Ideapad Gaming 3 R7 4800H ısınır mı?

Hermitus

Hectopat
Makaleler
3
Dostlar, önceden konu açmıştım bununla ilgili fakat değişiklik oldu. Önceki karar kıldığım bilgisayar Lenovo Ideapad Gaming 3 GTX 1650, AMD Ryzen 5 4600H, 1 TB HDD ve 256 SSD idi fakat kredi kartı bulamadım; bu yüzden buradaki yerel bir mağazdan taksitle bunun bir üst modelini alacağım. Almayı düşündüğüm yeni model 8 GB RAM, GTX 1650 Ti, 512 GB SSD ve AMD Ryzen 7 4800H. Bu bilgisayar internette en ucuz 11400 civarı. Biz bunu 12 ay taksitle vadesiz 10400'e alacağız. Sorum şu: Yeni alacağım modeldeki işlemci çok güçlü, diğerine göre daha fazla ısınma vs. olur mu sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam 1650 Ti laptop o fiyata kesinlikle değmez. Aynı fiyata 2060 bile var.
Fakat içinde bulunan i7 10750H işlemcisi "yapısal" olarak ısınıyor. Sırf bu yüzden almak istemeseniz bile şu çok daha mantıklı:

Ek olarak atmış olduğunuz o laptop'un coil whine sorunu var diye biliyorum. Büyük bir sorun değil, sadece ses var.

Hocam 1650 Ti laptop o fiyata kesinlikle değmez. Aynı fiyata 2060 bile var.
Fakat içinde bulunan i7 10750H işlemcisi "yapısal" olarak ısınıyor. Sırf bu yüzden almak istemeseniz bile şu çok daha mantıklı:

Ek olarak atmış olduğunuz o laptop'un coil whine sorunu var diye biliyorum. Büyük bir sorun değil, sadece ses var.
Biliyorum pahalı fakat taksitle almak zorundayız. İşlemci çok güçlü fazla ısınmasından korkuyorum laptop olduğu için. Coil Whine duydum ama kulaklık jullanırım büyük ihtimal çık sıkıntı olmaz.

Biliyorum pahalı fakat taksitle almak zorundayız. İşlemci çok güçlü fazla ısınmasından korkuyorum laptop olduğu için. Coil Whine duydum ama kulaklık jullanırım büyük ihtimal çık sıkıntı olmaz.
Hocam GTX 1650 Ti laptopa o kadar para baymayın. Ben olsam 9 bin liraya işlemciden kısıp GTX 1660 Ti bir laptop alırdım. Tabii siz bilirsiniz.

Hocam GTX 1650 Ti laptopa o kadar para baymayın. Ben olsam 9 bin liraya işlemciden kısıp GTX 1660 Ti bir laptop alırdım. Tabii siz bilirsiniz.

Hocam maalesef durumlar karışık bunu almak zorundayım. Uzun süre kullanacağım ve 12 taksitle alacağımdan dolayı pek üzülmüyorum.

Hayır Ryzen 7 4800h işlemcisi rakibi olduğu i7 10xxx serisi işlemcilere göre çok daha serin çalışır ve arkadaşım dediği gibi de o özelliklerde ki laptopa 10400 TL vermeyiniz şu size uyar mı Online Alışveriş Sitesi, Türkiye’nin Trend Yolu | Trendyol

Evet Ryzen'ler serin çalışıyor ama bir arkadaş 80-90 civarını görüldüğünü yazdı ondan ötürü içimde bir şüphe oluştu.

Arkadaşların da dediği gibi fiyat biraz yüksek. Sorunuzun cevabı ise elbette ryzen 4800 4600'e göre bir tık fazla ısınacaktır ama işlemcinin modeline özgü sorundan falan değil. Daha fazla performans = daha fazla ısı.

Intel tarafında ryzen 4600'den kat kat kötü olup felaket ısınan işlemciler mevcut misal.

Aynı donanım:
HP Omen 15-en0004nt 267U5EA Ryzen 7 4800H 16 GB 1 TB SSDGTX1650TI 15.6" Full HD Notebook Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe 9.800 TL

1660 Ti'ye sahip donanım:
HP Pavilion Dizüstü Bilgisayar, 15.6'' FHD IPS, AMD Ryzen 7-4800H, 16 GB RAM, 1 TB HDD + 256 GB SSD, GeForce GTX 1660Ti, Freedos, 24D44EA: Amazon.com.tr 10.450 TL

Lenovo'nun o modelini R5 4600H + 1650'ye sahip halini arkadaşıma aldık. Soğutmadan yana bir sorunu yok. En ağır yüklerde bile ekran kartı 80 işlemci 75 dereceyi geçmiyor. Eğer bu üstteki modelleri alamazsan soğutmadan yana o modelde sorun yaşamazsın.

Önerdiğim her iki cihazda da aldıktan sonra bi termal macun değişimi yapmanı tavsiye ederim. HP'nin termal macun kalitesi hakkında ciddi sorunları mevcut.

Dostlar, önceden konu açmıştım bununla ilgili fakat değişiklik oldu. Önceki karar kıldığım bilgisayar Lenovo Ideapad Gaming 3 GTX 1650, AMD Ryzen 5 4600h, 1 TB HDD ve 256 SSD idi fakat kredi kartı bulamadım; bu yüzden buradaki yerel bir mağazdan taksitle bunun bir üst modelini alacağım. Almayı düşündüğüm yeni model 8 GB RAM, GTX 1650 Ti, 512 GB SSD ve AMD Ryzen 7 4800h. Bu bilgisayar internette en ucuz 11400 civarı. Biz bunu 12 ay taksitle vadesiz 10400'e alacağız. Sorum şu: Yeni alacağım modeldeki işlemci çok güçlü, diğerine göre daha fazla ısınma vs. olur mu sizce?

Bence RTX 2060'lı laptop al o fiyatlara var.

Yeni konular

Geri
Yukarı