i9-9900KF ile RTX 3070 ve NVMe SSD uyumu

Cellat006

Hectopat
Selamlar herkese,

Bilgisayarımda i9-9900KF işlemci ile INNO 3D RTX 3070 ichill X4 ekran kartı ve 1 adet Samsung 970 EVO 1 TB SSD ile 1 adet Western Digital sn 750 2 TB SSD kullanıyorum.

Sorum şu;

İşlemcinin PCI-e hat sayısı 16 adet. Ekran kartını X16 modunda kullanırken SSD'lerin her ikisini de X4 modlarında kullanıyor olduğumda herhangi bir performans düşüşü yaşanır mı?

Bunu sormamın sebebi, bilgisayarımın açılış süresi 20-21 saniye, Windows 10 21H1 sürümünü kullanıyorum ve Samsung SSD'ye yüklü durumda. Performans kaybı olmasın diye Windows'un yüklü olduğu SSD'ye başka yükleme yapmıyorum. Ortalama %8 doluluk ile kullanıyorum Samsung'u. Açılış süresi bana biraz uzun geliyor. Sizce normal mi? Değilse ne yapabilirim?

Bu arada oyunlardaki FPS'lerim genel olarak izlediğim videolardakiler ile hemen hemen aynı. Sadece dikkatimi çeken nokta şu, genel olarak tüm oyunlarda %0, 01 FPS değerleri genelde 20-30 aralığında oluyor, oyunlar WD SN750 de yüklü. SSD okuma yazma performanslarımın her ikisi de olması gereken seviyede. CrystalDiskMark'tan baktım.

Son oılarak belirteyim BIOS üzerinde PCI-e bandwidth kısmını X4 olarak ayarlıyorum. GPU-Z ile Windows'tan ekran kartına da baktığımda o da X16 olarak görülüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında çok fazla değil gibi. Toplam 4 açılan var.

AVG Launcher Component
Logitech Set Point Event Manager
Realtek HD Audio Universal
Windows Security Notification

AVG yerine daha iyi performans veren ve az kullanan notron ve Kaspersky var plemium oneririm.
Hocam Kaspersky i yıllar önce kullanmıştım ama o dönemde bilgisayarı kasıyor diye duyduğum için vazgeçmiştim. Tabi yıllar içinde kendilerini geliştirmişlerdir muhtemelen, denenebilir. Teşekkürler tavsiye için. Peki AVG açılış hızını etkiler mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı