i9-10900K ve RTX 3090 sistem toplama

Hocam bence gereksiz pahalı parçalar seçmişsiniz. Mesela kasa, PSU, ram ve anakart.

Ben RTX 3080 için şöyle bir sistem topladım:
sistem1.png
sistem2.png

Hocam bence gereksiz pahalı parçalar seçmişsiniz. Mesela kasa, PSU, ram ve anakart.

Ben RTX 3080 için şöyle bir sistem topladım:
Eki Görüntüle 671932Eki Görüntüle 671933
Hocam biraz fazlalık var gibi görünüyor evet farkındayım. Parçaların birbiriyle tam uyumlu olmasını istiyorum hem de düşündüğümde daha uzun vadeli işlevsel bir yatırım olarak görüyorum. Örnek vermek gerekirse evet 64 gb ram çok fazla ama Adobe Premiere gibi programlar kullandığımda arkadan Photoshop açık olduğunda vs. 64 GB farkını hissettirir diye düşünüyorum. En nihayetinde bu sistemi sadece oyun için toplamıyorum. Monitör seçimi beni biraz düşündürüyor ortalama 1500 pound sadece monitöre gidecek bu beklentimin üstünde bir fiyat. Fakat aslan besliyorsan ne yediğine de bakmayacaksın. Ben dediğiniz gibi Ram'i 32 GB yapıp anakartı bu model ile değiştirmeyi düşündüm. Fakat Formula'nın soğutma ve malzeme kalitesinin daha üst düzey olduğunu öğrendim. Yaklaşık bir 400 sterlin tasarruf edebilirim fakat pekte içime sinmiyor. Kasa ve Psu ya gelecek olursak, bu kasayı tasarım olarak hem çok beğendim hem de dahili ekran kartı destek çıtası olmasından dolayı kendisini seçtim. Hadi güç kaynağı da Asus olsun Rog olsun tam olsun dedim o modeli seçtim😄 bütün bunlarla beraber yeni şeyler öğrendikçe sistem güncelleniyor.

Genel parçalar bu şekilde, işlemci 11900K olacak. Tabi ne zaman çıkacağı belli değil. 10900k' yı satın alıp 11. nesil çıktığında elden çıkarıp terfi etme düşüncesi de var aklımda. Ekran kartı Asus Rog Strix Rtx 3090. Özel sıvı soğutma yapmak var aklımda umarım altından kalkarım. Sanırım beni bu süreçte en çok düşündüren parça monitör, aklımda şu model var fakat sistemin toplam fiyatı 5000 pound'u geçiyor açıkçası bu kadar tutacağını düşünmemiştim. Monitör için black friday indirimlerini beklemeyi düşünüyorum. Konuyu açarken aklımda olan parçaların tamamının şuan değiştiğini görüyorum herkesten bir şeyler öğreniyorum yardımlarınız için çok teşekkür ederim tavsiyelerinize sonuna kadar açığım.
Eki Görüntüle 671891

hocam inglterdeyasamaya baslıyacaksanız 11. Nesil işlemciyi bekleyin , ben de 2017-2020 ocak arası berlinde yasıyodum stoklara avrupada hersey cabuk geliyor 👍

hocam inglterdeyasamaya baslıyacaksanız 11. Nesil işlemciyi bekleyin , ben de 2017-2020 ocak arası berlinde yasıyodum stoklara avrupada hersey cabuk geliyor 👍
Bekleyeceğim hocam evet erken gelip ilk parti kısa sürede bitiyor. Dün şahsen takip ettim. Alışveriş yapacağım site rtx 3080'i ön siparişe açtığı an siteye giremedim desem yeridir 1 saatlik bir sürede tüm stoklar eridi yaklaşık 9000 adet rtx 3080 satışı yaptı. Tabi bu sadece bir tedarikçi site.
Arkadaşlar zorda olsa Rtx 3090'ı sipariş edebildim.
Ekran Görüntüsü (4).png
r
Ekran Görüntüsü (5).png

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba geçenlerde bir konu açmıştım,Alienware AREA-51M laptop almayı planlıyordum fakat içime sinmeyen bazı şeylerden dolayı ve RTX 3000 serisi çıkacağından dolayı karar değiştirip masaüstü sistem toplamaya karar verdim. Kısa bir süre sonra İngiltere'de yaşamaya başlayacağım. Parçaların önemli bir kısmını oradan sipariş verip şimdiden sistemi toplamaya başlamak istiyorum. Sistemi kabaca oluşturdum tek tek link bırakacağım ilgili arkadaşlardan temel bileşenlerin uyumluluğu konusunda yorumlarını rica ediyorum. Ayrıca güç kaynağı ve kasa tavsiyesi isteyeceğim bu ikisinde takıldım. Genel bir yorum yaparsanız sevinirim eksiğim varsa ya da şunu şöyle yap dediğiniz bir şey varsa lütfen söyleyin teşekkürler.

ekran kartı: MSI GeForce RTX 3090 24 GB Gaming X Trio link
Anakart: MSI MEG Z490 ace link
İşlemci: Intel Core i9-10900K link
RAM: Corsair 64 GB (4x16 GB) dominator Platinum RGB beyaz 3200MHz CL16 DDR4 Quad kit link

Soğutma: MSI Mag corelıquıd 360R ARGB link
Hafıza: Samsung Evo 970 1GB & Seagate Barracuda 3.5" 2TB.
Monitör: MSI Optix MPG341CQR wide Quad HD 34 link

Düşündüğüm kasa: link

Monitör sanirim 2K alacaksiniz fakat RTX 3090 ekran karti için 4 ve 8K monitörlarlar daha ideal olur. Oyun akiciligi için, ayrica 120 FPS alacaksiniz zaten oyunlarda ayrica guc kaynagi en az 1000 Watt olmasini tavsiye ederimç ekran karti için en az 750 Watt bir de arti olarak islemciniz de guclu oldugu için 1000 Watt daha iyi olur. RAM'lere gelince 64 GB 3200 MHz yerine 32 GB 3600 ya da 4600 MHz daha verimli olacaktir...

Son düzenleyen: Moderatör:
Monitor sanirim 2 k alcaksiniz fakat rtx 3090 ekran karti icin 4 ve 8 k monitorlarlar daha ideal olur oyun akiciligi icin ayrica 120 fps alcaksiniz zaten oyunlarda ayrica guc kaynagi en az 1000 watt olmasini tavsiye ederim ekran karti icin en az 750 watt bide arti olarak islemcinizde guclu oldugu icin 1000 watt daha iyi olur ramlere gelince 64 gb 3200 mhz yerine 32 gb 3600 yada 4600 mhz daha verimli olcaktir...
Hocam konuyu açtıktan sonra hemen hemen bütün parçalar değişt. Sistemi tamamen Asus rog yaptım. Hali hazırda Asus rog Strix Rtx 3090'ı dün sipariş verdim. Öncelikle bu güç kaynağını seçmemdeki sebep seçtiğim kasa için üretilmiş olması. Güç kaynağının üstündeki lcd ekranda kaç watt güç kullandığını kasada bulunan cam kısımdan görebilme imkanı var. Ve bu güç kaynağının 1000 watt olanı yok, ben bulamadım. Ramlere çok yorum geldi galiba 32 gb alacağım, sizler öyle diyorsanız öyledir. En nihayetinde şuan ekipmanları ve ekran kartını almış bulunmaktayım. Monitör seçiminde çok zorlandım hocam, istediğim özellikte bir monitör yok desem abartmış olmam. 4K, 144 hz, 30-37 inç arası curved bir monitör üretilmemiş. Monitör için 1500 pound ayırdım bu iyi bir monitör almak için iyi bir para fakat maalesef bulamadım. Şu monitöre şuan yakınım. 3840x1600p 144 hz (175 OC) 1 ms gibi özellikleri var nerdeyse 3K gibi birşey oluyor heralde bu 😄 black friday indirimlerini bekleyeceğim hocam bunun ve diğer birçok parça için.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı (3).PNG
    Ekran Alıntısı (3).PNG
    73,6 KB · Görüntüleme: 85
su anda hazır sistemmi aldınız yoksa ayrı ayrı kendinizmi topladınız bide amazonda dahamı ucuz acaba?
Hocam konuyu açtıktan sonra hemen hemen bütün parçalar değişt. Sistemi tamamen Asus rog yaptım. Hali hazırda Asus rog Strix Rtx 3090'ı dün sipariş verdim. Öncelikle bu güç kaynağını seçmemdeki sebep seçtiğim kasa için üretilmiş olması. Güç kaynağının üstündeki lcd ekranda kaç watt güç kullandığını kasada bulunan cam kısımdan görebilme imkanı var. Ve bu güç kaynağının 1000 watt olanı yok, ben bulamadım. Ramlere çok yorum geldi galiba 32 gb alacağım, sizler öyle diyorsanız öyledir. En nihayetinde şuan ekipmanları ve ekran kartını almış bulunmaktayım. Monitör seçiminde çok zorlandım hocam, istediğim özellikte bir monitör yok desem abartmış olmam. 4K, 144 hz, 30-37 inç arası curved bir monitör üretilmemiş. Monitör için 1500 pound ayırdım bu iyi bir monitör almak için iyi bir para fakat maalesef bulamadım. Şu monitöre şuan yakınım. 3840x1600p 144 hz (175 OC) 1 ms gibi özellikleri var nerdeyse 3K gibi birşey oluyor heralde bu 😄 black friday indirimlerini bekleyeceğim hocam bunun ve diğer birçok parça için.
su anda hazır sistemmi aldınız yoksa ayrı ayrı kendinizmi topladınız bide amazonda dahamı ucuz acaba?

Hocam kendim topluyorum, Rtx 3090 hazır sistemler hem pahalı hem de bileşenleri benim seçtiğim seviyede değil. Şu an sadece ekran kartını satın aldım daha doğrusu ön sipariş verdim ekimin sonuna anca gelir diye düşünüyorum. Amazonda bazı parçalar uygun olabiliyor ama öyle çok bir fark yok. Ben şuan black friday indirimlerini bekliyorm sistemin diğer parçaları için.
@Seyitakgul Arkadaş İngiltere'de yaşadığı için sistemi de oradan topluyor.
Monitör dahil 4.000£'a RTX 3090'lı sistem topluyor. Bizde 4.000₺'ye 1660'lı kasayı zor topluyoruz. :(
Teknoloji dünyası birim olarak uygun evet. Ama başka şeyler tartışılır hocam bana sorsalar İngiltere’ mi Türkiye’mi diye kesinlikle Türkiye derim.neyse bu konu çok başka konu, içi beni dışı sizi diyeyim..😀

Son düzenleme:

Geri
Yukarı