Ideapad Gaming 3 için RAM önerisi

Peocawe

Hectopat
Merhaba,

Dün neredeyse hiç kullanılmamış Lenovo Ideapad Gaming 3 aldım. Normalde bu laptopta stock olarak 8 GB RAM mevcutmuş ancak alan kişi tek slot 16'ya çevirmiş bunu. Bilgisayarın özellikleri GTX 1650, 4600H, 16 GB 3200MHz tek slot RAM, 512 GB SSD... Verim alabilmem için çift kanal 8x8 yapmam yeterli mi yoksa 16'nın yanına 8 takarak 24 mü yapayım? Çift kanal yaparsam oyunlarda FPS ne kadar fark eder?

Bu konularda çok bilgim yok, danışmak istedim. Bir de 11.500 TL'ye almış bulundum, jelatinleri bile üzerindeydi sayılır. Sizce mantıklı mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun performansı için çok bir fark olmaz, eğer ram tüketen bir yazılım kullanmayacaksanız sistemin geri kalanını da göz önüne alınca ram eklemeye gerek yok. Bence sadece Mhz hızı artsın ve çift kanal olsun diye yeni ram almaya da gerek yok.

Oyun performansı için çok bir fark olmaz, eğer ram tüketen bir yazılım kullanmayacaksanız sistemin geri kalanını da göz önüne alınca ram eklemeye gerek yok. Bence sadece Mhz hızı artsın ve çift kanal olsun diye yeni ram almaya da gerek yok.
Çift kanal olursa çok daha faydalı olur gibi yorumlar okumuştum hep, tek başına 16 GB saçma mı olur diye düşünmeye başlamıştım. O halde hiç ellemeyeyim kalsın böyle hocam.

Çift kanal olursa çok daha faydalı olur gibi yorumlar okumuştum hep, tek başına 16 GB saçma mı olur diye düşünmeye başlamıştım. O halde hiç ellemeyeyim kalsın böyle hocam.
Eğer özellikle Amd işlemci varsa işe yarayacaktır ama çok gözlenebilir olmaz, masrafına değmez. Eğer 16 yetiyorsa ben olduğu gibi kullanırdım.

Yeni konular

Geri
Yukarı