İçi su alan klavye tamir edilebilir mi?

Xlazy1

Hectopat
Redragon K551 kullanıyordum. Klavyenin tuşlarını yıkadım fakat sonradan sanırım iç kısmına sular aktı. Bilgisayara taktığımda her tuşa rastgele basıyor, tamirciye götürsem düzeltme şansı var mı?

Redragon K551 kullanıyordum. Klavyenin tuşlarını yıkadım fakat sonradan sanırım iç kısmına sular aktı. Bilgisayara taktığımda her tuşa rastgele basıyor, tamirciye götürsem düzeltme şansı var mı?

Tamirci yapar yapmaya da. Gereksiz bütçe de çıkabilir. Az çok anlarım diyorsan hasar vermeden açarsan sadece yollarda yani membran katmanlarının arasında veya sadece üstünde su kalıntıları nedeniyle kısa devre yapıyordur. Kurutmak için kuru bir peçete ile silebilir. Eğer yollarda problem varsa silgi ile düzeltebilirsin. Onun dışında biraz da çok tutmadan saç kurutma makinesi ile biraz ısıtman da iyi olacaktır.

Xpg summoner klavyeme su döküldü 3 4 defa tuşları da yıkarım senin gibi ama iyi kuruturum. Kaloriferin altına ters bir şekilde koyup kuruttum su döküldüğü zaman. Hala kullanıyorum klavyeyi sorunsuz.

Klavyenin tanıtımında, resmi sitesinde "splash-resistant design" yazıyor. Türkçe tanıtımlarda da "su dökülmesine karşı dayanıklı tasarım" yazıyor. Ciddi miktarda su teması yoksa bir süre sıcak ve kuru bir ortamda bekletilmesi ile düzeleceğini tahmin ediyorum.

Bende Rampage KB-R96 var, daha önce asitli içecek dökülmesi dolayısıyla bildiğiniz çeşme altında yıkadım. "Hiçkimseye tavsiye etmiyorum. Bunu belirteyim." Klavyem; su geçirmez, su altında çalışma özelliği vardır olarak tanıtımı yapıldı. Yıkadıktan sonra RGB aydınlatmada, şerit aydınlatmada ve arada bir de tuşların basışında ciddi bozukluklar vardı. İlk başta hata yaptım dedim, akşam klavyeyi ters çevirip peteğin üzerine koydum. Sabah klavye sorunsuz çalışıyordu, RGB aydınlatma da arada teklese de çalışıyordu, çevreleyen şerit bozuktu. Normal kullanıma devam ettim, ertesi gün RGB ve şerit aydınlatma da sorunsuz çalıştı. Bir yıl kadar sonra bu olaydan cesaret alarak yine yıkamam gerekti ve yıkadım, aynı durum olacağını bildiğim için kullanmadan önce kalorifer peteğinin üzerinde kurumaya bıraktım ve ertesi gün yine sorunsuz şekilde kullandım. Yani bu firmaların; su geçirmez, su veya sıvıya dayanıklı veya diğer dayanıklılık tanıtımları doğru olabiliyor.

Bu arada kesinlikle klavyeyi yıkama, sıvı dökme veya benzeri şeyleri kesinlikle tavsiye etmiyorum tekrar belirteyim. Peki neden bu kadar uzun anlattım? Karamsar olmayın, kuru ve sıcak bir ortamda klavyeyi belli bir süre tahminen 6-8 saat bekletin ve sonra çalıştırmayı deneyin.

Klavyenin tanıtımında, resmi sitesinde "splash-resistant design" yazıyor. Türkçe tanıtımlarda da "su dökülmesine karşı dayanıklı tasarım" yazıyor. Ciddi miktarda su teması yoksa bir süre sıcak ve kuru bir ortamda bekletilmesi ile düzeleceğini tahmin ediyorum.

Bende Rampage KB-R96 var, daha önce asitli içecek dökülmesi dolayısıyla bildiğiniz çeşme altında yıkadım. "hiç kimseye tavsiye etmiyorum. Bunu belirteyim." klavyem; su geçirmez, su altında çalışma özelliği vardır olarak tanıtımı yapıldı. Yıkadıktan sonra RGB aydınlatmada, şerit aydınlatmada ve arada bir de tuşların basışında ciddi bozukluklar vardı. İlk başta hata yaptım dedim, akşam klavyeyi ters çevirip peteğin üzerine koydum. Sabah klavye sorunsuz çalışıyordu, RGB aydınlatma da arada teklese de çalışıyordu, çevreleyen şerit bozuktu. Normal kullanıma devam ettim, ertesi gün RGB ve şerit aydınlatma da sorunsuz çalıştı. Bir yıl kadar sonra bu olaydan cesaret alarak yine yıkamam gerekti ve yıkadım, aynı durum olacağını bildiğim için kullanmadan önce kalorifer peteğinin üzerinde kurumaya bıraktım ve ertesi gün yine sorunsuz şekilde kullandım. Yani bu firmaların; su geçirmez, su veya sıvıya dayanıklı veya diğer dayanıklılık tanıtımları doğru olabiliyor.

Bu arada kesinlikle klavyeyi yıkama, sıvı dökme veya benzeri şeyleri kesinlikle tavsiye etmiyorum tekrar belirteyim. Peki neden bu kadar uzun anlattım? Karamsar olmayın, kuru ve sıcak bir ortamda klavyeyi belli bir süre tahminen 6-8 saat bekletin ve sonra çalıştırmayı deneyin.

XPG Summoner klavyeme su döküldü 3 4 defa tuşları da yıkarım senin gibi ama iyi kuruturum. Kaloriferin altına ters bir şekilde koyup kuruttum su döküldüğü zaman. Hala kullanıyorum klavyeyi sorunsuz.

Tamirci yapar yapmaya da. Gereksiz bütçe de çıkabilir. Az çok anlarım diyorsan hasar vermeden açarsan sadece yollarda yani membran katmanlarının arasında veya sadece üstünde su kalıntıları nedeniyle kısa devre yapıyordur. Kurutmak için kuru bir peçete ile silebilir. Eğer yollarda problem varsa silgi ile düzeltebilirsin. Onun dışında biraz da çok tutmadan saç kurutma makinesi ile biraz ısıtman da iyi olacaktır.

Hocam yorumlarınız için teşekkürler ben sanırım biraz geç kaldım. Bozulduğunu anladığımda içine direkt pirinç doldurdum fakat iç plakayı çıkarmadan sadece kablo yerinden sonra da saç kurutma makinesiyle kuruttum ve 4 5 saat pirinçte bekledi. Fakat yine çalışmadı belki plakayı hemen çıkarıp kurutsam çalışabilirdi ama hem gece geç saatti hem de plakayı açacak uygun tornavida evde yoktu bu yüzden bir şey yapamadım. Son umutla az önce bir daha bilgisayarda deneyeyim dedim(1 gün geçti hala pirinçte) maalesef çalışmıyor sanırım yeni bir klavye alacağım.

Hocam yorumlarınız için teşekkürler ben sanırım biraz geç kaldım. Bozulduğunu anladığımda içine direkt pirinç doldurdum fakat iç plakayı çıkarmadan sadece kablo yerinden sonra da saç kurutma makinesiyle kuruttum ve 4 5 saat pirinçte bekledi. Fakat yine çalışmadı belki plakayı hemen çıkarıp kurutsam çalışabilirdi ama hem gece geç saatti hem de plakayı açacak uygun tornavida evde yoktu bu yüzden bir şey yapamadım. Son umutla az önce bir daha bilgisayarda deneyeyim dedim(1 gün geçti hala pirinçte) maalesef çalışmıyor sanırım yeni bir klavye alacağım.

Su kalıntısı nedeniyle yollarda oksitlenme gibi bir durum olabilir. Silgi ile düzeltebilirsin dediğim gibi. Yollara iyice bakmak lazım herhangi renk değişikliği vs var mı diye.

Geri
Yukarı