Çözüldü İç içe döngüleri anlayamamak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

buzdolabi102

Kilopat
Makaleler
1
Java:
public class NestedLoop {
    public static void main(String[] args) {
 for(int i=1;i <=5;i++){
     for(int j=1;j<=i;j++)
         System.out.print("*");

System.out.println();
 }

}
}
Kodun çıktısında neden bir satırdaki yıldız sayısı artıyor anlamlandıramıyorum. Birkaç gün önce anlayarak kodlayabiliyordum ancak kafam karıştı. Yıldız sayısının artması neden dıştaki döngüye bağlı? Nasıl bir etkisi oluyor?

Son düzenleme:
Çözüm
Şimdi iç döngü ilk satırda bir tane * işareti koydu ya dış döngü satır atlattıktan sonra neden ikinci yıldız satırında iki tane ** işareti var? Dış döngünün ikinci yıldız satırında 2 yıldız olmasına etkisi nedir?

İlk döngüde yani dış döngüde 5 kere dönmesi söylenmiş ve içinde hem bir döngü hem de alt satıra inmesi için kullanılan kod var. İç döngüde ise dış döngüde tanımlanan i değişkeni kadar dönmesi söylenmiş yani dış döngü ilk döndüğünde 1 kere yıldız koyacak ve bitecek daha sonra dış döngünün alt satıra inme kodu gerçekleşiyor sonrasında tekrar iç döngüye sıra geliyor bu sefer i = 2 olduğu için iç döngü 2 kere dönüyor ve 2 yıldız koyuyor bu şekilde 5E kadar gidiyor. Biraz uzun yazdım ama açıklayıcı olmuştur umarım.
Dış döngü satır atlatırken, iç döngü de sütunları, yani "*"ı yazdırır.

Java:
public class NestedLoop {
 public static void main(String[] args) {
 for(int i=1;i <=5;i++){
 for(int j=1;j<=i;j++)
 System.out.print("*");

System.out.println();
 }

}
}
Kodun çıktısında neden bir satırdaki yıldız sayısı artıyor anlamlandıramıyorum. Birkaç gün önce anlayarak kodlayabiliyordum ancak kafam karıştı.

Şimdi iç döngü ilk satırda bir tane * işareti koydu ya dış döngü satır atlattıktan sonra neden ikinci yıldız satırında iki tane ** işareti var? Dış döngünün ikinci yıldız satırında 2 yıldız olmasına etkisi nedir?

İlk döngüde yani dış döngüde 5 kere dönmesi söylenmiş ve içinde hem bir döngü hem de alt satıra inmesi için kullanılan kod var. İç döngüde ise dış döngüde tanımlanan i değişkeni kadar dönmesi söylenmiş yani dış döngü ilk döndüğünde 1 kere yıldız koyacak ve bitecek daha sonra dış döngünün alt satıra inme kodu gerçekleşiyor sonrasında tekrar iç döngüye sıra geliyor bu sefer i = 2 olduğu için iç döngü 2 kere dönüyor ve 2 yıldız koyuyor bu şekilde 5E kadar gidiyor. Biraz uzun yazdım ama açıklayıcı olmuştur umarım.

Çözüm
Çok sağ ol.

Yeni konular

Geri
Yukarı