın. Noolmaz noolmaz. 🙂

Son düzenleme:
CPU sıcaklığını istediğiniz limitte tutabildikten sonra (cooler konunuz) isterse 300w çeksin.

Denerken , ağır benchmarklara yüklenmeyin aniden.
Daha az yoracak denemeler yapın. Noolmaz noolmaz. 🙂

Yeni coolerime güveniyorum, devam diyorum 😁
Power limitleri kaldırdığımız zaman işlemci 120 140 watt çekmeye başlıyor ve bununla beraber işlemci 1.5v gerilim ile çalışıyor ki buda işlemci için tehlikeli bir gerilim bildiğim kadarı ile.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı