İBB'den memnun musunuz?

Köpek sorunundan bende son derece şikayetçiyim. Sabahları dışarı çıkamıyoruz. Her sokağın başında en az 5-10 tane köpek oluyor. Sürü halinde oldukları zaman insanlara saldırıyorlar. Bir dönem çok azalmıştı ama son 1-2 senedir köpek sayıları iyice arttı. Okula giderken sürekli ip üstündeyiz.

İnsanlar kaldırımlarda birbirlerini hiç tanımamalarına rağmen gruplaşıp okul yolunda öyle ilerliyorlar. Toplumda böyle bir çözüm gelişmiş kendi kendine.

İBB imar planlama müdürlüğünde çalışıyorum. Sokak köpeklerinin toplanması anlattığınız gibi kolay bir çalışma değil. Bunun için fazlaca geniş bir kadro ve gelir gerekli. Zaten belediyenin gelirleri bazı yollarla fasıla uğruyor. Bir gecede sokak köpeklerinin toplanması gibi bir plan, çalışma mümkün değil. Sokak köpekleri konusunda kapsamlı geniş barınaklar planlanıyor.
Bunun içinde kesinti görmeksizin gelir akışı gerekli. Çok fazla şikayet talebi oluşturulan bölge, çevrelere birimler zaten el atıyor.

Sokak köpeği mevzusu İBB'nin tek başına çözebileceği bir mevzu değil, bütçe bakımından. Devletin toplu olarak el atması gerekiyor. Çünkü çaresi barınak ve kısırlaştırma.
Ben bazı şeyleri yavaş ve zamansız yapsa da iyi olduğunu düşünüyorum. Büyükçekmece sahiline yaptıkları şeyler mükemmel.

İBB değil doğrudan bir devlet müdahalesi lazım artık.

Sokakta yaşayan köpeği besleyip sahte mama kampanyası ve çeşitli kandırmacalar ile insanların parasına ve vicdanına çöken kişi veya kişilerin ceza alması lazım aslında.

Gene sokak köpeği besleyince o hayvan hayatta kalmıyor sayın vicdan tatmini yapan kişi.

Çoğu zaman besledikleri hayvan kışı bile göremeden ölüyor, eğer kedi veya bazen kirpi gibi canlıları ele alırsak çoğu zaman sığınacak bir yer bulup hayatta kalıyorlar, ama köpeklerin çoğu kabile gibi yaşadığı için kışın sığınacak yerleri olmuyor ve çoğu zaman donarak ölüyorlar.

Gene, hayvanlar ile ilgili ölümlerin artması bu vicdan tatmini yapan (S)özde hayvanseverlerin beslediği çoğu köpek ölüyor aslında. Gene sezonluk olarak topladıkları mamalar ve koca koca başlatılan yardım kampanyaları aslında tamamen aldatmaca. Çoğu zaman parayı ceplerine indirip lüks araba veya telefon alıp insanları kandıran bu kişilerin bugüne kadar kazandıkları bütün kazanca el koyulması ve sokak köpeklerin doğrudan imha edilmesi veya belirli bir kısmının barınaklara yollanması gerekir.

Modern bir ülke içinde sokak köpeği diye bir kavram yoktur, ulusumuz içinde bulunan kedilerin bir tarihi olduğu için sokak içinde yaşamalarının bir sorunu yok fakat köpekler hem vahşi hem saldırgan oldukları için insanlara doğrudan zarar veriyorlar.

Sokak hayvanlarına ve onlara yardımcı olmaya çalışan insanlara nefret söylemleri var mesajlarda.
Şikayetinizi hakaretsiz yapamıyor musunuz yahu!

Sokak hayvanları insanlara zarar ve korku verdikçe umurumda değiller, toplanmaları lazım!

İBB imar planlama müdürlüğünde çalışıyorum. Sokak köpeklerinin toplanması anlattığınız gibi kolay bir çalışma değil. Bunun için fazlaca geniş bir kadro ve gelir gerekli. Zaten belediyenin gelirleri bazı yollarla fasıla uğruyor. Bir gecede sokak köpeklerinin toplanması gibi bir plan, çalışma mümkün değil. Sokak köpekleri konusunda kapsamlı geniş barınaklar planlanıyor.
Bunun içinde kesinti görmeksizin gelir akışı gerekli. Çok fazla şikayet talebi oluşturulan bölge, çevrelere birimler zaten el atıyor.

Kolay demedim ama İstanbul'un başına geleli 2-3 ay olmadı seneler geçti, neden bu zamana kadar yapmadılar? Sorumu kötü niyetli anlamayın merak ediyorum.

1 gece sadece örnek, burada değindiğim konu bir köpek kısırlaştırıldığında başka köpek doğum yaparsa yeni yavruların da kısırlaştırılması gerekiyor, bu yüzden kısırlaştırma işlemi olabildiğince hızlı olmalı ki bir yandan belediye kısırlaştırıken bir yandan köpekler çoğalırsa kısırlaştırma işleminin anlamı olmaz, 100 köpek kısırlaştırırsın öbür tarafta 100 yavru doğar yine aynı hesaba gelir. İşte o 100 yavru doğmadan hepsini kısırlaştırmak gerekiyor ki köpek sorunu çözülsün. Şu an haftada 3-4 köpek kısırlaştırıyorlar 100 köpek doğuyor ee ne anladım ben bu işten bu sadece köpek artma hızını azaltır toptan çözüm için bir işe yaramaz.

Bence İBB sorumluluğundadır, ilçe belediyesinede şikayet talebi oluşturacağım.

Hocam hem ilçe Belediyesi hem valilik hemde İBB'nin sorumluluğundaymış.

danıştay 8. dairesi, sokak köpekleri tarafından bir vatandaşın ısırılmasında, ilçe Belediyesi'nin yanı sıra Büyükşehir Belediyesi ile valiliğin de sorumlu olduğuna hükmetti.​

Yeni konular

Geri
Yukarı