i9 13900KF RTX 4090 sistemde oyunlar aniden kapanıyor

NESTER34

Kilopat
Makaleler
2
RAM
GSKILL 6600 MHz CL16 16X2 32 GB
SSD veya HDD modeli
SAMSUNG 980 PRO 1 TB X2 860 EVO 1 TB X1
Ekran kartı
RTX 4090 SUPRIMX
Anakart
Z690 UNIFY
İşlemci
13900KF
Sistemi ilk kurdugumda mavi ekran vs aliyordum. Simdi oyunlar aniden kapaniyor herhangi bir crash ekrani yok. Oyun fark etmeksizin aynisi oluyor.

XMP profilini kapatiktan sonra 1 mac Hunt:Showdown oynadim hernagi bir sorun yok fakat bellekleri 4800'e dusurdu. 6600 benim bellekler. O kotu oldu.
Benim de 6000 fakat XMP açtığımda ekran gelmediği için ben de senin gibi 4800 de kullanıyorum ama neden hala çöküyor çözebilmiş değilim. DDR5 cidden garip.

XMP profilini kapatiktan sonra 1 mac Hunt:Showdown oynadim hernagi bir sorun yok fakat bellekleri 4800'e dusurdu. 6600 benim bellekler. O kotu oldu.
Bende de benzer problem var. RAM'lerim 3200 MHz ama D.O.C.P. 3200Mhz profili yüklediğimde bilgisayar açılmıyor bile. Üzerine uzun uzun düşünüp bir sonuç alamamıştım. En sonunda D.O.C.P. kapatıp RAM'leri 2600'e düşürdüm ve sorun yaşamıyorum.

Ama benimki ayrı boyuttaydı. Bilgisayarı kullanırken, oyun oynarken sorun çıkartmıyordu da idle bırakınca kendisini yeniden başlatıyordu. Bir noktadan sonra kullanılamaz hale geldi. BIOS ekranına kadar bile yüklenmeyip devamlı kendisini yeniden başlatıyor, CPU LED'i yanıyordu. BIOS güncel olmadığından olabileceğini düşünüyorum ama bir çözümüm yok, BIOS güncellemeyi denemedim. Mecbur RAM'leri 2600'de kullanıyorum... :(

Edit: D.O.C.P. dediğim şey AMD'nin XMP teknolojisi.

Yok XMP kapalı iken 4800 Mhz'de bilgisayarı kullanabiliyorum fakat oyunlar yine de çöküyor. Böyle kullanmam mümkün değil zar zor toplamıştım sistemi ne yapacağım bilmiyorum.
BIOS guncellemesi vs bekleyebilirsiniz belki. Valla bende ne yapacagim bilmiyorum. Insanin cok canini sikiyor. Nerdeyse 3 gundur tum vaktimi buna harciyorum.

Bende de benzer problem var. RAM'lerim 3200 MHz ama D.O.C.P. 3200Mhz profili yüklediğimde bilgisayar açılmıyor bile. Üzerine uzun uzun düşünüp bir sonuç alamamıştım. En sonunda D.O.C.P. kapatıp RAM'leri 2600'e düşürdüm ve sorun yaşamıyorum.

Ama benimki ayrı boyuttaydı. Bilgisayarı kullanırken, oyun oynarken sorun çıkartmıyordu da idle bırakınca kendisini yeniden başlatıyordu. Bir noktadan sonra kullanılamaz hale geldi. BIOS ekranına kadar bile yüklenmeyip devamlı kendisini yeniden başlatıyor, CPU LED'i yanıyordu. BIOS güncel olmadığından olabileceğini düşünüyorum ama bir çözümüm yok, BIOS güncellemeyi denemedim. Mecbur RAM'leri 2600'de kullanıyorum... :(

Edit: D.O.C.P. dediğim şey AMD'nin XMP teknolojisi.
BIOS guncellemeyi kesinlikle denemelisiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı