İade edilen ürünlerin tekrar satılması

Dostum haklısınız ama bir de şöyle bir şey var ürün resimde çok kaliteli görünüyor sende ona göre para ödüyorsun sonra eline dandik bir şey geliyor bence bu tarz durumlar için koşulsuz şartsız iade daha iyi (teknolojik aletler hariç)
Satıcı ürünü aldığımız zaman kargoya vermeden önce ürünün fotoğrafını ve videousunu çekip yükleyebilmeli bizde siparişlerimden görebilelim bence.

Dostum haklısınız ama bir de şöyle bir şey var ürün resimde çok kaliteli görünüyor sende ona göre para ödüyorsun sonra eline dandik bir şey geliyor bence bu tarz durumlar için koşulsuz şartsız iade daha iyi (teknolojik aletler hariç)
Bence burada ne uyanık geçinen müşteriyi ne de para kazanmak için her yol mübah anlayışı güden firmaları gözeterek bir karar verilmemeli. En doğrusu hem ürünün kalitesi üstünde gösteren bir tanıtım, reklam yapılması engellenmeli ve müşterinin de aldığı üründe kusur olmadığı halde iade etmesi engellenmeli. Biri olmadan diğerini kısıtlamak diğer tarafa haksızlık anlamına gelir. Şimdi misal verirsem daha iyi anlaşılacağımı düşünüyorum.

İlk örneğim müşteri aleyhine durum olsun. Diyelim ki bir elektronik ürün alacaksınız ve vereceğiniz miktar 5 bin TL olsun. Ürün sorunlu çıktığı zaman iade edip alternatife yönelemeyeceksiniz, garantiden sorunun çözülmesini bekleyeceksiniz. Eğer garantiye gönderdiğiniz servis de sorun çıkartırsa geçmiş olsun 5 bin TL'nize ki bugün asgari ücret miktarı neredeyse.

İkinci örneğim de konuyu oluşturan arkadaşın bahsettiği tarzda olsun. Firma belli sıkıntılarla gelen üründen zarar etmek istemediği için başkasına tekrar satıyor. Burada da düşük fiyatlı ürün örnek vereyim çünkü çoğunlukta karşılaşılan bu tarz ucuz ürünler oluyor. Çok ucuza satılan ve bir çocuk harçlığıyla bile satın alınabilecek kulaklıklar, şarj kabloları gibi ürünler mesela. İade edildiği zaman başkasına kolaylıkla satılabilir. Fiyatı çok fazla olmadığı için de önünde sonunda uğraşmak yerine çöpe atmayı tercih edecek birine satılıyor. Firma aldığı paraya bakıyor.

Sonuç olarak ucuz olsun pahalı olsun farketmez; bir ticari ürün için ne müşteriyi ne satıcıyı mağdur etmemek gerekiyor. Düzenlemeyi yapılırken de iki tarafında lehinde en çok konular, aleyhinde en çok konular irdelenip ona göre kural belirlenmeli.

Yeni konular

Geri
Yukarı