i710700K ve GTX1050 2 GB ile nasıl bir oyun performansı beklemeliyim?

Bende çok bir performans farkı beklemiyorum fakat seneye yeni bir ekran kartı alacağım. Onu alana kadar idare etsin istiyorum. Darboğaz dediğiniz olayın sisteme bir zararı olur mu?

İşlemci: Intel i7 10700K.
Anakart: MSI Z490 Tomahawk.
RAM: DDR4 3600 MHz CL17 RAM.
Ekran kartı: MSI GTX 1050 Gaming 2 GB.
SSD: WD Blue 500 GB.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Anakart ve işlemcimi yukarıda yazanlarla değiştireceğim. Elimde GTX 1050 var. Oyunlarda bu işlemciyle nasıl bir sonuç vereceğini merak ediyorum.
anakart ve işlemciye bu kadar para bayılmak yerine daha ölçülü bir şey yapabilirsin.Intel seviyorsan i5 9400F + 1660 Super Ryzen alabiliyorsan R5 1600AF / R5 2600 / R5 2600X + 1660ti

1050 ekran kartından tam performans alırsınız.
Bende çok bir performans farkı beklemiyorum fakat seneye yeni bir ekran kartı alacağım. Onu alana kadar idare etsin istiyorum. Darboğaz dediğiniz olayın sisteme bir zararı olur mu?
Hayır zarar olmaz kesinlikle.

Hocam bu olay darboğaz değil zaten, tanımlaması garip bir olay... Hiçbir sorun olmaz, sadece performans düşük olur.

Bir önceki işlemcim Intel Core i3 550 ona göre ekran kartı gerektiren oyunlarda fazla bir performans farkı görer miyim peki ?
Fark kesinlikle her oyunda görürsünüz, onun kaçarı yok. CS gibi oyunlarda hatta kat kat bir fark görürsünüz. Mümkün olan en kısa zamanda GPU yenileyin ama. O işlemciye hakaret olur yoksa.

Normalde dengeli bir yükseltme önerirdim. Çok güçlü bir işlemci ve kaliteli bir anakarttan bahsediyorsunuz. Fakat ekran kartı yükseltmesi de yapacağınızdan bahsetmişsiniz. O yüzden hiçbir problem yok. Sisteme zararı kesinlikle olmaz.

Performans artışı ise oyuna göre yüzde 5'den yüzde 80'lere çıkabilir (CS:GO gibi oyunlarda). AAA oyunlarda ise düşük FPS'den kurtulamazsınız. Çözünürlüğü 720P ye çekip ayar kısarsanız yükü işlemciye vereceğiniz için bariz FPS artışı olacaktır.

İşlemciyi değiştirmek yerine ekran kartını değiştir önce, anakart, işlemci, ram değişikliklerini sonraya ertele. Elindeki işlemcinin 6 veya 7. nesil işlemci olduğuınu varsayarsam seni idare eder daha iyi performans alırsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı