Ideapad 100-15IBD USB 3.0 portu çalışmıyor

Aralistik

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar Lenovo Ideapad 100-15ıbd kullanıyorum. Laptopta bulunan biri USB 2.0 diğeri USB 3.0 portlarından USB 3.0 olanının gündelik kullanım sırasında düzgün çalışmamaya başladığını fark ettim. USB 3.0 portuna USB 2.0 olan herhangi bir şey taktığımda sorunsuz çalışıyor bu yüzden donanımsal bir problem olduğunu düşünmüyorum ama USB 3.0 olan bir şey taktığımda Windows sürekli tak çıkar yapıyormuşum gibi ses çıkartıp hata gösteriyor. Sorunu çözmek için forumda birçok konuya, birçok farklı siteye ve başka forumlara baktım sonrasında aşağıdaki çözümleri denedim.
  • Aygıt yöneticisinde sorun görünmüyordu buna rağmen USB ile ilgili sürücüleri kaldırıp tekrar kurdum. sonuç = düzelmedi
  • Resmi sitesinden USB 3.0 Windows 7 sürücüsünü indirip kurdum "bu sistem, yazılım yükleme gereksinimlerini karşılamıyor" hatasını hem Windows 10 da hem Windows 11 de aldım. Her iki sistemde uyumluluk modunda Windows 7 ile yönetici olarak çalıştırdım yine aynı hatayı aldım. sonuç = düzelmedi
  • Güvenmeme rağmen sırf denemek için driver güncelleme programı ile driverlara güncelleme yaptırdım. sonuç = düzelmedi
  • Microsoft'un topluluğunda da çözüm olarak CMD ile sf/scannow komutunu kullanıp yeniden başlatın olmazsa güvenli modda laptopu açıp tekrar deneyin yazıyor, denedim. sonuç = düzelmedi
  • Lisanslı Windows 10 olarak format attım, düzenlenmiş Windows 11 olarak format attım en son dün (24. 03.2022) @Recep Baltaş ın yayınladığı rehberle lisanslı Windows 10'a dönüp Windows 11'e yükselttim her format sonrası üçüncü adım harici tekrar tekrar denedim. sonuç = düzelmedi
  • Ek bilgi: Her format sonrası laptopa dair bütün sürücüleri kurup güncellemeleri yaptım.

Tavsiye edebileceğiniz başka bir çözüm var mıdır? Varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Zaten Windows 10 ve üzeri için USB 3.0 sürücüsü kurmaya gerek yok. Chipset sürücüsü kurabilirsiniz. Bir de USB güç seçeneklerini değiştirip deneyebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Maalesef bu işlem de olmadı. Arkadaşımla konuşurken BIOS pilini çıkarıp resetleme yapmayı önerdi bir de onu deneyeceğim bakalım.

Bu arada sf/scannow yazmışım doğrusu sfc/scannow olacak.
BIOS resetleme de olmadı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı