i9-14900KF ısınıyor

Direk sıvı soğutmanızdan kaybediyorsunuz bence CPU soketleriyle oynamayın. Thermalright'ın aluminyum işlemci braketini halihazır da kullanıyorum, ona pek güvenmeyin en fazla 2-3 derece farkettirir. "i9-14900KF undervolt MSI" benzeri şeyler yazıp MSI anakartlarda undervolt videolarıyla deneme yapabilirsiniz. Fazla bir kayıp olmuyor eğer ayarlar düzgünse. Mesela mevcut işlemcim i5 13600k, undervolt yapılmış şekilde kullanıyorum sıcaklıklar maks 57derece (Cinebench R23 dahil). Undervoltsuz 78 dereceleri görüyor maksimum.

Bu arada "For the Horde!"

Not: XMP ile ilgili sorunuz sıcaklık kaynaklı olabilir. XMP açıkken işlemciye ekstra sıcaklık yükü biniyor. Gerçi öyle olsa oyunlarda da reset atıp kapanırdı, kendi tezimi çürüttüm. :)

Sıkıntılı islemci hocam senlik bisey yok o kadar güçlü islemci alıyorsun ama termal olarak başarısız ve islemci kendini sürekli kısıtlıyor i9 14900 sıcaklık olarak çok problemli 420mm sogutucular bile sogutamiyor

Herkese teşekkür ederim. Herkesin benim ile aynı fikirde olmasına sevindim. Konu başlığı asıl yazdığımdan farklı gelince sanırım sadece ısınma problemi gibi algılanmış fakat asıl merak ettiklerim güç kablo bağlantılarıyla ilgili olan sorulardı. Isınma problemini yazmamda ki asıl sebep aslında CPU güç kablosundan kaynaklı ısınma yaşıyor muyum kısmına açıklık getirebilmekti ki zaten işlemcinin aşırı bir ısınma yaşadığını herkes farkında 😃 güç kablo bağlantılarıyla ilgili fikri olanlar varsa onlarında cevaplarını beklerim. Isınma için dediğim gibi aluminyum çerceve ve 420mm sıvı soğutma siparişi vermiş durumdayım.

Merak ettiiğim bir şey var. 7800X3D varken neden bu işlemciyi aldınız ? Aradaki fiyat farkına rağmen daha yüksek performans verdiği birçok oyun var.
Açıkçası biraz mecburiyet biraz da yıllardır Intel kullanmış olma alışkanlığı. Yoksa spesifik bir sebebi yok.

Merak ettiiğim bir şey var. 7800X3D varken neden bu işlemciyi aldınız ? Aradaki fiyat farkına rağmen daha yüksek performans verdiği birçok oyun var.
Hocam 7800x3d termal olarak çok iyi ve çok güzel islemci ama herkez oyun için almıyor mesela bende 7800x3d sahibiyim sadece oyun oynadığım için tercih etmiştim

Geri
Yukarı