i9-11900KF, 360 mm sıvı soğutmayla 98 dereceye ulaşıyor

Chiphell'de paylaşılan gönderiye göre, Intel'in Rocket Lake-S serisindeki amiral gemisi olan i9 11900KF 98 dereceye kadar çıkabiliyor. Varsayılan TDP değerinin 125W olmasına rağmen işlemci güç tüketiminin 250.83W'a ulaştığı belirtiliyor. Bu değer işlemcinin PL2 (Power Limit 2) değeri olup 56 saniyelik bir süreyle Comet Lake-S serisi işlemcilerin PL2 değeriyle de (250W) benzer olması bekleniyor. Fakat bu testte anakart ayarlarının belirtilmediğini söylemekte fayda var, işlemcinin bu değerlere ulaşması için süre ve PL1/PL2 üzerinde oynamalar yapılmış olabilir.

Ekran görüntüsünden anladığımız kadarıyla işlemci voltajı 1.401V. Fakat sızıntıyı yapan kişi bunun bir okuma hatası olduğunu, AIDA64'ün 1.325V gösterdiğini belirtiyor. Ayrıca işlemci taban hızının saklanmasına rağmen bu değerin 3.5 GHz olduğu düşünülüyor. Testteki işlemcinin sızıntılara göre tüm çekirdeklerde 4.8 GHz'lik bir boost frekansı bulunuyor. Bu test sırasında işlemci 360 mm'lik giriş seviyesi bir AiO sıvı soğutma ile soğutulmuş. Stres testi sonuçlarının günlük kullanımı yansıtmadığını, normal kullanımda daha farklı değerler alınacağını belirtmekte fayda var.

212312me74u41ape94fa41.png

Çeviri ve gerekli düzenlemeler tarafımca yapılmıştır.

Yüksek ihtimal yalan 98 derece. Güvendiğimiz kaynakların bilgilerine inanalım, böyle bilgilere itibar etmeyin.

Yüksek ihtimal yalan 98 derece. Güvendiğimiz kaynakların bilgilerine inanalım, böyle bilgilere itibar etmeyin.

Şu an izlediğim bütün teknoloji kanalları ve forumlarında ortak fikirler.
11900K çok fazla güç tüketiyor.
11900K çok ısınıyor.
Bu yüzden 98 olmaz 95 olur ama bu işlemcinin çok fazla ısındığı gerçeğini değiştirmez. Ha ben 98'e direkt inanırım, başka işlemci olsa acaba gerçek mi diye 3-4 kaynaktan teyit ederdim ama 11900K için gerek yok :D.

Çıkmasaydı daha iyi.
Konuyu açarken durumun bundan daha iyi olacağını düşünmüştüm. O umutla şunu da eklemiştim hatta.
Stres testi sonuçlarının günlük kullanımı yansıtmadığını, normal kullanımda daha farklı değerler alınacağını belirtmekte fayda var.

Fakat ben de sevemedim kendisini. Başlıktaki KF, incelemelerdeki K ama yine büyük bir fark olmaz ikisi arasında. Sadece ısınmasını, güç çekmesini değil; performansını da umduğum kadar iyi bulamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı