İHA nasıl yapılır?

yeedboi

Decapat
Merhaba,
Önümüzdeki yıl TEKNOFEST'te liseler arası İHA yarışmasına katılmak istiyorum ilk yılım olduğu için döner kanat kategorisinde katılmayı düşünüyorum. Sabit kanat önerirseniz onu da düşünebilirim. Bu konuya çok hevesliyim. Az da olsa bilgim var. Baştan sona bir İHA yapmak için kaynak önerip tavsiye verir misiniz? Veya buradan da anlatabilirsiniz. Destekleriniz benim için çok önemli yardımcı olursanız sevinirim. (YT videosu, kitap, makale vb. kaynaklar İngilizce olabilir.)

Merhaba,
Önümüzdeki yıl TEKNOFEST'te liseler arası İHA yarışmasına katılmak istiyorum ilk yılım olduğu için döner kanat kategorisinde katılmayı düşünüyorum. Sabit kanat önerirseniz onu da düşünebilirim. Bu konuya çok hevesliyim. Az da olsa bilgim var. Baştan sona bir İHA yapmak için kaynak önerip tavsiye verir misiniz? Veya buradan da anlatabilirsiniz. Destekleriniz benim için çok önemli yardımcı olursanız sevinirim. (YT videosu, kitap, makale vb. kaynaklar İngilizce olabilir.)

Hafif materyaller kullan, basit bir oyuncak droneden parçaları al ve bu konseptin içine geçir. Kişiselleştir ve tamamsın.

3D yazıcı PETG materyal kullanabilirsin.
Kameralar açısından yarış droneları çok iyi seçenek sunabiliyor.
Mobil şebeke yerine güçlü bir radyo sinyali iletişim için daha iyi olur. (Yedek olarak mobil şebeke kullanılabilir. Dünya'nın öbür ucu bile kontrol edilebiliyor ve Starlink bu işe çok yarayacak.)
Yapay zeka için raspberry gayet iyi olur. Yazı ve şekil için yandex platformu birebir. Direk tanıyor.
Ama o yarışmalardaki cihazlar prototip olduğu için beklenti, zaman, emek, kalite ve gibi yapılmış içeriklerden ziyade yapılacak cihazların ne kadar modifiyeye açık olduğu, hangi platformlara destek verildiği ve ne yapılabileceği daha önemli.
Yani ne sabit ne de döner kanat, ikisi bir arada bulunan ve destek elemanlarına imkan veren bir platform kurun derim.
Örnek olarak fetso gibi her noktaya dokunabilen bir makine yarışma kazandırabilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Merhaba,

Nasıl yaparsın bilemem ama yarışmayı kazanmak için iktidar partisine yakın olman kesin lazım.

Nasıl yaparsın bilemem ama yarışmayı kazanmak için iktidar partisine yakın olman kesin lazım.
aslında amacım yarışmayı kazanmak veya iyi bir derece yapmak değil ilk defa katıldığım için amacım tecrübe edinmek istiyorum
Merhaba,
@SideWinder @Jira hocam siz bu konularda bilgilisiniz sanırım yardımcı olursanız sevinirim.

Döner kanat ilk sene için zorlamayacaktır. Mekanik tarafta gövde kritik, ancak asıl olay yazılımda bitiyor. Kullanacağın uçuş kontrol yazılımında PID, Rate, Filter ve parametre ayarlarını çok iyi yapman gerekecek.

8 - 10 inçlik 6S bir quadcopter toplayarak başlayabilirsin.
uçuş kontrol kartı için pixhawk 2.4.8 düşünüyorum tavsiye eder misiniz ?
Frame içinde F450 boyutunu kullanacağım
Döner kanat ilk sene için zorlamayacaktır. Mekanik tarafta gövde kritik, ancak asıl olay yazılımda bitiyor. Kullanacağın uçuş kontrol yazılımında PID, Rate, Filter ve parametre ayarlarını çok iyi yapman gerekecek.

8 - 10 inçlik 6S bir quadcopter toplayarak başlayabilirsin.
birde drone da kullanmak gereken malzemelerin tamamını yazar mısınız (esc, motor, sensörler gibi) bunlar hakkında araştırma yapmak istiyorum
ve teknofest İHA yarışmasında drone'a kamera takılmalı mı

Son düzenleme:
F450 generic bir framedir, internette birçok örnek setup hatta direkt Pixhawk 2.4.8 ile toplanmış setuplar bile bulabilirsin. Pixhawk 2.4.8 giriş seviyesi için iyidir ancak çakması çoktur ve eskidir de. Lakin işini fazlasıyla göreceğinden şüphem yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı