IdeaPad Gaming 3 yüksek CPU kullanımı neden kaynaklanır?

yuwila

Kilopat
Daha fazla  
Ekran kartı: NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti.
İşlemci: Intel Core i7-113700H 3.30 GHz.
16 GB RAM.

Lenovo'nun bu donanımlara sahip IdeaPad Gaming 3 modelini kullanıyorum. 2-3 Chrome sekmesi, Discord ve beraberinde oyunun açık olma senaryosunda bu kullanımlar ne kadar normal? Oynadığım oyunun minimum/önerilen sistem gereksinimlerini de ekledim. Ekstra olarak CPU zaman zaman, hatta sık bir şekilde anlık olarak %100'e çıkıyor. Laptopu temizleyebildiğim kadarıyla temizledim özellikle fanlarını. Fakat değişen bir şey olmadı, ciddi bir ısınma mevcut laptopun üstünde.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    242 KB · Görüntüleme: 35
  • Ekran görüntüsü 2023-09-15 012620.png
    Ekran görüntüsü 2023-09-15 012620.png
    305,1 KB · Görüntüleme: 33
16 GB RAM.

Lenovo'nun bu donanımlara sahip IdeaPad Gaming 3 modelini kullanıyorum. 2-3 Chrome sekmesi, Discord ve beraberinde oyunun açık olma senaryosunda bu kullanımlar ne kadar normal? Oynadığım oyunun minimum/önerilen sistem gereksinimlerini de ekledim. Ekstra olarak CPU zaman zaman, hatta sık bir şekilde anlık olarak %100'e çıkıyor. Laptopu temizleyebildiğim kadarıyla temizledim özellikle fanlarını. Fakat değişen bir şey olmadı, ciddi bir ısınma mevcut laptopun üstünde.

Ben dün durduk yere %100 CPU kullanımı gördüm Windows module installer açıktı, arkada hangi programların çalıştığını görebilir miyiz bir de Kaspersky ile bir kez taratın.Düzeltme oyunda olduğunu görmemişim.

16 GB RAM.

İşlemciniz 4 çekirdek ve bu gayet normal. Sanırım laptop alırken işlemcinin modeline dikkat etmemişsiniz. Arkada 2-3 chrome sekmesi, Discord ve oyun açık diyorsunuz ve Genshin Impact hafif bir oyun değil.

Ben dün durduk yere %100 CPU kullanımı gördüm Windows module installer açıktı, arkada hangi programların çalıştığını görebilir miyiz bir de Kaspersky ile bir kez taratın.Düzeltme oyunda olduğunu görmemişim.
Malwarebytes ile bir tarama gerçekleştirdim aslında ama bir şey çıkmadı. Bahsettiğin windows installer nedir?

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    329,1 KB · Görüntüleme: 36
İşlemciniz 4 çekirdek ve bu gayet normal. Sanırım laptop alırken işlemcinin modeline dikkat etmemişsiniz. Arkada 2-3 chrome sekmesi, Discord ve oyun açık diyorsunuz ve Genshin Impact hafif bir oyun değil.
Oyunda oluyorsa gayet normal hocam benim yazdıklarım sadece Chrome ve DC açıkken için
Zaten normal olup olmadığını öğrenmek istedim. Bu kesinlikle anormal bir durum gibi bir çıkarımım yoktu bilgi sahibi değilim, sık sık anlık bir şekilde %100 olması tuhaf geldi sadece hakim olduğum bir konu değil. Oyunu da medium ayarlarda oynuyorum bu arada. Lenovo Vantage uygulamasında yer alan Isı Kipi'de denge modunda.

Eklemeyi unuttum bu arada evet yanlış bir tercih yapmış olabilirim işlemci konusunda dikkat etmemekten ziyade hakim değilim aslında pek donanım konularına.

Zaten normal olup olmadığını öğrenmek istedim. Bu kesinlikle anormal bir durum gibi bir çıkarımım yoktu bilgi sahibi değilim, sık sık anlık bir şekilde %100 olması tuhaf geldi sadece hakim olduğum bir konu değil. Oyunu da medium ayarlarda oynuyorum bu arada. Lenovo Vantage uygulamasında yer alan ısı Kipi'de denge modunda.

Eklemeyi unuttum bu arada evet yanlış bir tercih yapmış olabilirim işlemci konusunda dikkat etmemekten ziyade hakim değilim aslında pek donanım konularına.

Genshin 1080 orta ayarlarda yoramaz bu sistemi. Lenovo Vantage'dan performans kipine alıp kullanın. İkinci önerim Chrome fazla CPU ve RAM tüketen bir tarayıcı ana sorunun o olduğuna eminim. Lenovo IdeaPad Flex 5 ile oynuyorum 1080p low set. min 52 ort 59 arkada tarayıcı açık Firefox kullanıyorum.

Mesaja "Beğenmedim" atan arkadaş galiba 4 çekirdekten Threadripper performansı bekliyor.

Genshin 1080 orta ayarlarda yoramaz bu sistemi. Lenovo Vantage'dan performans kipine alıp kullanın. İkinci önerim Chrome fazla CPU ve RAM tüketen bir tarayıcı ana sorunun o olduğuna eminim. Lenovo IdeaPad Flex 5 ile oynuyorum 1080p low set. min 52 ort 59 arkada tarayıcı açık Firefox kullanıyorum.
Performans kipinde kullanmama sebebim aslında ses işinden dolayıydı, ama mutlaka tarayıcıyı da değiştirerek hem performans kipini hem farklı tarayıcıyı deneyip sonuçlara bakacağım. Tarayıcı olarak öneriniz var mı? Biraz araştırdım, Edge ram kullanımı konusunda sanırım bi tık daha iyi.

Mesaja "Beğenmedim" atan arkadaş galiba 4 çekirdekten Threadripper performansı bekliyor.
Keşke zamanında bi tık daha araştırarak bir seçim yapsaymışım işlemci konusunda. Ekran kartını bile bi tık geriye atıp işlemci bi tık, hatta bi kaç tık daha önde olabilse daha iyi olurmuş.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı