i9 14900KF yükseltilmeli mi?

Machvins

Kilopat
Daha fazla  
Dostlar selam, Vatan Bilgisayar üzerinden bir sipariş oluşturdum henüz havalesini gerçekleştirmedim. 3 gün yani bugün içerisinde ödeme yapmazsam iptal olacak. i9 14900KF 18.500 TL üzerinden sipariş verdim.

Genellikle PUBG oynuyorum, ve işlemci yetersiz kalıyor çok fazla %85-99 arası dolandığı için input lag problemi yaşıyorum. Bu oyunun böyle bir lanet sorunu var çok fazla CPU tüketiyor, çok çekirdekli işlemciler daha iş yapıyor işlemcimde overclock ht kapalı kullanıyorum çekirdek sayısı az geliyor darboğaz yaşamıyorum aslında mikro bir takılmalarda yok. Sadece 15. nesil biraz uzun sürecek eylül gibi anca girer diye düşünüyorum ülkeye. DDR5 zorunlu hale gelirse mecbur sistemi bozup 15. nesile geçmek için, bu fiyat biraz da 18.500 TL ucuz geldi birkaç saattir araştırma yapıyor çoğu sistede 20-21 bin arasında indirimli halleri bile. Sizce alıp 15. nesile çıkana kadar idare etmeli miyim? Yoksa 15. nesili beklemeli miyim karar veremedim. @Görkem Say

Sistemim;
MSI RTX 4070 Gaming X Trio.
i5 13600K 5.6 GHz.
2x8 Patriot vipersteel CL 14 3800 MHz RAM.
MSI Z690 A-PRO DDR4 anakart.

Son düzenleyen: Moderatör:
13600k ile 14900kf arasında oyunlarda çok bir fark olmaz. Hatta soğutucunuz yetersiz kalırsa daha kötü performans alırsınız. Çünkü çok ısınıyor. Bence probleminiz işlemci kaynaklı değil. 13600k 4070 için gayet yeterli. Ayrıca intel 15. Nesilde bildiğim kadarıyla soket değiştirecek. Yani 15. nesil işlemcileri o anakarta takamazsınız. Bilginiz olsun.

14900KF almak bana mantıksız geldi bir de bu işlemciyi soğutmak çok zor. Ben olsam ya 15. nesli bekleyip komple anakart ve soket değiştirirdim ya da direkt AMD tarafına geçip 7800X3D’ye yönelirdim.

14900KF almak bana mantıksız geldi bir de bu işlemciyi soğutmak çok zor. Ben olsam ya 15. nesli bekleyip komple anakart ve soket değiştirirdim ya da direkt AMD tarafına geçip 7800X3D’ye yönelirdim.
Bende öyle düşünüyorum, siparişi gerçekleştirmedim. Bakalım 15. Nesil bir çıksın ona göre aksiyon alacağım

13600k ile 14900kf arasında oyunlarda çok bir fark olmaz. Hatta soğutucunuz yetersiz kalırsa daha kötü performans alırsınız. Çünkü çok ısınıyor. Bence probleminiz işlemci kaynaklı değil. 13600k 4070 için gayet yeterli. Ayrıca intel 15. Nesilde bildiğim kadarıyla soket değiştirecek. Yani 15. nesil işlemcileri o anakarta takamazsınız. Bilginiz olsun.
Biliyorum 15. Nesilde ddr5 zorunluluğuda olabilir denmiş. Zaten 14900kf thermal throttle problemi var ama oda full overclock olacak ısı problemi olmayacaktıda, mantıklı gelmedi o yüzden 15. Nesili bekleyip komple bir değişim yapacağım. Zaten darboğazlık bir söz konu seğil. Cpu çok overkill olunca oyunda yavaşlamalar oluyor, çok çekrçirdekli işlemciler daha kararlı çalışıyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı