Merhaba yaklaşık 2-2.5 hafta öncesine kadar internetle alakalı çok problem yaşadım ve bununla alakalı belki 3 belki 4 tane konu açtım. Pekte bir sonuç elde edemedim çünkü herkes aynı şeyi söylüyordu. Ben internetimle alakalı yavaşlıktan çok şikayetçiyken bir de kopma sorunları baş göstermeye başlamıştı, hatta öyle ki bazen kendi Wi-Fi ağım cihazlarımda gözükmüyordu.
Öncelikle internetinizde bir problem var ise 'bence' ilk işiniz bilgisayarınızdaki aygıtı kontrol etmek olmamalı modem arayüzündeki kanalı kontrol etmek olmalı.
Bize bu konuda Windows Store üzerinden indireceğimiz Wi-Fi analyzer programı yardımcı olacak.

1636579193553.png

Çevrenizdeki Wi-Fi ağlarının ve sizin Wi-Fi ağınızın hangi kanallarda olduğu çok çok önemli. Benim problemim bu uygulama sayesinde çözüldü diyebilirim. Modem ile aynı odadayken Wi-Fi ile alakalı bir sorun yaşamıyordum ancak kendi odamda Wi-Fi ağımı göremiyordum bile. Bunun sebebinin diğer Wi-Fi ağları ile aynı kanallarda olmasından kaynaklandığını fark ettim yani frekanslar karışıyordu ve kendi modemimin sinyali benim odama ulaşamıyordu bile.
Programı indirdikten sonra açınca:

1636579452803.png

Çözümle bölümüne tıkladığınız zaman size hangi ağın hangi kanalda olduğunu gösteren bir ekran gelecektir. Açıkçası bu programı tavsiye edenlerin çoğu altta önerilen kanalı seçmenizi tavsiye ederler ama bu hataya düşmeyin. Bu belki de en yanlış seçim olabilir. Evet 1,6 ve 11 kanalları en tavsiye edilen kanallar olabilir ancak bunu siz belirlemek zorundasınız.
Burada yapacağınız işlem şu olmalı Wi-Fi bağlantısı yapacağınız odada bu programı açarak yaklaşık 3-4 dakika kadar buradaki ağların hangi kanallarda olduğunu kontrol edin. Ardından modem arayüzüne girerek boş olarak gördüğünüz kanalı seçin. Eğer ki bu da çözüm olmadıysa devam edelim.

Neden 1, 2, 3, 4, 5 ve 6 gibi kanallar boşken onları seçmediğimi belirteyim, modemimin bulunduğu odada da aynı program ile bir süre Wi-Fi ağlarını takip ettim ve o kanalların çoğunda kanal gürültüsü yüksekti. Bende bu yüzden kanal 13'ü seçmekte karar kıldım. Yani demek istediğim şey imkanınız var ise bağlantı yapacağınız odalarda kanalları bir süre izleyin, hangi kanal yoğunsa o kanalı seçmekten kaçının. Altta öneriliyor diye gidip de direk 1 kanalını seçmeyin. Bu hataya düşerseniz muhtemelen Wi-Fi bağlantısında yavaşlama, ping ve kopma sorunları yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Ben şu anda Wi-Fi ile alakalı hiçbir kopma sorunu, ping sorunu veya yavaşlama sorunu yaşamıyorum. Hatta öyle ki modem ile aramda 3 duvar bulunmakta. Ancak neredeyse Ethernet kablosuyla bağlandığım hızda internet kullanıyorum. Umuyorum ki anlattıklarım işinize yarar.

Onun sebebi çoğu modemler 13. kanalı manuel açmaya izin veriyor ve default olarak kapalı geliyor. Eski cihazlarda ve bazı ülkelerde 13. kanal yok. En sağlıklısı 13. kanaldır genel olarak. 5GHz, 6GHz tabii ki çok daha hızlı ayrı bir konu.

Geri
Yukarı