i9 12900K RTX 4080 Sistemde Oyunlarda Düşük FPS

Duck34

Femtopat
Daha fazla  
Ekran kartı ve işlemcimin böyle olmasına rağmen oyunlarda düşük FPS alıyorum, monitörüm 360Hz FPS iniş çıkış aralıkları da çok yüksek oluyor anlık değişiyor. BIOS ayarları ile mi alakalı bilmiyorum ama yardımcı olabilecek var ise çok memnun olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hangi çözünürlükte oynuyorsunuz?

Valorant oynuyorum . 1680 x 1050 de oynuyorum düşük ayarlarda.
Sen o çözünürlükte oynarsan işlemcin ve ekran kartın ne yapsın? Çözünürlüğü ve ayarlarını arttır. Donanımın yüke girmiyor doğal olarak FPS dalgalanması yaşıyorsun. O donanımla en az 1440P monitör kullanman lazım. Önerim 4K monitördür.

Sen o çözünürlükte oynarsan işlemcin ve ekran kartın ne yapsın? Çözünürlüğü ve ayarlarını arttır. Donanımın yüke girmiyor doğal olarak FPS dalgalanması yaşıyorsun. O donanımla en az 1440P monitör kullanman lazım. Önerim 4K monitördür.
Yüksekte oynarken de aynı şekilde 250 - 350 FPS arasında alıyorum . Yani hangi ayara alırsam alayım bu aralıkta gidiyor ve iniş çıkış aralığı da çok yüksek oluyor . Şimdi girip tekrar yüksekte deneyeceğim .

Çözünürlüğü yükseltin ve kenar yumuşatma açın. Hatta grafikleri yükseğe bile alabilirsiniz.
Deneyeceğim tekrar.

Dostum bu sistemle neden hala düşük ayarlarda oynuyorsun kökle ayarları bir şey olmaz merak etme :)
Öyle başlamadım bende belki etki eder diye düşürdüm öyle kaldı sonra . Şimdi tekrar deneyeceğim.

Yüksekte oynarken de aynı şekilde 250 - 350 FPS arasında alıyorum . Yani hangi ayara alırsam alayım bu aralıkta gidiyor ve iniş çıkış aralığı da çok yüksek oluyor . Şimdi girip tekrar yüksekte deneyeceğim .

Deneyeceğim tekrar.

Öyle başlamadım bende belki etki eder diye düşürdüm öyle kaldı sonra . Şimdi tekrar deneyeceğim.
Dostum bu arada fps o kadar kötü değil valorantta işlemci ağırlıklı olduğu için intel işlemciler çok iyi değil valoda.
Grafikleri yükseltsen de fps değişmez muhtemelen çünkü işlemcin o kadar fps çizebiliyor.

Deneyeceğim tekrar.

Bunu eklemeden geçemeyeceğim LoL, Valorant, CSGO gibi oyunlarda ekran kartının da %99 kullanımda olamaz. GPU kullanımı %20-30 arası olur. Bu tip oyunlar CPU tabanlı oyunlardır. O yüzden FPS dalgalanmalarını çok yaşarsın. En iyisi FPS çok dalgalanıyorsa atıyorum 240FPS mi diyor ona sabitle. Ben LoL'de yaşıyordum sendeki durumu öyle çözdüm. Forza, PUBG, Rainbow Six, CoD gibi oyunlarda donanımın daha çok yüke girer.

Yeni konular

Geri
Yukarı