i9 13900KF vs i9 13900K

ughilus

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, RTX 4080 ile i9 13900KF kombinlemeyi düşünüyordum. Anakartın da linkini aşağıya bıraktım sonradan i9 13900K'ya baktım. Sorum şu, bu iki işlemci arasında bir fark var mı ve eğer i9 13900K almaya karar verirsem farklı bir anakart almama gerek var mı yoksa aynı anakart ile çalışırlar mı?

Bu arada bu işlemci için daha ideal bir anakart öneriniz varsa söyleyebilirsiniz teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
KS daha iyi. Ayrıca dahili grafik birimi ekran kartınız çalışmadığında ya da sistem parçalarını test ederken kullanışlı. Dahili grafik biriminden kaçmaya gerek yok.

En azından sistemi ekran kartı problemi gibi bir şey yaşadığınızda kullanmaya devam edebilirsiniz sürücü problemi falan oluyor bazen.

KS daha iyi. Ayrıca dahili grafik birimi ekran kartınız çalışmadığında ya da sistem parçalarını test ederken kullanışlı. Dahili grafik biriminden kaçmaya gerek yok.
Hocam konudan bağımsız 240mm AIO 13900K'yı soğutabiliyor mu? Bir de Fractal Design Pop Air de çok büyük ve hava akışı aşırı aşırı üst düzey değil diye biliyorum ama.

Hocam konudan bağımsız 240mm AIO 13900K'yı soğutabiliyor mu? Bir de Fractal Design Pop Air de çok büyük ve hava akışı aşırı aşırı üst düzey değil diye biliyorum ama.
Sadece oyun oynuyorum, AAA oyunlarda 60° - 65° kalıyor. Stres test uygularsam 100° kadar çıkabilir. Corsair'ın bu sıvı soğutmasından memnunum. Intel'in 13900K için önerdiği minimum soğutma da 240mm zaten.

Kasanın yan panelini, 12vhpwr kablosunu bükmemek için açık bir şekilde kullanıyorum.

IMG_20230823_035128_HDR.jpg

Full tower kasa hiç sevmem, hem kapladığı alandan dolayı hem de taşımada sıkıntı çıkarttığı için. Fractal'ın bu modeli ekran kartını sığdırdığından tercih ettim. Ayrıca ekran kartı da soğutma bloğu sayesinde 60° - 65° arası.

Eğer fark 5-6K ise vermeye gerek yok. İntel dahili grafik kartı için 5-6K saçma paralar. Hiç kullanmayacağı bir ekran kartı olacak.

Geri
Yukarı