iData, Schengen Vizesi için randevu tarihi vermiyor

Makaleler
33
Anlamadım, 1 haftadır gün içinde defalarca kontrol ediyorum ama randevu yok. 3-4 ay sonrasını kontrol ettiğim zaman bile sonuç çıkmıyor, bu kadar yoğunlar mı gerçekten?
Mart ayında Almanya girişli Avrupa seyahatim olacak. İlk kez gidiyorum Almanya'ya, bir buçuk ay önceden randevu oluşturmaya çalışarak hata mı ettim?

VFS Global'in çok iyi olduğunu falan söylüyorlar ama Avrupa'ya Almanya üzerinden giriş yapmam gerektiği için iData'ya mecburum.

Randevular nadiren açılıyor. Her gün sık sık farklı tarihleri kontrol edin, elbet bir gün denk gelecek. Çalıştığım acentada ben de müşterilerimize randevu alıyordum.

Tam olarak yoğunluktan değil, canları isteyince randevu günlerini açıp kapatıyorlar.
Randevu gününü seçip son adıma geldiğimde kapattıklarına şahit oldum.

Randevular açıldığı zaman mesela seçtiğiniz tarihte randevu yoksa bile yakın tarihteki boş randevu günlerini de gösteriyor.

Bir buçuk ay önceden randevu oluşturmak hata olmaz ama 2-2.5 ay önceden bakmanız daha garanti olurdu tabi. 3-4 ay sonrası için randevu günleri açık olmuyor. Acentalar da öyle yapıyorlar. İki ay önceden randevu alıyorduk.

VFS Global'in iyi olduğu tartışmalı bir durum. iData'nın web sitesi daha stabil.

Son düzenleme:
@Emre133
Teşekkürler ayrıntılı bilgilendirmeniz için, minnettarım. Randevu yoksa yakın tarihi gösterdiğini öğrenmem de çok iyi oldu.

Şu an hala randevu alamamış bulunmaktayım ama denemeye devam edeceğim. Herhangi bir gelişme olursa aktarırım.

1706456771113.png

2-3 gündür bu şekilde hata veriyor, tarih bile seçtirtmiyor.

Son düzenleme:
@Emre133
Teşekkürler ayrıntılı bilgilendirmeniz için, minnettarım. Randevu yoksa yakın tarihi gösterdiğini öğrenmem de çok iyi oldu.

Şu an hala randevu alamamış bulunmaktayım ama denemeye devam edeceğim. Herhangi bir gelişme olursa aktarırım.

Eki Görüntüle 2099787

2-3 gündür bu şekilde hata veriyor, tarih bile seçtirtmiyor.

Arayüz değişmiş. Önceden takvim geliyordu ve müsait gün var mı diye üzerine tıklıyorduk. Şimdi direkt müsait günlere odaklamışlar. Hafta içleri + cumartesi sabah 9 dan akşam 18 e kadar bakın hep.

Bu kadar randevu vermemezlik olunca çalıştığım turizm acentesi de dahil tüm acenteler konsoloslukların randevu günlerine direkt müdahalesi olduğuna inanıyorlar bu yüzden genel çalışma saatleri olan 09:00-17:00/18:00 aralığı mühim. Denemeye devam edin.

Merhaba. Bugün randevu almış bulunmaktayım ancak yalnızca Mart ayına bulabildim. Seyahatimi ileri tarihe alacağım anlaşılan.

Ama seyahat tarihini yanlış seçtim sanırım. Elimde patlamasın diye aceleye getirdim, o yüzden ne seçtim hiç hatırlamıyorum. Herhangi bir yerde de yazmıyor gerçi, ayriyetten verdiğimiz belgelerde de ayrıca dolduruyoruz. Bir önemi var mıdır en başta randevu tarihi seçerken seçtiğimiz seyahat tarihinin? Kafama takıldı.

Son düzenleme:
Merhaba. Bugün randevu almış bulunmaktayım ancak yalnızca mart ayına bulabildim. Seyahatimi ileri tarihe alacağım anlaşılan.

Ama seyahat tarihini yanlış seçtim sanırım. Elimde patlamasın diye aceleye getirdim, o yüzden ne seçtim hiç hatırlamıyorum. Herhangi bir yerde de yazmıyor gerçi, ayrıyeten verdiğimiz belgelerde de ayrıca dolduruyoruz. Bir önemi var mıdır en başta randevu tarihi seçerken seçtiğimiz seyahat tarihinin? Kafama takıldı.

Kutlarım, umarım vize sonucunuz olumlu gelir hayırlısı olsun.

Randevu alırken seçtiğiniz seyahat tarihlerinin çok bir bağlayıcılığı olmaması gerekir çünkü randevu alımından sonra seyahat tarihlerinizi değiştirmek istemiş olabilirsiniz veya başa bir sebepten olabilir bu. Uçak bileti yoktur vs. birçok sebep olabilir.

Müşterilerimize randevu alırken yaklaşık bir seyahat tarihi seçerdik biz de.

Niyet mektubunuzda ve gereken bazı evraklarda zaten hangi tarihler arası seyahat edeceğinizi belirtiyorsunuz. Konsolosluk görevlilerin inceleyeceği evraklar bunlar olacağı için önemli olan burada açıkladığınız tarihler.

Ayrıca şunları da belirtmek isterim.

Sizden istenilen evrak listesini eksiksiz tamamladığınızdan emin olun.
Pasaport fotokopiniz evrakların arasında bulunmalı.
Banka evraklarınız güncel olmalı. (randevu tarihinden maksimum 1 hafta veya 10 gün öncesi)

Seyahat sağlık sigortanızı seyahat tarihinden 1 gün öncesinden başlatarak dönüş tarihinden bir gün sonrasını kapsayacak şekilde yaptırın.

Randevunuz olsa bile oraya gittiğinizde sıra numarası alacaksınız. (sistem değişmediyse)
Bu yüzden randevu saatinizden 30/40 dakika önce orada bulunmanızı tavsiye ederim.

Oluşturduğunuz randevu için belirttiğiniz e-posta adresine isminizin ve randevu bilgilerinizin yazdığı PDF dosyası gelecektir. Bunun çıktısını alın ve randevu günü girişteki elemanlara gösterin.

Randevu tamamlandıktan sonra size Idata'ya ait bir fiş verilecek. Bu fişi kaybetmeyin. Pasaportunuzu teslim almak için ihtiyacınız olacak.

Şimdiden iyi yolculuklar.

Son düzenleme:
@Emre133
Her şey için teşekkürler.

Gün içinde en az 10 kere kontrol ediyordum, bugün kafaya o kadar taktım ki her 15 dakika için alarm kurdum ve sonunda bulabildim. Yalnız aldığımda saat akşam 7 civarıydı, demek ki çalışma saatlerinden sonra da işlem yapıyorlar. Pes etmemek lazım; bunu da not düşmek isterim.

Umuyorum ki bu konu boşlukta olan arkadaşlara da biraz fikir sunar. Herkese bol şans.

Yeni arayüz daha kullanışlı bu arada, vakit kaybını önlüyor. İyi denk geldi desem mi bilemedim, yine çok beklediğim için kesin bir şey diyemiyorum. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı