iCUE, Corsair RAM'leri bazen görmüyor

Makaleler
25
Yakın zamanda Corsair Vengeance RGB RT RAM'leri aldım. RGB'lerini kontrol etmek için iCUE kullanıyorum ancak yazılım bazen RAM'leri kafasına göre bazen ya görüyor ya hiç görmüyor, sistemi kapatıp açmak veya yeniden başlatmak gerekiyor. Aynı zamanda Katar Pro fare kullanıyorum, o normal şekilde yazılım üzerinde kontrol edilmeye devam ediyor. Bu durum sadece RAM'lerde oluyor. iCUE görmediği zaman RAM'lerin RGB animasyonu değişiyor(default animasyona dönüyor) ve senkronizasyonları bozuluyor, kontrol de edemiyorum. Hatta bazen o an hangi animasyon varsa animasyon donuyor, bildiğiniz donuyor yani renkler donuk şekilde kalıyor.

Normalde şu şekilde gözükmesi lazım sorunsuz gördüğünde:

1708978708814.png

Ancak şu an görünmüyor:

1708978567062.png

Bazen de görünse bile RAM'in sağ tarafında ünlem çıkıyor fotoğraftaki gibi:

1708979203689.png

Bana iCUE yazılımının problemi gibi geliyor, donanımsal olarak sıkıntı olduğunu sanmıyorum. Sistemde ekstradan RGB kontrol yazılımı bulunmuyor bu arada.
Bir de iCUE RAM'leri görmediği esnada ayarlarda software updates kısmında RAM gözüküyor aslında:

1708979290877.png

Bu problem neden oluşuyor acaba? Windows 10 ve 11 denedim, ikisinde de aynısı oldu.

iCUE kapatıp açmak da çözmüyor.

Son düzenleme:
Bunu kaygınızı beraber Corsair müşteri danışmanı, Corsair müşteri hizmetleri ile de paylaştınız mı?

Hata kodu beliriyor mu? Bunun çözümü yok.

Birkaç kişi daha bu sorunu yaşıyordu forumda.

Baktım ancak birebir benim sorunumun aynısını göremedim. Benimki hiç görmemesinden ziyade kafasına göre bir görüp bir görmüyor.

Firmware güncellemesi bu sorunu çözebiliyor. Başka bir Corsair ürünümün RGB sorununu Firmware güncellemesi ile çözmüştüm.

@Emir M. peki anakartınız nedir? Ayrı bir yazılımı mevcut mu? Örneğin ASUS Aura vb.

MSI B450 Tomahawk Max 2. MSI Center vardı ancak formattan sonra hiç kurmadım aynı şey olacak mı diye, işe yaramadı. BIOS da güncel.

Firmware güncellemesi bu sorunu çözebiliyor. Başka bir Corsair ürünümün RGB sorununu Firmware güncellemesi ile çözmüştüm.

Firmware güncellemesi yok şu an, birkaç kere kontrol ettim.

Şimdilik şöyle bir geçici çözüm buldum. Görev yöneticisinde iCUE ile alakalı bütün hizmetleri sonlandırıp o şekilde tekrar açtım yazılımı ve bu şekilde görmeye başladı ancak bu problemin ana sebebini merak ediyorum, sürekli yaşatıyor çünkü.

1708980323296.png

Şimdilik şöyle bir geçici çözüm buldum. Görev yöneticisinde iCUE ile alakalı bütün hizmetleri sonlandırıp o şekilde tekrar açtım yazılımı ve bu şekilde görmeye başladı ancak bu problemin ana sebebini merak ediyorum, sürekli yaşatıyor çünkü.
iCUE ayarlarından pluginleri kapatın. iCUE'yi tamamen kapatıp yeniden başlatın. Pluginler arası bir çakışma olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı