i9 13900KS ve RTX 3070 Ti sistem birden kapanıyor

Gukan

Hectopat
Merhaba, yeni bir işletim sistemi kurdum fakat kurduğum işletim sisteminin iyi olduğunu düşünürken PC istediğim gibi performans vermiyor.
Hem oyun oynamayı seviyorum hem de mimar olduğum için çizim yapmam gerekiyor, bunu düşünerek bir sistem topladığımı düşünürken maalesef hayal kırıklığına uğradım.
PC'nin donanımsal mı bir sıkıntısı var yoksa yazılımsal mı anlam veremiyorum. Goole girince birden Google'dan atıyor, Skecth-Up açıyorum birden kapanıyor hiçbir uyarı hata vermeden.
Black Desert Online oynuyorum, oyun yüklenme sayfasındayken kapanıyor. Bu tarz şeyleri yaşıyorum, bunu yaşamamak için orijinal Windows 11 satın aldım ve Kaspersky aldım lisanslı ama yine yaşıyorum.
Bu konuda gerçekten bilgili ve yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. PC donanımımı ve diğer bilgileri paylaşıyorum, teşekkürler.

İşlemci=
N11'den Intel Core i9-13900KS 3.2 GHz LGA1700 36 MB cache 150W işlemci seçtim! Milyonlarca ürün, kaçırılmayacak fırsatlarla sana gelir!

Sıvı soğutucu=

Power=

Ekran kartı=

Anakart=

RAM=

SSD=

Monitör=

Sistemim böyle fakat buna rağmen hala sıkıntılar sorunlar yavaşlamalar birden kapanmalar aynı zamanda mavi ekran hataları bile alıyorum.
Format atmak istesem bile birkaç deneme sonunda zorla format atıyorum. Sürekli mavi ekran hatası bile alıyor.
Ne yapmam nasıl düzeltebilirim sistemi mi? Yetkili veya böyle sorun yaşayan arkadaşlar nasıl çözüm bulduğunu paylaşırsa çok sevinirim, teşekkürler...

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2023-06-17 at 19.47.35.jpeg
    WhatsApp Image 2023-06-17 at 19.47.35.jpeg
    113,5 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleyen: Moderatör:
Sisteminizde ayrı olarak bir bilgi yoğun bir darboğaz var. Darboğaz ne demek? Diye sorarsanız.
Webden buldum:

PC'de darboğaz nedir kısaca açıklamak gerekirse; bottleneck yani darboğaz, iki bileşenin maksimum kapasitelerindeki farklılık nedeniyle diğer donanımların gücünü sınırlayan bir bileşeni ifade eder. Darboğaz sorunu bileşenlerin kalitesinden veya yaşından dolayı ortaya çıkmaz; daha çok performanslarından kaynaklanır.

Sisteminizde normalde biz maksimum, %10 kadar darboğaza kadar makul deriz fakat sizin sistem monitörün FHD olmasından kaynaklı işlemci yoğun görevlerde %28.6 çıkıyor, şöyle bir şey söyleyeyim çözünürlük artarsa işlemciye düşen yük azalır.
Not: PSU watı yeterli değilse sistem oyunlarda mesela God of War'da işlemci ve ekran kartı watt çekmeye başlar ve eğer senin PSU'n bu wattı karşılayamazsa sistem ototmatik olarak bir ekran hatası ile kapanır. Diyeceğim şimdilik bu kadar.

Memtest yapar mısınız?

Arkadaş güzel bir yere değindi. RAM'lerin stabil doğru çalışıp çalışmadığını öğrenmek istiyorsanız bu programı indirin ve testi başlatın. Ortalama 4 saat sürecektir ama bu 4 saat içinde ekranda herhangi bir hatayla bile karşılaşırsanız RAM'leri aldığınız satıcıya ulaşın ve bu hatayı fotolu bir şekilde ulaştırın en erken vakitte ve size sisteminiz için işkence testi önereceğim.

FurMark Homepage

___________.

Ve bu iki programı açın testi başlatın ve 30 dk durun, bu 30 dk içerisinde herhangi bir sorun ile karşılaşıyorsanız ona göre de bazı yönlendirmelerim olacak.

Dosya Ekleri

• Screenshot_28.png
    Screenshot_28.png
    25,5 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleyen: Moderatör:
sisteminizde ayrı olarak bir bilgi yoğun bir darboğaz var.Darboğaz ne demek? diye sorarsanız
webden buldum:
PC'de darboğaz nedir kısaca açıklamak gerekirse; Bottleneck yani darboğaz, iki bileşenin maksimum kapasitelerindeki farklılık nedeniyle diğer donanımların gücünü sınırlayan bir bileşeni ifade eder. Darboğaz sorunu bileşenlerin kalitesinden veya yaşından dolayı ortaya çıkmaz; daha çok performanslarından kaynaklanır

sisteminizde normalde biz maks ,%10 kadar darboğaza kadar makul deriz fakat sizin sistem monitörün fhd olmasından kaynaklı işlemci yoğun görevlerde %28.6 çıkıyor , şöyle bir şey söyleyeyim çözünürlük artarsa işlemciye düşen yük azalır

NOT: Psu wat ı yeterli değilse sistem oyunlarda mesela god of warda işlemci ve ekran kartı watt çekmeye başlar ve eğer senin psun bu wattı karşılayamazsa sistem ototmatik olarak bir ekran hatası ile kapanır. diyeceğim şimdilik bu kadar.

Bu sistemde darboğaz olmaz o siteye güvenme o işlemci darboğaz yapar mı sence 😀

Bu sistemde darboğaz olmaz o siteye güvenme işlemci o işlemci darboğaz yapar mı sence 😀

Bazı insanlarda şöyle bir algı var işlemci en iyi işlemci olduğu zaman darboğaz olmaz. Hayır bu bilgi yanlış çünkü çözünürlük ekran kartı ve işlemciye bakar darboğaz ve arkadaşın monitör tercihi bana göre yanlış neden diyorsan 2K bir monitöre ihtiyacı var, çünkü çözünürlük artarsa işlemciye düşen yük azalır bunu göz önünde bulundurursanız arkadaşın sisteminde darboğaz var. Darboğazın olması için illa oyunun kasması da gerekmez eğer işlemci ekran kartının görevini çözünürlüğe göre karşılayamıyorsa o sistemde darboğaz vardır. Bu kadar basit.

Bazı insanlarda şöyle bir algı var işlemci en iyi işlemci olduğu zaman darboğaz olmaz. Hayır bu bilgi yanlış çünkü çözünürlük ekran kartı ve işlemciye bakar darboğaz ve arkadaşın monitör tercihi bana göre yanlış neden diyorsan 2K bir monitöre ihtiyacı var, çünkü çözünürlük artarsa işlemciye düşen yük azalır bunu göz önünde bulundurursanız arkadaşın sisteminde darboğaz var. Darboğazın olması için illa oyunun kasması da gerekmez eğer işlemci ekran kartının görevini çözünürlüğe göre karşılayamıyorsa o sistemde darboğaz vardır. Bu kadar basit.

Dostum dalga mı geçiyorsun? O işlemci 4090 ile 1080p'de darboğaz olmuyor. Git izle YouTube üzerinden şaka mısın?

Power sıupply yanlış link atmışsınız. Güncelleyebilir misiniz?

Sıvı soğutmayla aynı çünkü link bağlantısı.

Memtest yapar mısınız ?
şuan şantiye de olduğum için deniyemiyorum ancak 3 gün sonra deniyebilirim dener denemez hemen sonuçları yazacam.

Sisteminizde ayrı olarak bir bilgi yoğun bir darboğaz var. Darboğaz ne demek? Diye sorarsanız.
Webden buldum:

Sisteminizde normalde biz maksimum, %10 kadar darboğaza kadar makul deriz fakat sizin sistem monitörün FHD olmasından kaynaklı işlemci yoğun görevlerde %28.6 çıkıyor, şöyle bir şey söyleyeyim çözünürlük artarsa işlemciye düşen yük azalır.
Not: PSU watı yeterli değilse sistem oyunlarda mesela God of War'da işlemci ve ekran kartı watt çekmeye başlar ve eğer senin PSU'n bu wattı karşılayamazsa sistem ototmatik olarak bir ekran hatası ile kapanır. Diyeceğim şimdilik bu kadar.

Arkadaş güzel bir yere değindi. RAM'lerin stabil doğru çalışıp çalışmadığını öğrenmek istiyorsanız bu programı indirin ve testi başlatın. Ortalama 4 saat sürecektir ama bu 4 saat içinde ekranda herhangi bir hatayla bile karşılaşırsanız RAM'leri aldığınız satıcıya ulaşın ve bu hatayı fotolu bir şekilde ulaştırın en erken vakitte ve size sisteminiz için işkence testi önereceğim.

FurMark Homepage

___________.

Ve bu iki programı açın testi başlatın ve 30 dk durun, bu 30 dk içerisinde herhangi bir sorun ile karşılaşıyorsanız ona göre de bazı yönlendirmelerim olacak.

Hocam oyun program veya Google hiç hata vermeden birden kapanıyor masaüstüne atıyor bazen de PC kendini yeniden başlatıyor böyle hatalar olunca.

gerçekten güzel bir sistem olsun diye 75 bin tl ye yakın bir harcama yapıp sonucun bu kadar kötü olması gerçekten can sıkıcı

Son düzenleme:
RAM'de sıkıntı var gibi dediğinize göre Memtest yapınca haber verin.
memtest86 ile 2 sefer test gerçekleştirdim hiçbir hata almadım

RAM'de sıkıntı var gibi dediğinize göre Memtest yapınca haber verin.
test sonuçları

şuan bunları yazarken bile 3 sefer google kendi kendiliğine kapanıyor tekrar girip öyle yazıyorum.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2023-06-25 at 19.46.38.jpeg
    WhatsApp Image 2023-06-25 at 19.46.38.jpeg
    75,7 KB · Görüntüleme: 11
  • WhatsApp Image 2023-06-25 at 19.46.36 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2023-06-25 at 19.46.36 (2).jpeg
    92,6 KB · Görüntüleme: 16
  • WhatsApp Image 2023-06-25 at 19.46.36 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2023-06-25 at 19.46.36 (1).jpeg
    71,9 KB · Görüntüleme: 10
  • WhatsApp Image 2023-06-25 at 19.46.36.jpeg
    WhatsApp Image 2023-06-25 at 19.46.36.jpeg