i9 14900K sistem için RAM tavsiyesi

EnergyPc

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba. Z790 Max serisi anakart mevcut. 7800MHz hıza kadar destekliyor gözüküyor. Normalde 7600 veya 7800MHz alacaktım ancak 6400MHz CL32'lerin de aynı performansı verdiğini görünce 2 katı para pek vermek istemedim açıkçası. Ancak RAM'lerde çip olayı varmış. DDR4'te Samsung iyiydi hatırladığım kadarıyla. Şu an Hynix vs daha iyi diyorlar sanırım, bilmiyorum.

XPG 6400MHz CL32 RAM almayı düşünüyorum. G.Skill Tridenz Z5 6400MHz CL32 ile arasında ne fark var acaba? İkisi de aynı görünüyor on die ECC mevcut gözüküyor. Birisi forumda XPG'nin beyazını vs alırsan Hynix'a çıkma ihtimali daha fazla olabilir demiş. Hynix M daha kötü bir çipmiş sanırım. Ancak şansa kalmış vs deniyor. Direkt G.Skill Trident Z alırsam şans faktörünü devreden çıkarabilir miyim? Özellikleri aynı gözüküyor ama arada 800-1000 TL gibi bir fiyat var. Çipleri aynı mıdır kaliteli midir? Ayrıyeten 2DPC 1R frekans vs şeklinde yazılar var anakartta en stabil ve kararlılıkta çalışması gerekiyor bana açıkçası. 7800MHz CL36 ile 6400MHz CL32 arasında pek bir fark gözükmüyor ancak gene de 7800MHz almamı tavsiye eder misiniz?

İşi bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa şimdiden teşekkür ederim🙃

Geri
Yukarı