İBB Trafik Android Uygulaması - APK

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
68.574
Çözümler
819
Beğeniler
93.558
Yer
İstanbul
[h=3]İBB Cep Trafik Android

İBBCepTrafik ile anlık trafik bilgisine, istediğiniz zaman ve istediğiniz yerden ulaşın[/h]İstanbullular artık android işletim sistemli cep telefonlarıyla da trafiği anında görebiliyor.

İBB Cep Trafik uygulaması android versiyonu istanbulluların hizmetinde. Android kullanıcılarının merakla beklediği uygulama tüm android 1.5 ve üstü versiyonlu cihazlarda çalışabiliyor. Böylece sayıları her geçen gün artan android kullanıcıları telefonlarını kullanarak günün her saatinde anlık trafik bilgisine kolayca ulaşabilecek. İşletim sisteminin özelliklerine uygun olarak geliştirilen bu versiyonda android için özel olarak geliştirilen vektörel bir harita altyapısı kullanılıyor. Uygulama, harita bilgisi için internete ihtiyaç duymadan istanbul haritasını hızlı bir şekilde kullanıcılara sunabiliyor.

Bu uygulama ile Android kullanıcıları İBB Cep Trafik’in diğer versiyonlarında olduğu gibi trafik görüntülerini canlı izleyebilir ve trafik ölçüm sensörleri ile hazırlanan Trafik Yoğunluk Haritası’ndan yol durum bilgilerini alabilirler. Anlık kaza ve yol durumunu etkileyen bilgiler uygulamada bulunan duyurular modülü üzerinden görülebilir, bununla birlikte İstanbul içerisinde seçilen iki nokta arasındaki tahmini seyahat süresi de görülebilmekte, istenirse bir alarm kurulup belirlenen güzergahdaki seyahat süresi belirli bir değere geldiğinde (örneğin 20 dk) otomatik olarak uygulamanın sesli uyarı vermesi sağlanabilmektedir. Böylece İBB Cep Trafik kullanıcıları en uygun zamanda yola çıkabilirler. Ayrıca uygulama telefondaki gps alıcısını kullanarak yoğunluk haritası üzerinde bulunduğunuz konumu işaretleyebilmektedir.

Telefonunuzun mesaj bölümünden “Trafik” yazıp 1530’a göndererek veya doğrudan http://tkm.ibb.gov.tr/ibbtrafik.apk adresinden uygulamayı cep telefonunuza yükleyebilirsiniz.
 

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Katılım
22 Haziran 2011
Mesajlar
30.093
Çözümler
11
Beğeniler
24.965
Yer
İstanbul Türkiye
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin sitesi normal tarayüzü arayüzünde o kadar rezil ki... Gerçekten kritik bir uygulama paylaşımı olmuş, teşekkürler. Altına acil durumlar için yararlı bir bilgi daha vereyim: 44 44 154 Çağrı Merkezi. 7/24 anlık trafik durum bilgisi.

Bir de sıkça sorulan sorular var onlar da önemli:

İBBCepTrafik ücretli midir?

İBBCepTrafik, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin geliştirdiği bir uygulamadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, uygulamanın kişisel kullanımı için hiçbir ücret talep etmemektedir. İBBCepTrafik'i yükleme ve kullanma sırasındaki internet bağlantısı, operatörler tarafından sağlandığı için, yalnızca veri transferi ücretlendirilecektir. Bu ücretlendirme yeni bir duyuru yapılana kadar kullanıcı ile operatörü arasındaki anlaşmaya, tarifelendirmeye bağlıdır. Operatörlerin GPRS üzerinden İnternet bağlatısı ücretlendirmeleri için aşağıdaki adreslerden bilgi alabilirsiniz.

TURKCELL
VODAFONE
AVEA TURKCELL- Hayat paylaşınca güzel!
Welcome to the Corporate Website of Vodafone Group Plc - Vodafone
Avea
İstanbul Büyükşehir Belediyesi bütün vatandaşlarımızın İBBCepTrafik'i rahatlıkla kullanabilmeleri için uygulamanın sabit bir fiyat üzerinden dağıtımı için TURKCELL ile anlaşmış bulunmaktadır. Altyapı çalışmaları tamamlandıktan sonra yeni bir duyuru yapılacak ve İBBCepTrafik'i kullanabilmek için kullanıcılar operatörlerine aylık 5 YTL ödeyerek uygulamayı sınırsız olarak kullanabileceklerdir.Bunun haricinde operatöre başka hiç bir iletişim bedeli ödenmeyecektir. Uygulamanın indirilmesi sırasında da herhangi bir iletişim bedeli operatör tarafından alınmayacaktır.

İBBCepTrafik'in ve içerdiği verilerin tüm ticari kullanım hakları İstabul Büyükşehir Belediyesi'ne aittir.

1530'a SMS yolladım ama cep telefonuma WapPush mesajı gelmedi. Ne yapmalıyım?

Bazı cep telefon numaraları, GSM operatörü tarafında ‘bulk SMS’ denilen toplu SMS gönderimlerine karşı sizin talebiniz doğrultusunda kapatılmış olabilir. Bunun için operatörünüze başvurarak, hattınızı toplu SMS gönderimine açık hale getirmeli ve "trafik" yazıp, 1530'a tekrar SMS yollamalısınız. Buna rağmen SMS (Wap push) telefonunuza gelmediyse, cep telefonunuzun marka ve modeline göre ayarlarını kontrol etmelisiniz. Konu ile ilgili TURKCELL'in açıklaması için tıklayınız. Sorunu halen çözemezseniz GSM operatörünüzü arayınız.

WapPush mesaj sorununu çözemediyseniz 1530'a "smstrafik" yazarak yollayın. Bu sefer size SMS ile yollanan mesajda ki adresi ve onay kodunu kullanarak uygulamayı indirebilirsiniz.Yüklemeyi gerçekleştirdim.Trafik Kameraları veya Yoğunluk Haritası'nı seçtikten sonra hata mesajı alıyorum. Görüntüler açılmıyor.


Telefonunun APN ayarı hatalıdır. Ayarlar sayfasında gerekli açıklamalar mevcuttur. APN ayarınız internet olmalıdır.

İBBCepTrafik'teki verilerin güncelliği nedir?

İBBCepTrafik uygulamasında, kamera görüntüleri en fazla 2 dakika, Yoğunluk Haritası verileri ise en fazla 1 dakika öncesine aittir.

Yoğunluk Haritası verileri telefonunuza bir kere indirildikten sonra, 5 dakika süreyle telefonunuzda saklanacaktır. Bu süre içinde, menüler arasında dolaşmanız halinde, sunucudan ikinci bir veri transferi olmayacaktır. 5. dakikadan sonra, son güncel veriler tekrar sunucudan alınarak yenilenecektir. Trafik kamera görüntülerinde ise, açtığınız her kamera görüntüsü, sunucudan alınan en son görüntü olacaktır.


Cep telefonumun Java desteği olmasına rağmen İBBCepTrafik neden çalışmıyor?

Bazı cep telefonlarında Java Virtual Machine (Java Sanal Makine) yüklü olmasına rağmen, gelişmiş java uygulamalarının çalışabilmesi için gerekli olan bellek miktarı ayrılmamıştır. Java uygulamasının çalışabilmesi için gerekli olan bellek, telefonun belleği ya da hafıza kartı ile ilgili olmayıp, üretici firmanın belirlediği çalışma zamanı hafıza kullanımı ile ilgilidir. Detaylı bilgiye telefonların java desteğine ilişkin www.club-java.com'un yaptığı testten ulaşabilirsiniz. Telefonunuzun gelişmiş java uygulamalarını çalıştırabilmesi için minimum 500kb 'heap size'a sahip olması gerekmektedir.


İBBCepTrafik'i belirtilen adresten indirmek zorunda mıyız? Bluetooth vb. yöntemlerle diğer telefonlara aktaramaz mıyız?

İBBCepTrafik uygulaması kopyalanarak başka telefonlarda kullanılamaz. Sitede belirtilen yöntem ile indirilmesi gerekmektedir.


İBBCepTrafik'i kullanmak için neden anket formu doldurmam isteniyor?

İBBCepTrafik, gelişmekte olan bir uygulamadır. Şu anda sınırlı noktalar için verilen Seyahat Süresi uygulamasının, bir sonraki versiyonda tüm İstanbul geneli için verilmesi planlanmaktadır. Hayata geçirilmesi düşünülen diğer bir uygulama da kişiye özel bilgilendirmedir. Sistem otomatik bir şekilde, hergün düzenli olarak baktığınız güzergâhları hafızasına alacak, siz uygulamayı açtığınız zaman size özel güzergâhın bilgisi ekrana gelecektir. Ayrıca sistem söz konusu güzergâhlarda trafiği olumsuz etkileyecek bir durum olduğunda, sizi, belirlediğiniz bir yöntem (email veya SMS) ile bilgilendirecektir. Bu hizmetlerin hayata geçirilebilmesi için kullanıcıların bazı kişisel bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Alınan bu bilgiler kesinlikle üçüncü şahışlar ile paylaşılmayacaktır.


Nokia 6680 ve Nokia 6680'de uygulamanın açılması sırasından uygulama belli bir yüzdede takılıyor!

Nokia 6680 ve Nokia 6681 modellerinde uygulamanın açılması sırasından yaşanan takılma problemi; telefonunun yeterli hafızaya sahip olmaması ile C surucusunde yeterli boş olan kalmamasından kaynaklanmaktadır. Telefonun arka planında çalışan diğer uygulamaları kapatarak İBBCepTrafik' i tekrar çalıştırın. Sorun devam ederse C surucunde 3-4 MB boş yer sağlayarak ve varsa arka planda aktif olan tüm uygulamalarırı kapatarak yeniden çalıştırmayı deneyin.

İBBCepTrafik programını belirtilen adresten indirip kurdum. Ancak uygulama güncel harita indirme ekranında '%0' da kalıyor.


Bu durumda uygulama internete bağlanamıyor demektir. Eğer uygulamanın internete bağlanması için gerekli izinleri verdiğiniz halde bu şekilde kalıyorsa, ya APN (Erişim noktası) ayarlarınız hatalıdır, ya da operatörünüz tarafından uygulanan bir engelleme mevcuttur. Lütfen ayarlar kısmına bakınız.İBBCepTrafik'in internete bağlanabilmesi için neden APN (Erişim Noktası) ayarı yapmam gerekiyor?

Internet APN (erişim noktası)'nin ücretlendirilmesi, WAP APN' ye göre çok daha düşüktür. 'Internet' APN' nin kullanılması ile kullanıcılara daha düşük ücretlerin yansıması sağlanmaktadır. Ayrıca yazılım 'Internet' APN 'i kullanacak şekilde geliştirilmiştir.


İBBCepTrafik'i açtığımda telefonum 'Güvenilmez Uygulama' (vb.) uyarısı veriyor.

Uyarıyı dikkate almayıp 'Devam' düğmesine basınız.

Test yapılan telefonlar listesinde kullandığım cep telefon modeli yok, İBBCepTrafik benim telefonumda çalışmayacak mı?

Söz konusu liste, test edilen telefonları göstermektedir. Listede olmayan telefonlarda da eğer telefonun Java desteği varsa İBBCepTrafik çalışabilir. Güncel telefonların büyük bir kısmında İBBCepTrafik'in çalışması planlanmaktadır. Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İBBCepTrafik'in tüm telefonlarda çalışmasını garanti etmez. Bununla birlikte İBBCepTrafik'in kurulumu veya kullanımı esnasında telefonunuza gelecek zararlardan İstanbul Büyükşehir Belediyesi hiçbir sorumluluk kabul etmez.

Özellikle yoğunluk haritasında ekranda kaymalar, bozulmalar oluşuyor, uygulama kilitleniyor.

Cep telefonunuzun Java uygulamaları için ayarladığı bellek miktarı yetersiz gelmektedir.


Telefonumu kablosuz bağlantı veya Bluetooth gibi yöntemlerle internete bağlasam, İBBCepTrafik çalışır mı?

İBBCepTrafik, internet APN'i kullanan tüm internet erişim yöntemleriyle çalışır. Bu yüzden bazı telefonlarda ve Pocket PC' lerde bulunan kablosuz internet (Wi-Fi) ile de İBBCepTrafik uygulamasını kullanabilirsiniz.


Telefonumda “CEPTEN INTERNET” isimli bir ayar var. Bunu kullanıyorum ama İBBCepTrafik’i çalıştıramıyorum.

CEPTEN INTERNET isimli bağlantı noktası Turkcell hatlar için, ‘internet’ değil ‘WAP’ erişim noktasını kullanır. Bu bağlantı internet değil, WAP bağlantısıdır. Bu sebeple, bu bağlantıyı kullanarak İBBCepTrafik'i çalıştıramazsanız. Operatörünüzden internet APN ayarlarını isteyiniz. Turkcell tarafından gönderilen internet APN adı genelde “Tcell Internet”,”Turkcell Internet” ya da “Bilgisayardan Internet” şeklindedir. Bazı modeller için bu ayarlar 2222 ‘ye “INTERNET <TelefonModeli>” (Ör:INTERNET 6230i ) yazılarak istenebiliyor.
 Yeni konular

Yukarı