Ideapad Gaming 3 nasıl şarj edilmeli?

Exinie

Kilopat
Çok uzun zamandır dizüstü bilgisayar kullanmıyordum, birkaç sebepten ötürü dizüstüne geri dönmek istedim ve eskiden kullandığım ve son derece memnun olduğum Lenovo Ideapad 100 model dizüstü bilgisayara dayanarak Lenovo Ideapad Gaming 3 satın aldım. Oldukça kaliteli Lenovo'dan son derece memnunum fakat bataryayı nasıl kullanmam gerektiğini bilmiyorum, uzun ömürlü olsun istiyorum. Yüzde kaçta şarja takmalıyım, masada iken hep şarjda kalsa taşımam gerektiğinde pilde kalsa diye düşünüyorum ben, bir de pil %100 değil iken oyun oynamayın diyorlardı sanki bu bilgi doğru mudur?

Şimdiden teşekkürler. :)

Sürekli şarjda bırakırsan bataryada bulunan pil hücreleri zamanla biter, yani bitir doldur mantığıyla hareket etmen en iyisi diye düşünüyorum.

Kullasanda kullanmasan da 2 yıl ömrü var.

Hmmm anladım, ben yine de önlem amaçlı bu ayarı Lenovo Vantage üzerinden açmak istedim umarım zararı dokunmaz bana.

1609184166028.png

• %30'dan aşağı düşürmemeye özen göster. %20'nin altına düşme.
  • %100 olsa da şarjda kullanmaya devam edebilirsin. Bilgisayarı kapattığında şarjdan çek ama. Uzun süre %100'de kullanırsan, mesela 1-2 hafta, pili %25 civarına kadar boşalt. Sonrasında şarja takıp aynı şekilde kullanmaya devam edebilirsin.
  • Oyun, render gibi ağır işlerde şarja takılı kullanın. Pilde tam performansta kullanamazsınız, zaten pil de çok çabuk biter.

• %100 olsa da şarjda kullanmaya devam edebilirsin. Bilgisayarı kapattığında şarjdan çek ama. Uzun süre %100'de kullanırsan, mesela 1-2 hafta, pili %25 civarına kadar boşalt. Sonrasında şarja takıp aynı şekilde kullanmaya devam edebilirsin.
  • Oyun, render gibi ağır işlerde şarja takılı kullanın. Pilde tam performansta kullanamazsınız, zaten pil de çok çabuk biter.

Bu en mantıklı fikir gibi geldi bana, bu kurallara uyumayı düşünüyorum.

bir de pil %100 değil iken oyun oynamayın diyorlardı sanki bu bilgi doğru mudur?

Peki bu bilgi doğru mudur?

Son düzenleme:
Kullasan da kullanmasan da 2 yıl ömrü var.
Ya kardeşim bu kadar pimpirikli olmayın.
Kafana göre kullan tadını çıkar.
Ben de öyle demiştim ama ilk 2 ayda pilin ~11.000 mWh'si körelmişti. Pilin nerdeyse dörtte biri ömrünü yemiştim boşa. Fark ettikten beri yukarıda yazdığım kurallara uyuyorum, 1 senede ~2.000 mWh falan anca azaldı, o da zoraki.

@Exinie
Pili %20'nin altına düşürmek, aşırı derecede zarar veriyor. Her şeyden önce buna dikkat et.

Ben de öyle demiştim ama ilk 2 ayda pilin ~11.000 Mwh'si körelmişti. Pilin neredeyse dörtte biri ömrünü yemiştim boşa. Fark ettikten beri yukarıda yazdığım kurallara uyuyorum, 1 senede ~2.000 MWH falan anca azaldı, o da zoraki.

@Exinie
Pili %20'nin altına düşürmek, aşırı derecede zarar veriyor. Her şeyden önce buna dikkat et.

Ne geçti eline pil ölünce yenisini al değiştir.

Geri
Yukarı