IdeaPad Gaming 3 performans modunda yüksek sıcaklık

Daha fazla  
The Witcher 3'te yüksek ayarlarda performans modunda 35-45 FPS alırken CPU 95 derecelere kadar çıkıyor ancak sessiz moda aldığımda sıcaklık 10 derece düşüyor ve neredeyse hiç performans düşüşü yaşamadım. 2-3 FPS fark oluyor, sessiz modda oynamam daha mı sağlıklı? 1 ay sonra bakım yapacağım.

İşlemciden çok ekran kartınız kısıtlayıcı demek ki FPS konusunda. Yüksek performansa geçtiğinizde işlemci yüksek frekanslara çıkıyor. Dizüstülerde de ısınmaya yol açıyor bu durum. Cihazınızın kasası özelinde bir bilgim yok fakat tam randıman alınırken CPU'nun 95 olması bir dizüstü için oldukça normal.

Ben çoğu zaman sessiz mod kullanıyorum neredeyse hiç fan sesi duymuyorum kafa kaldırmıyor artık yaş geçmeye başladı ve bir zararını görmedim. Sıcaklık derecesi üreticinin limitine kadar dayanabilir ve bu tamamen güvenlidir. Gerçek sorun biriken ısıdan dolayı anakart üzerinde oluşabilir tabii gerekli önlemlerini alan ve gerçekten Gaming anakart üreten bir firmanın modelinde bunun yaşanmaması gerekiyor. CPU için macun yerine alabilirseniz kaliteli bir termal pad tavsiye ederim çünkü macun ne kadar iyi olursa olsun ısınınca sıvılaşıyor ve etkisi azalıyor.

Geri
Yukarı