i9 10900K sistem toplama

Bütçe
16000
Bütçe fazla olduğu için MSI Z590 iyi olur bence.

5900X alması daha iyi olacaktır. 10900K alması için pek bir sebep yok.

Aralarında 2000 lira fark var hem bence aralarında 2000 liralık bir fark yok.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tekli çekirdekte 5800X daha iyi gözüküyor ancak gerçekte öyle değil oyunlarda daha düşük FPS veriyor 10900K ya göre yani kağıt üstüne bakmamak lazım.
Videodan anladığım kadarı ile amd işlemci sadece 4k render işlemince biraz daha iyi. Onun dışında intel ufak bir tık önde galiba performansta. Bunun dışında güç tasarrufu açısından amd daha iyi gibi.

Fiyat; 14.300TL.

Hocam kasayı siz seçin, seçerken 360MM sıvı soğutma desteği olsun.

Hocam, İ9 10900K 10/20 çekirdekli işlemcidir.
Eki Görüntüle 933455
Eki Görüntüle 933457
Evet topladığım sisteme yakın bir sistem olmuş ve fiyatı da uygun, üstüne kasa da eklendiği zaman biraz benim bütçeye yaklaşıyor. Sistem için bütçem düşerse eğer ekran kartı için bütçem yükselir. Yani bu tarz düşünceli sistemler için ayrıca teşekkür ediyorum. Önerilen sistemlerin hepsini kendi faktörlerime göre incelemeye çalışıyorum.

Videodan anladığım kadarı ile AMD işlemci sadece 4K render işlemince biraz daha iyi. Onun dışında Intel ufak bir tık önde galiba performansta. Bunun dışında güç tasarrufu açısından AMD daha iyi gibi.

Evet topladığım sisteme yakın bir sistem olmuş ve fiyatı da uygun, üstüne kasa da eklendiği zaman biraz benim bütçeye yaklaşıyor. Sistem için bütçem düşerse eğer ekran kartı için bütçem yükselir. Yani bu tarz düşünceli sistemler için ayrıca teşekkür ediyorum. Önerilen sistemlerin hepsini kendi faktörlerime göre incelemeye çalışıyorum.

Benim attığım sisteme bakabilirsin 12000 liraya geliyor.

Mantıklı duruyor da, önereceğin parça var mı?
Bence senin sistemin gayet güzel olmuş hocam. Kasa olarak da TD 500 Mesh alınabilir.
Aralarında 2000 lira fark var hem bence aralarında 2000 liralık bir fark yok.
2000TL farka değer mi, o ayrı konu hocam ama çoklu çekirdek kullanan uygulamalar kullanıyorsa bence değer.

Bence senin sistemin gayet güzel olmuş hocam. Kasa olarak da TD 500 Mesh alınabilir.

2000TL farka değer mi, o ayrı konu hocam ama çoklu çekirdek kullanan uygulamalar kullanıyorsa bence değer.

5900X render da çok daha iyi ancak bence 5900X yerine 10900K alıp RTX 3070 yerine 3080 alabilir.

(Örnek)
5900X render da çok daha iyi ancak bence 5900X yerine 10900K alıp RTX 3070 yerine 3080 alabilir.

(Örnek)

Bu aralar Intel işlemcilerin fiyatları bence çok iyi 10700F işlemci bile neredeyse 2000 lira yani bence Intel'ler şu an alınmalı.

Merhabalar arkadaşlar, başlık biraz despot oldu ise kusuruma bakmayın. Ancak daha önce hiç fiziksel olarak sistem toplamamış ve ayrıntılardan çok haberdar olmayan biri olarak yardımınıza ihtiyacım var. Uzun süredir devam eden araştırmalarımdan bazıları sonuç vermeyince daha iyi anlayan insanlara sormanın daha uygun olacağını düşündüm. Bu yüzden buradayım. Lafı uzatmadan bir görsel ile topladığım sistemi aşağı ekliyorum ve ardından sizlere bazı sorularım olacak.

Eki Görüntüle 933390

• Topladığım sistem bu (evet ekran kartı yok şimdilik). Ripjaws V RAM'lerinin XMP desteği olup olmadığını anlayamadım ve buna benzer bir ibare de bulamadım açıkçası. Anlayamadığım kısım şu: i9 10900K'nın desteklediği maksimum RAM hızı, 4000 MHz'in çok altında. Eğer belleklerimin XMP desteği varsa 4000 MHz hız alabilir miyim? Bu konuyu biraz araştırdım ancak çok kesin sonuçlar bulamadım.
  • Sıvı soğutmadan hiç anlamıyorum. Sürekli bakım gerektiren bir şey ise bunu beceremem. Bu doğrultuda hava soğutma tercih etmeli miyim? (Etmeliysem aklımda A500 gibi bir şey var. Sizce bu uygun mudur?)

Notlar:
  • Sistemi video işleme, video efekt tasarımı ve oyun için kullanacağım. Bu yönde tavsiyelerinizi bekliyorum.
  • Ekran kartsız bütçem 16 bin civarı ancak mevcut sistemin üzerinde gerçekten önemli derecede fark yaratacak değişiklikler için 1000-2000₺ esneklik gösterebilirim (ciddi fark yaratması önemli çünkü kalan para ile ekran kartı bütçemi ayarlayacağım.)
  • Alternatif sistem önerileri benim ve diğer arkadaşların ufkunu genişletebilir isterseniz, burada kullanım amacına uygun olacak şekilde alternatif sistemler önerebilir ve benim sistemime kıyasla avantajlarından bahsedebilirsiniz.
  • Sistem ile alakalı gördüğünüz sıkıntıları ve benim aklıma dahi gelmeyen uyumsuzluk, sorun vb. durumlardan var ise bahsederseniz gerçekten minnettar olurum.
  • Tekrar belirtmekte fayda var: Ekran kartsız bütçem 16.000₺ ekran kartını sisteme daha sonradan ilave edeceğim.

Kasayla gelen PSU MWE Bronze. Ayrı eten stoklarda varsa 750W Core Reactor veya mümkünse 850W focux GX veya RMx veya GF1 vs ile TD500 mesh, P400A RGB veya 4000D airflow + Akasa fan vs herhangi bir kasa. RAM daha ucuza Trident Z Neo olabilir.
İşlemcide 2K koyman mümkünse 5900X olabilir yanında B550 STRIX-F mümkünse Gaming Carbon daha da mümkünse STRIX-E daha da mümkünse B550 UNIFY veya Xe. 2K ekleyemezsen 10850K veya 10900KF ile Z490 GAMING Edge fiyatı 2K bandındaysa yeterli. Mümkünse Z490 UNIFY veya Türkiye'de Z590 stoku varsa artık Carbon'u alabilirsin. Sıvı soğutucu da fiyatına göre aşırı kötü bu arada PF360 veya Liquid Freezer 280/360 alınır.

Geri
Yukarı