ideCAD ve Lumion 5 için sistem tavsiyesi

srt

Hectopat
Selamlar.
Yeni bir sistem kurmanın arefesindeyim. Yaklaşık bir aydır forumdan bilgi topluyorum. Sona yaklaştıkça kafam karışıyor.
Sıklıkla kullanacağım programların sitelerinden sistem gereksinimlerini ve tavsiye edilen sistemleri buraya toplayacağım, bu bilgilere göre optimum bir bilgisayar toplamak için de sizlerin yardımlarınızı bekliyorum.

Kullanılacak Programlar: ideCAD STATİK 7, AutoCAD2016, Lumion 5, SketchUp Pro2014.

1. ideCAD STATİK 7 için tavsiye edilen sistem:
    • i7 2600 veya üstü işlemci
    • 16GB RAM
    • Nvidia GeForce GTS450, Quadro 2000 veya üstü ekran kartı
    • Full HD monitor
  2. Lumion 5 için tavsiteye edilen sistem:
    • i7 4790 veya üstü işlemci
    • 16GB RAM
    • GeForce GTX 960 veya üstü
Bu dört programdan ide ve lumion için kendi sitelerinde verilen tavsiyeler yukarıdaki gibi. İdecad hesap programı ve lumion da görselleştirme/render programı.

Bu durumda beni uzun süre idare edecek bir sistem toplarken x99 tabanı ve z170 tabanı kullanmalıyım? Bütçeyi 4.000₺-5.000₺ bandında tutmak önemli. İşimi yaparken donma, kasma olmamalı. Render ve hesap işlemlerim süresi minumum olmalı. Bu doğrultuda tavsiyelerinizi bekliyorum.

Not: Bilgisayarımda genelde Fifa, Call of duty tarzında bir iki adet de oyun bulunur.

4000-5000 bandında Z170 en mantıklı tercih olacaktır.

Ekran kartını iyi belirlemek gerek. AutoCAD, Workstation sınıfı kart olursa iyi olur diyor. Bu bağlamda Quadro tercih edebilirsiniz. Öte yandan Maxwell GPU'lu Quadro iki tane var o da K2200 ve K620. AMD FirePro da düşünebilirsiniz tabi. Öte yandan GTX serisi bir ekran kartı aldığınızda da Lumion ile gayet hızlı render alabiliyorsunuz.

@Recep Baltaş bey çok teşekkürler yorum için.
forumda geçirdiğim sürede monitor hariç 5.000TL bandında x99 bir sistem kurmaya ikna olmuştum. şimdi z170'e geçiyorum tavsiyeniz üzere.

fakat quadro kartlara geçersem k4200 4gb 256bit fiyatı 3.000₺ üzerinde. bu durumda

z170 anakart
gtx 970 ekran kartı
i7 6700k gibi bir sistem mi oluşturmak gerekir.

yoksa hala benim için önemli bir alternatif olan
x99 kart
5820k işlemci
ve yine gtx 970 ekran kartı
şeklinde mi bir sestem olmalı?

yardımsever arkadaşlar aranıyor.

söylediğim bütçeyi aşıyor ama kendim amatörce fotoğraflardaki gibi 2 sistem topladım
z170 olan 5.250₺, (hatta sitede 6700k işlemci yok diye şimdilik 6700 seçtim. "K" farkından dolayı en az 100₺daha fiyat artar diye düşünüyorum.)
x99 olan 5.790₺ gibi fiyatlar çıkıyor.

bütçemi bu banda çıkarabilirsem ekli sistemlerden hangisi daha performanslı ve görece daha uzun ömürlü olur sizce?
bir de topladığım sistemlerde sıkıntılı, uyumsuz vs parçalar var mı?

Dosya Ekleri

• x99.png
    x99.png
    22,1 KB · Görüntüleme: 368
  • z170.png
    z170.png
    21,6 KB · Görüntüleme: 498
GTX yerine Quadro tavsiye ederim. Kendim için bilgisayar toplasaydım. İşlemci ve ekran kartı AMD olmasını isterdim daha ucuz sistem toplanabiliyor.

gtx yerine quadro tavsiyesi güzel lakin quadro kart ile sistemi toplayınca minimum bütçe ne olmalı?

GTX yerine Quadro tavsiye ederim. Kendim için bilgisayar toplasaydım. İşlemci ve ekran kartı AMD olmasını isterdim daha ucuz sistem toplanabiliyor.

AMD de tavsiye etmişsiniz onu yeni gördüm. Amd düşünmüyorum. Ama quadro tavsiyeniz içşn komple bir sistem kaç kira tutar bir liste yapabilir misiniz?

gtx yerine quadro tavsiyesi güzel lakin quadro kart ile sistemi toplayınca minimum bütçe ne olmalı?

AMD de tavsiye etmişsiniz onu yeni gördüm. Amd düşünmüyorum. Ama quadro tavsiyeniz içşn komple bir sistem kaç kira tutar bir liste yapabilir misiniz?
Yardımcı olabilecek başka kimse yok mu

?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı