ID Cooling SE-224-XT ile R5 3600 ısınıyor

whitas

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
-Ryzen 5 3600

-XFX RX 6600 Ekran kartı

-Gigabyte B450M S2H V2 Anakart

-2x Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4 3000Mhz Ram

-PNY CS900 240GB SSD

-1TB SSD

-Corsair Carbide Spec Delta RGB 550W 80+ Kasa ve PSU
Merhabalar, geçen hafta ID-COOLING SE-224-XT isimli soğutucuyu sipariş verdim ve bugün elime ulaştı.
Ürünün kurulum videosunu izleyip her şeyi aynı şekilde yaptım ve AIDA64 stress testine soktum.
Fakat ondan önce de boşta 55 derecelerdeydi. Stres testinde ise 2 dakikadan kısa sürede 80 dereceyi gördü. 2. dakikada testi kapattım ve detayları:

[/ATTACH]

Bu değerler normal mi, 2 dakikada R5 3600 ve SE 224 XT'nin 80 derece olması? Soğutucunun içinden çıkan macunu sürdüm.
Fazla akışkan değildi, gene biraz akışkanlık vardı ama sürerken toplu halde sürüldü. Silindir şeklinden dağılmadı, direkt tüpün içinden çıkan şekli korudu macun.
Stock fan ile hiç test yapmadım fakat işlemci gene boşta 50 derecelerdeydi. Yeni fan taktım, gene aynı.
@BerkayZ87

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    31,4 KB · Görüntüleme: 63
Son düzenleyen: Moderatör:
Youtube testlerine bakarsam aynı soğutucu ve aynı işlemci ile Cinebench R20 testinde maksimum 69 derece görürken boşta ise 38-47 derece aralıklarında. İçinden çıkan termal macunun kaliteli olmayabilir veya soğutucunun tam olarak oturduğuna emin misiniz ?

CPB açıkken normal. AMD işlemcilere elle ayar yapmak gerekiyor çok üst seviye bir soğutucu almadığın sürece. Ek olarak stres testlerindeki değerlere bu kadar takılma, stres testleri kadar zorlayan uygulamalar pek yok.

Sadece FPU açıp tekrar test yapabilirsin.

@Miyavlayan Ejderha da SE-234 + Ryzen 5 3600 ile 73 derece alıyor mesela P95 testinde.

Şuan %5-10 derece arasında youtube açıkken 45-47 derece arası geziyor.

CPB açıkken normal. AMD işlemcilere elle ayar yapmak gerekiyor çok üst seviye bir soğutucu almadığın sürece. Ek olarak stres testlerindeki değerlere bu kadar takılma, stres testleri kadar zorlayan uygulamalar pek yok.

Sadece fpu açıp tekrar test yapabilirsin.

@Miyavlayan Ejderha da SE-234 + Ryzen 5 3600 ile 73 derece alıyor mesela.

Peki 2 dakikada 80 dereceye ulaşması normal mi?
Valorant CS gibi işlemci odaklı oyunlar oynuyorum. Cbp açık olması benim için daha iyi şu an oynasam bu şekilde bir sıkıntı çıkar mı?
Elimde Cooler Master HTK-002 termal macunu var onu sürmem daha iyi olur mu?
İçinden çıkan macun buna göre çok katıydı. Hkt sürünce direk şekli bozuluyor akıyordu. Bu şeklini koruyor. Cooler Master daha çok sıvı gibiydi.
Gayet normal. Sadece FPU seçeneği işaretliyken test yapar mısın?
Onu da 10 dakika mı yapayım?

Son düzenleme:
Onu da 10 dakika mı yapayım?
Sıcaklık durumuna göre süresini kendin belirle. Eğer anormal sıcaklıklara çıkarsa durdurursun testi.

2 dakikada 80 normal. Zaten o sıcaklık bir süre sonra maksimum 3-4 derece falan artıyor.

Sıcaklık durumuna göre süresini kendin belirle. Eğer anormal sıcaklıklara çıkarsa durdurursun testi.

Direkt 70 derecelere çıktı. Sonra yavaş yavaş yükseldi. 5 dakikada en fazla 77 derece oldu.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı2.PNG
    Ekran Alıntısı2.PNG
    30 KB · Görüntüleme: 61

Yeni konular

Geri
Yukarı