i9-139000K overclock nasıl yapılır?

• Konuyu başlatan Agmet
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 22
  • Görüntüleme 2B
Şu an 5600X kullanıyorum ve anakarttan XMP'yi açarak 3.7GHz'den 4.6 GHz oluyor i9 13900K için de böyle bir ayar var mıdır yani zarar vermeden?

XMP Ram ayarı. İşlemci ile alakası yok. 3.7’den 4.6’ya çıkması da otomatik turbo hızdır. Senin yaptığın bir şey değil. 4.6 üzerine yani 4.8-4.9 gibi bir değere çıkarsan overclock olur.

13900K’da da öyle. 3.0’dan 5.0 gibi hızlara “otomatik” turbo ediyor. Bu değerin üstüne çıkarsan overclock yapmış olursun.

Overclock yapman gerekmez. Anakartın bu işi otomatik yönetir. Varsa sana da optimizasyon yapabilmen için bir Windows yazılımı verir. Bunların dışında ileri seviye Overclock ile uğraşmak anlamsız olur.

XMP'i açtığınızda böyle bir şey olduğuna emin misin, RAM ile alakası var, işlemci hızını falan arttırmıypr.

Konu nasıl OC yapıldığını anlatmayan mesajlarla dolu. Saçma saçma XMP ayarı falan da diyen var.

Benim gibi 13900K'ya hangi uygulama/program yetmiyor ne için overclock yapmak istiyorsun diyen de var. Koş herkese ceza ver. Bunu sormak nasıl gereksiz/konuyla alakasız mesaj oluyorsa!

Aaaa bak şu işe konu sahibinin neden bahsettiği hakkında da hiçbir bilgisi yokmuş. Overclock değil Turbo Boost özelliğini soruyormuş. Tüh tüh.

Son düzenleyen: Moderatör:
Konu nasıl OC yapıldığını anlatmayan mesajlarla dolu. Saçma saçma XMP ayarı falan da diyen var.

Benim gibi 13900K'ya hangi uygulama/program yetmiyor ne için overclock yapmak istiyorsun diyen de var. Koş herkese ceza ver. Bunu sormak nasıl gereksiz/konuyla alakasız mesaj oluyorsa!

Aaaa bak şu işe konu sahibinin neden bahsettiği hakkında da hiçbir bilgisi yokmuş. Overclock değil Turbo Boost özelliğini soruyormuş. Tüh tüh.
Technopat sosyalin çılgın moderatörleri iş başında.

Şu an 5600X kullanıyorum ve anakarttan XMP'yi açarak 3.7GHz'den 4.6 GHz oluyor i9 13900K için de böyle bir ayar var mıdır yani zarar vermeden?
Hocam XMP işlemcilerle alakalı bir durum değil, XMP Extreme Memory Profile demek. Bu sizin RAM'lerinizi overclocklamaya yarar. İntel işlemcilerde zaten Turbo Boost ve Thermal Velocity Boost, her yerde TVB diye görürsünüz, teknolojileri ile kendi kendine sağlıklı olan değerlere boostluyor, eğer soğutamazsanızda PROCHOT durumuna geçerek performansı düşürüyor. Yani ortada Overclockluk bir durum yokken yapmamanızı öneririm.

Geri
Yukarı