i9-13900KS TUF RTX4070 TI 12GB ekranlar kararıyor ve ekran kartı soğutucu fanı aşırı hızlanıyor

Tygnus

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Kingston KF552C40BBK2-64 Fury Beast Dual DDR5-5200MHz 32 GB (4x32 GB)
SSD veya HDD modeli
SAMSUNG MZ-V8P2T0BW 2TB 980 PRO SERIESS SSD
Ekran kartı
ASUS TUF-RTX4070 TI-O12g
Anakart
MSI MAG Z790 Tomahawk.
İşlemci
Intel Core i9-13900KS raptor Lake.
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 1 ay önce bir masaüstü sistem topladım. Hiçbir sorun olmadan kullanıyordum lakin ayın 23'ünden itibaren tamamen rastgele ekranlarım çöküyor ve ardından fanlar deli gibi çalışmaya başlıyor. İşim gereği 3D modelleme yapıyorum. Bazen 3D modelleme yaparken, bazen YouTube'tan video izlerken, bazen de oyun oynarken çöküyor. Aşağıda benimle birebir aynı sorunu yaşayan yabancı bir kullanıcının Reddit postunun video linkini bırakıyorum. Burada da aynı sorundan kaynaklı farklı başlıklar açılmış olsa da genel olarak bu sorunu yaşayan arkadaşların sistemleri nispeten eski ve uzun süreli kullanımdan sonra oluşmuş sorunlar olduğunu gördüm. Benim burada tekrardan bir konu açmamın sebebi bu bilgisayarın daha 1 aylık olması. Aşağıda denediğim şeylerden kısaca bahsetmek istiyorum;

Benzer soruna dair video;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

- Driver'ların güncelliği kontrol edildi.
- DDU ile ekran kartı Driver'ı silinip birkaç defa baştan kuruldu.
- BIOS ayarları kontrol edildi.
- Ekran kartının ve işlemcinin ısınma gibi bir problemi yok.
- HWiNFO ve TechPowerUp gibi programlarla sistem kontrol edildi, herhangi bir anormallik yok.
- FurMark ile stres testi yapıldı, herhangi bir sorun yok. (PC'yi aldığım yerde bütün testleri yapıp onay verip yollamıştı)
- Windows 11 kuruluydu, format atıldı. Düzelmeyince Windows 10'a geçirildi.
- Windows güncellemeleri eksiksiz yapıldı.
- BIOS güncel.
- Belki ekran kartı son çıkan Driver'ı sorunludur diye birden fazla farklı versiyonlar denendi.
Bu yukarıda yazdığım tüm denemelerin hepsi başarısız oldu. Bu sorunum hakkında yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

Sistem:
- Anakart: MSI MAG Z790 Tomahawk.
- İşlemci: Intel Core i9-13900KS raptor Lake.
- Ekran kartı: ASUS TUF-RTX4070 TI-O12g
- Soğutucu: Arctic ar-acfRE00068A Arctic Liquid Freezer II.
- Bellek: Kingston KF552C40BBK2-64 Fury Beast Dual DDR5-5200MHz 32 GB (4x32 GB)
- PSU: FSP Hydro G PRO ATX3.0 (PCI-e5.0) 1000W.
- SSD: SAMSUNG MZ-V8P2T0BW 2TB 980 PRO SERIESS SSD
- Harddisk: SEAGATE ST6000VN001 3.5 Ironwolf 6TB

PSU ile alakalı sorun olabilir demişler ve bazıları böyle çözmüş. Sıcaklık sorunu yoksa bence de PSU çok mantıklı geldi kulağa başka bir PSU ile deneme şansın varsa dene derim. Aldığın yerle de görüştün mü? Underclock yapan da olmuş, termal macunu değiştiren de olmuş denemek gerek gibi. BIOS pilini de çıkartıp denedin mi, o da çözmüş diyen var.

PSU ile alakalı sorun olabilir demişler ve bazıları böyle çözmüş. Sıcaklık sorunu yoksa bence de PSU çok mantıklı geldi kulağa başka bir PSU ile deneme şansın varsa dene derim. Aldığın yerle de görüştün mü? Underclock yapan da olmuş, termal macunu değiştiren de olmuş denemek gerek gibi.
Evet görüştüm, lakin kendileri yazılımsal olduğunu düşünüp üstte belirttiğim çözümleri denediler. Lakin düzelmedi. Şuanda da kapalı oldukları için salı gününü bekliyorum. Elimde eski bilgisayarımın 850W PSU'su var ama sistemime az gelir mi diye endişeliyim.

Evet görüştüm, lakin kendileri yazılımsal olduğunu düşünüp üstte belirttiğim çözümleri denediler. Lakin düzelmedi. Şuanda da kapalı oldukları için salı gününü bekliyorum.
Vallahi çok garipler. Yazdıklarımı deneyebiliyorsanız deneyin hocam. Ek olarak ekran kartını başka bir bilgisayarda deneyin, sorun devam ediyorsa ekran kartı ile alakalıdır. 850W yeter hocam kaliteli bir markaysa. Çok Watt yemiyordur sistem zaten öyle.

Ben de RTX 2060 Super ile benzer bir sorun yaşadım. Benim sorun ekran kartına güç veren kabloda çıktı. Bir de Minidump dosyası oluşuyor mu?
4 adet minidump oluştu, kendileri beni bilgilendirdiler bu konuda. Corsair Virtuoso kulaklık kullanıyorum, tüm minidumplar kulaklıkla alakalıymış. Corsair programını vs'de kullanmıyorum bu arada.

Geri
Yukarı