i9 10850K işlemci turbo moda geçince 100 derece oluyor

Kartalizma027

Centipat
İ9 10850K + Asus Prime B560 Plus + Rampage Deeplight 240 mm Sıvı Soğutma

Öncelikle herkese Merhaba yeni bir sistem düzdüm ve sorunun ne olduğunu hala çözebilmiş değilim.
Benim sorunum şöyle: İşlemciyi Turboya alıp BF5'e giriş yapıp yardımcı programla sıcaklık değerlerini kontrol ettiğimde işlemci 80-100 derece arası gidip geliyor.
anakartımda pump girişi olmadığı için fan çoklayıcı aldım.

Çoklayıcıyı cpu fan a bağlayıp sıvı soğutmanın fanları da çoklayıcı da birleştirdim.
Ne öncesinde, ne de sonrasında fanların hızı artıyor ama pompa sabit 2000 RPM'de çalışıyor ve haliyle işlemciyi yeteri kadar soğutamıyor.
Bir diğer sorunumsa İşlemci turbodayken, turbo kapalıyken FPS hep aynı değerlerde, hiç artış farkı olmuyor. sorun anakartta mı yoksa sıvı soğutucuda mı anlamadım. Ek bir ayarda yok ve işin kötü tarafı ne anakartın ne de aldığım marka sıvı soğutucunun neredeyse nette hiç bir videosu veya konusu yok ve geçmiyor.
Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
İ9 10850K + Asus Prime B560 Plus + Rampage Deeplight 240 mm Sıvı Soğutma

Öncelikle herkese Merhaba yeni bir sistem düzdüm ve sorunun ne olduğunu hala çözebilmiş değilim.
Benim sorunum şöyle: İşlemciyi Turboya alıp BF5'e giriş yapıp yardımcı programla sıcaklık değerlerini kontrol ettiğimde işlemci 80-100 derece arası gidip geliyor.
anakartımda pump girişi olmadığı için fan çoklayıcı aldım.

Çoklayıcıyı cpu fan a bağlayıp sıvı soğutmanın fanları da çoklayıcı da birleştirdim.
Ne öncesinde, ne de sonrasında fanların hızı artıyor ama pompa sabit 2000 RPM'de çalışıyor ve haliyle işlemciyi yeteri kadar soğutamıyor.
Bir diğer sorunumsa İşlemci turbodayken, turbo kapalıyken FPS hep aynı değerlerde, hiç artış farkı olmuyor. sorun anakartta mı yoksa sıvı soğutucuda mı anlamadım. Ek bir ayarda yok ve işin kötü tarafı ne anakartın ne de aldığım marka sıvı soğutucunun neredeyse nette hiç bir videosu veya konusu yok ve geçmiyor.
Anakartın videosu olmamasının nedeni daha yeni çıkmış olmasıdır, inteller hep ısınır tek çare İntel Extreme Utilityden güç sınırı koymak ya da yeni bir soğutucu almak.

soğutucuyu yeni aldım iadesi mevcut önerebileceğiniz bir soğutucu olur mu bu işlemciyi turbo boostta besleyecek. birde şöyle bir sorun var turbo boosta fps artmamasının sebebi ısınmadan dolayımı sizce

Anakartın videosu olmamasının nedeni daha yeni çıkmış olmasıdır, Intel'ler hep ısınır tek çare Intel Extreme Utility'den güç sınırı koymak ya da yeni bir soğutucu almak.

Intel'ler hep ısınır mı komik.

i9 10850K + ASUS Prime B560 PLUS + Rampage Deeplight 240 mm Sıvı Soğutma

Benim sorunum şöyle: İşlemciyi Turbo'ya alıp BF5'e giriş yapıp yardımcı programla sıcaklık değerlerini kontrol ettiğimde işlemci 80-100 derece arası gidip geliyor.
Anakartımda pump girişi olmadığı için fan çoklayıcı aldım.

Çoklayıcıyı CPU fan a bağlayıp sıvı soğutmanın fanları da çoklayıcı da birleştirdim.
Bir diğer sorunumsa işlemci Turbo'dayken, Turbo kapalıyken FPS hep aynı değerlerde, hiç artış farkı olmuyor. Sorun anakartta mı yoksa sıvı soğutucuda mı anlamadım. Ek bir ayarda yok ve işin kötü tarafı ne anakartın ne de aldığım marka sıvı soğutucunun neredeyse nette hiçbir videosu veya konusu yok ve geçmiyor.

Sıcaklık çok yüksek boşta ne derecelerde ve soğutucusunuz ne montajı düzgün mü?

Ne demek istediniz?

Bir şey demek istemedim Intel'ler hep ısınır lafı komikte.
Intel hep ısınır diye bir genelleme yapman yanlış onu demek istiyor. Muhtemelen soğutucunun montajında sıkıntı var yoksa ısınmaz.

Yalnışı bırakın ömrüm hayatımda Intel'de 11.nesil de 11900K, 11700K harici hiçbir çok fazla ısınan işlemci görmedim genelde AMD'dir o laf ama onun için bile denmez. Sonuçta AMD ne çıkardıysa en az 2 3 tane ısınma sorunu her işlemcisinde bulunmakta neredeyse.

Son düzenleme:
i9 10850K + ASUS Prime B560 PLUS + Rampage deeplight 240 mm sıvı soğutma.

Öncelikle herkese merhaba yeni bir sistem düzdüm ve sorunun ne olduğunu hala çözebilmiş değilim.
Benim sorunum şöyle: İşlemciyi Turbo'ya alıp BF5'e giriş yapıp yardımcı programla sıcaklık değerlerini kontrol ettiğimde işlemci 80-100 derece arası gidip geliyor.
Anakartımda pump girişi olmadığı için fan çoklayıcı aldım.

Çoklayıcıyı CPU fan a bağlayıp sıvı soğutmanın fanları da çoklayıcı da birleştirdim.
Bir diğer sorunumsa işlemci Turbo'dayken, Turbo kapalıyken FPS hep aynı değerlerde, hiç artış farkı olmuyor. Sorun anakartta mı yoksa sıvı soğutucuda mı anlamadım. Ek bir ayarda yok ve işin kötü tarafı ne anakartın ne de aldığım marka sıvı soğutucunun neredeyse nette hiçbir videosu veya konusu yok ve geçmiyor.

Aha kardes bende yenı sıstem duzdum 3gun once işlemci i9 10850 K ve sogutucu da aynı Rampage deeplight 240 ıslemcım 100 derece yanacak cozen var mı Allah için lütfen kullanamıyom anakart Z590A pro MSI.

Aha kardes bende yenı sıstem duzdum 3gun once işlemci i9 10850 K ve sogutucu da aynı Rampage deeplight 240 ıslemcım 100 derece yanacak cozen var mı Allah için lütfen kullanamıyom anakart Z590A PRO MSI.

Aynı sorunsa ben soğutucuda problem olduğunu düşünüyorum.

Aha kardes bende yenı sıstem duzdum 3gun once işlemci i9 10850 K ve sogutucu da aynı Rampage deeplight 240 ıslemcım 100 derece yanacak cozen var mı Allah için lütfen kullanamıyom anakart Z590A pro MSI.
ben sorunu yeni çözdüm kardeşim sorun ilk sorunum sıvı soğutucunun yanlış montajıymış sıvı soğutcunun apartları pompanın üstten verip vidayı alttan atacakmışız 2. çözümse bakır bloğa termal macun sürmek oldu bu şekilde şuan turboda 70 i geçmiyor ama yinede çok dandik bir sıvı soğutcuymuş iade etme imkanın varsa et güzel bişey al derim.
Intel'ler hep ısınır mı komik.

Sıcaklık çok yüksek boşta ne derecelerde ve soğutucusunuz ne montajı düzgün mü?
boştayken sorun olmuyordu turboya geçince sıkıntı çıkarıyordu onuda bakır bloğa macun sürmekle birde yanlış montajı düzeltmeyle çözdüm ama fps konusunda hala emin değilim. ek olarak 2400 mhz ddr4 32 gb ram vardı onlarıda 3600 mhz 32 gb ramle değiştirdim yinede aynı FPS leri alıyorum acaba sorun mönitörden (Viewsonic 144 hz curved) mi fazla fps artışı olmuyor bilemedim.:)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı