i9 12900KF sistemde Single RAM oyunlarda darboğaz yapıyor olabilir mi?

tayfurkaya19

Femtopat
Daha fazla  
Anakart
ASUS TUF Z790
İşlemci
Intel Core i9 12900KF
Selam, bu hafta bilgisayarımı yeniledim.
Monitor: 240Hz BenQ.

Önceki sistemim şuydu:
  • İşlemci: AMD Ryzen 7 5700X.
  • Ekran kartı: AMD Radeon RX 6700XT.
  • RAM: 32 GB (2 adet 16 GB'lık 3600MHz RAM)
  • Anakart: B550.
Yeni sistemim ise şu şekilde:
Sorun:
Yeni bilgisayarımda Counter-Strike 2 (CS2) oynarken FPS'im iyi olsa bile fare tepkileri oldukça gecikiyor gibi görünüyor ve oyunum hiç akici degil. Oyun sırasında işlemci ve GPU kullanımı sürekli düşüyor. Oyuna başladığımda her şey iyi gibi görünüyor, ancak ilerledikçe performans kötüleşiyor. Tüm sürücüleri ve güncellemeleri kontrol ettim ve her ayarı denedim, ancak sorun devam ediyor. Tek suphe ettigim şey Dual RAM sahibi olmadigin icin bu sorunu yasiyorum. Herhangi bir fikri olan var mı?

Not: Eski bilgisayarimda FPS daha dusuk olsa bile oyun akiciydi.

Son düzenleyen: Moderatör:

Önceki sistemim şuydu:
Sorun:
Yeni bilgisayarımda Counter-Strike 2 (CS2) oynarken FPS'im iyi olsa bile fare tepkileri oldukça gecikiyor gibi görünüyor ve oyunum hiç akici degil. Oyun sırasında işlemci ve GPU kullanımı sürekli düşüyor. Oyuna başladığımda her şey iyi gibi görünüyor, ancak ilerledikçe performans kötüleşiyor. Tüm sürücüleri ve güncellemeleri kontrol ettim ve her ayarı denedim, ancak sorun devam ediyor. Tek suphe ettigim şey Dual RAM sahibi olmadigin icin bu sorunu yasiyorum. Herhangi bir fikri olan var mı?

Dual olmasından ötürü olabilir mi emin değilim. Ancak sorunu yaşadığınız tek oyun CS 2 ise optimizasyon sorunu da olabilir.

Önceki sistemim şuydu:
Sorun:

Ramlerin DDR5 ise single ram DD4 kadar fazla bi farkı olmaması gerek.

Dual olmasından ötürü olabilir mi emin değilim. Ancak sorunu yaşadığınız tek oyun CS 2 ise optimizasyon sorunu da olabilir.
Optimizasyon iyi degil ama onceki sistemimde akiciydi. ve sadece 40 fps fazla aliyorum suanki sistemimde . sanki birseyler cpunun calismasini kisitliyor gibi

AM5 platformuna neden geçmediniz hocam?
sadece cs2 oynuyorum bu sistemde ve cs2 intel icin cok daha fazla optimize diye geri bildirim aldim. yakinda ekran kartinida degistirecegim ama bu sorun sanki ram ile kaynaklanan bir sorun gibi geldi yoksa mantikli bir aciklamasi yok

Note : 1920 1080 oynarsam cok daha akici hale geliyor ama 4:3 oynadigimda baya kotu.

Yeni konular

Geri
Yukarı