i9 13900KF sistemde oyunlar kapanıyor

Dusefer

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, bilgisayar oyun oynarken oyunu kapatıyor. Bunun sebebi ne olabilir? Herhangi bir uyarı gelmiyor. Stres testi vs gibi testler yaptım, OCCT testinde işlemcim aniden çok ısınıyor ve yüksek sıcaklıkları buluyor. i9 13900KF işlemcim 420mm sıvı soğutucu kullanıyorum. Sorun ne olabilir?
Bilgisayarın montajını kendim yapmamıştım. Tekrar söküp takmayı denediğimde CPU fan veya pump fan kısmı boş kalıyor. Sadece 1 tane kablo bulabildim. Bunun doğrusunun nasıl olması gerekiyor?

1701810139501.png

Oyun kapandığında işlemci kaç derecede oluyor? Oyun kapandığında nasıl bir hata alıyorsunuz? Her oyunda durum aynımı, yoksa belli bir oyundamı oluyor? Win sürümünüz ve sürücüleriniz güncel mi? Bilgisayarınızın diğer bileşenleri neler? Bu bilgileri paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışayım.

Her oyunda kapanmıyor, kapandığı zaman herhangi bir uyarı vermiyor. Fifa cs gibi nispeten güçlü oyunlarda kapanıyor. Lol gibi nispeten güçsüz oyunlarda kapanma olmuyor. Sürücülerim güncel, Win sürümüm günceldi. Windows 11 den mi kaynaklanıyor diye windows 10 a geçtim şu anda windows 10 kullanıyorum.
İşlemci - INTEL CORE I9-13900KF
Ekran kartı - Gigabyte VGA GBT RTX4070 12GB Aero OC
Psu - ASUS TUF Gaming 1000 W altın güç kaynağı
Anakart - MSI MPG Z790 Carbon WiFi
Sıvı soğutma - ARCTIC Liquid Freezer II 420 A-RGB
Ram - Corsair Vengeance DDR5 64GB (2x32GB) 6600MHz
Kasa - Fractal Define 7 XL
Oyun kapandığında işlemcinin kaç derece olduğunu tespit etmedim ancak occt testlerinde yüksek ısıdan dolayı error veriyor.
Birde afterburner ile bir oyunu gözlemleyebildim çok ani sıcaklık dalgalanmaları oluyordu.

Her oyunda kapanmıyor, kapandığı zaman herhangi bir uyarı vermiyor. Fifa cs gibi nispeten güçlü oyunlarda kapanıyor. Lol gibi nispeten güçsüz oyunlarda kapanma olmuyor. Sürücülerim güncel, Win sürümüm günceldi. Windows 11 den mi kaynaklanıyor diye windows 10 a geçtim şu anda windows 10 kullanıyorum.
İşlemci - INTEL CORE I9-13900KF
Ekran kartı - Gigabyte VGA GBT RTX4070 12GB Aero OC
Psu - ASUS TUF Gaming 1000 W altın güç kaynağı
Anakart - MSI MPG Z790 Carbon WiFi
Sıvı soğutma - ARCTIC Liquid Freezer II 420 A-RGB
Ram - Corsair Vengeance DDR5 64GB (2x32GB) 6600MHz
Kasa - Fractal Define 7 XL
Oyun kapandığında işlemcinin kaç derece olduğunu tespit etmedim ancak occt testlerinde yüksek ısıdan dolayı error veriyor.
Birde afterburner ile bir oyunu gözlemleyebildim çok ani sıcaklık dalgalanmaları oluyordu.
2 durum aklıma geliyor.
Öncelikle işlemciniz piyasada çok ısınan işlemcilerden biri (soğutucunun doğru montajlandığını varsayıyorum, şüpheniz varsa montajı kontrol edin) o soğutucuya rağmen ısınması ilginç, eğer işlemci sıcaklağınız 90 derecelerin üstüne çıkıyorsa size undervolt yapmanızı öneririm. Bilginiz yoksa bu konuyu takip edebilirsiniz : www.technopat.net/sosyal/konu/islemci-undervolt.1503111/%3famp=1

Üstteki yöntemi deneyip çözüme ulaşamazsanız, BIOS' tan RAM' lerin frekansını düşürüp deneyin, örneğin 6000 MHz' den 4000 MHz' e düşürüp deneyin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı