Ideapad 5-14ALC05 laptopta anlık takılmalar

Arif Çetinkaya

Kilopat
Daha fazla  
Ideapad 5-14ALC05
AMD Ryzen 3 5300U with Radeon Graphics 2.60 GHz.
8,00 GB RAM.
Windows 11 Pro 64 Bit işletim sistemi.

Dizüstü bilgisayarım belli belirsiz zamanlarda, çok aşırı olmamakla birlikte takılmalar oluyor. Bunu şöyle tarif edebilirim. Bir video izlerken anlık bir takılma oluyor. Mouse-görüntü-ses'te 2-3 saniye içerisinde gerçekleşen bir takılma oluyor bu takılmayı bir slowmotion gibi düşünün. Bu sorun normal bir kullanım için beni pek rahatsız etmiyor(internette gezerken, film-video izlerken, müzik dinlerken). Fakat, DJ'lik yaptığım için otelde müzik çalarken bu 2-3 saniyelik slowmotion tarzı takılma beni çok zor durumda bırakıyor. Bilgisayarı yoracak ağır bir program kullanmıyorum. Seratodj ve virtualdj kullanıyorum. Programlardan dolayı bir sorun olduğunu düşünmüyorum çünkü bu sorun dediğim gibi her an olabiliyor. İnternette dolanırken, video-film izlerken, müzik dinlerken vs. bilgisayarım işletim sistemi olmadan aldım ve aldığımda direk Windows 11 kurdum. Sorun işletim sisteminden mi kaynaklı bilmiyorum çünkü Windows 10'u denemedim. Bu sorunun çözümünü bir türlü bulamadım. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Diskte sorun yok. Başta BIOS olmak üzere tüm sürücüleri güncelleyip bir kontrol edelim.
Windows- Programlar-Bios-Ekran Kartı güncel. Bunları Lenovo Vantage ve Windows güncellemelerinden de kontrol ettim. Son çare Windows 10 kurup deneyeceğim fakat bundan önce deneyebileceğim şeyleri denemek istiyorum. Mesela aklıma Ram geliyor. Acaba Ram ile ilgili bir sorun olabilir mi? Bunu nasıl kontrol ederim HD Sentienal tarzı bir programla.

Yeni konular

Geri
Yukarı