İhsan Şenocak orman yangınları için yağmur duasına çıktı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Gerici İhsan Şenocak, geçtiğimiz günlerde Tokyo Olimpiyatları'nda başarı elde eden Filenin Sultanları'na ilişkin çirkin yorumlarda bulunmuştu. (A Milli Kadın Voleybol Takımı'nın başarısına gerici isimden skandal yorum)
Şenocak şimdi de Türkiye'nin birçok ilinde meydana gelen yangın felaketinin çözümünü yağmur duasına çıkmakta buldu. “Bir yerde yangın varsa madde planında karadan havadan o yangını söndürmek için seferberlik içinde olmak gerekir. Sonrasında ise Allah'a tevekkül edilir. Fakat Allah'ın gücünün karşısında hiçbir güç duramaz. Allah yağmurla bize imdat eylesin. 3 gün peş peşe yağmur duası yapmayı unutmayalım” şeklinde konuştu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dini bilmediğimi iddia etmen..
Sana soruyorum. Yaşadığın hayat boyunca herhangi bir mucizeye tanık oldun mu?
Ben de müslümanım ve tanık olmadım. Zamanında Hz. Muhammed dini kanıtlamak için yapıyordu. Ancak şu anda yok.

Afrikada dua etmiyorlar mı? Neden çok az yağmur yağıyor, neden birçok kişi susuzluktan ölüyor?

Allah'ın minik bir yangına bariz bir şekilde müdahale etmesini bekliyorsun. Çok beklersin.
Aslında bakıldığında bir gözümüzün bize kattığı nimetler bile bir mucize. Allah kendi kitabında bana dua edin duanıza cevap vereyim buyuruyor. Kabul eder ya da etmez kendisi bilir. İstemekte bir sıkıntı yok. İlmi ve gücünün sonsuz olduğunu inanan herkes bilir.

Dini bilmediğimi iddia etmen.
Ben de Müslüman'ım ve tanık olmadım. Zamanında Hz. Muhammed dini kanıtlamak için yapıyordu. Ancak şu anda yok.

Afrika'da dua etmiyorlar mı? Neden çok az yağmur yağıyor, neden birçok kişi susuzluktan ölüyor?

Allah'ın minik bir yangına bariz bir şekilde müdahale etmesini bekliyorsun. Çok beklersin.

Mucize çok. Sadece bakmasını ve görmesini bilmek lazım. Güneşin doğuşu bir mucize, benim yaşamam bir mucize. Saksımdaki çiçeğin gün geçtikçe güzelleşip büyümesi bir mucize.

"Kuşkusuz, göklerin ve yerin yaratılışında, gece ve gündüzün değişmesinde, insanlara fayda veren yüklerle denizde seyreden gemilerde, Allah'ın gökten indirerek onunla ölü haldeki toprağa can verdiği ve orada her çeşit canlının yetişmesini sağladığı yağmurda, rüzgârları ve gökle yer arasında emre hazır bekleyen bulutları evirip çevirip yönlendirmesinde aklını işleten bir topluluk için elbette nice deliller vardır."

(Bakara Suresi 164. Ayet / Diyanet İşleri Başkanlığı Meali)

Allah'a hiçbir şey zor değildir. Maddenin kanunu Sünnetullah'tır. Maddi alemde her şey fiziksel olarak bir sebeplere bağlıdır. Bu sebeplerin oluşmasını Allah pek tabii sağlayabilir. Bu illa senin görebileceğin şekilde aniden kendiliğinden göklerin yarılmasıyla olmaz. Tek tip bir şey beklememek lazım. Duanı edersin, fiziksel sebepler geçerli hale getirilir ve öyle yağar. Allah'a zorluk yoktur, O'na zorluk vardır demek zaten yanlıştır bir Müslüman için.

Bu duayı ederken niye eleştiri yapmıyor ona sıkıntılıyım.

Din adamlarının işi siyaset veya eleştiri değildir. Siyasete karışsa bu sefer o yönden başkalarınca eleştirilecek. Din adamı din hakkında insanları bilgilendirir, siyasetçi siyasetini yapar. Bu kadar basit. Herkes işi olmayan şeyi yaptığı için zaten ülkece bu haldeyiz ya.

Mucize çok. Sadece bakmasını ve görmesini bilmek lazım. Güneşin doğuşu bir mucize, benim yaşamam bir mucize. Saksımdaki çiçeğin gün geçtikçe güzelleşip büyümesi bir mucize.

"Kuşkusuz, göklerin ve yerin yaratılışında, gece ve gündüzün değişmesinde, insanlara fayda veren yüklerle denizde seyreden gemilerde, Allah'ın gökten indirerek onunla ölü haldeki toprağa can verdiği ve orada her çeşit canlının yetişmesini sağladığı yağmurda, rüzgârları ve gökle yer arasında emre hazır bekleyen bulutları evirip çevirip yönlendirmesinde aklını işleten bir topluluk için elbette nice deliller vardır."

(Bakara Suresi 164. Ayet / Diyanet İşleri Başkanlığı Meali)

Allah'a hiçbir şey zor değildir. Maddenin kanunu Sünnetullah'tır. Maddi alemde her şey fiziksel olarak bir sebeplere bağlıdır. Bu sebeplerin oluşmasını Allah pek tabii sağlayabilir. Bu illa senin görebileceğin şekilde aniden kendiliğinden göklerin yarılmasıyla olmaz. Tek tip bir şey beklememek lazım. Duanı edersin, fiziksel sebepler geçerli hale getirilir ve öyle yağar. Allah'a zorluk yoktur, O'na zorluk vardır demek zaten yanlıştır bir Müslüman için.

Din adamlarının işi siyaset veya eleştiri değildir. Siyasete karışsa bu sefer o yönden başkalarınca eleştirilecek. Din adamı din hakkında insanları bilgilendirir, siyasetçi siyasetini yapar. Bu kadar basit. Herkes işi olmayan şeyi yaptığı için zaten ülkece bu haldeyiz ya.
Böyle bir grafikte yağmur düşmez ama inşallah düşer. Rainfall 0.6.

“Çağ dışı açıklama uzmanı” olup oturduğu yerden böyle şeyleri yapacağına gidip hem yardım etse hem de dua etse ya… Belki yangınlar daha çabuk söner… Başkaları emek versin, birileri de oturduğu yerden maaş alıp prim yapsın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Dini bilmediğimi iddia etmen..
Ben de müslümanım ve tanık olmadım. Zamanında Hz. Muhammed dini kanıtlamak için yapıyordu. Ancak şu anda yok.

Afrikada dua etmiyorlar mı? Neden çok az yağmur yağıyor, neden birçok kişi susuzluktan ölüyor?

"Zamanında Hz.Muhammed dini kanıtlamak için yapıyordu. Ancak şu anda yok." Sonra dini bilmediğinizi iddia ettiğim zaman bana kızmayın boş yere. Hz. Muhammed (s.a.v) mucizeler göstermiştir inanmayanlar inansın diye ama Hz. Muhammed'den sonra mucize olmamıştır demek gerçekten bir şey bilmediğinizi gösterir. Tarih boyunca pek çok alimin duası ile pek çok şey mümkün olmuştur. Yağmur duası da bunlardan birisi. Fakat bu tip şeylere herkesin tanıklık etmesi zor. Öyle olsa zaten imtihanın anlamı kalmaz.

Afrika örneğinize gelince, bunu sormakla "Madem Allah bu kadar merhametli neden tecavüze uğrayan çocuklara müdehale etmiyor?" demek pek farklı değil. Allah dilediğini yapar, samimi edilen duaları geri çevirmez.

"Allah'ın minik bir yangına bariz bir şekilde müdahale etmesini bekliyorsun. Çok beklersin." Üzgünüm siz bu kafayla gittiğiniz sürece daha çok beklersiniz asıl. Allah'a zor gelen bir şey yoktur, yangın minik diye müdehale etmekle uğraşmaz felan mı demeye getiriyorsunuz?

Başkaları emek versin, birileri de oturduğu yerden maaş alıp prim yapsın.
Kendisi herhangi bir maaş almıyor, doğru fetvalar verdi diye sürekli gelen baskılarla Diyanet'teki görevinden alınıp, daha sonra göreve geri iade edilmesine rağmen istifa eden bir insan.

Yaptığı açıklama da dininin gereği, herkesin her şeyi ve her görüşü desteklemesi, taraftar olması şart değil hocam. Sen nasıl farklı görüşteysen, ben farklı görüşteysem o da farklı bir görüşte. İnancının gereğini yapan ve söyleyen insana saygı duyulur, kötülenmez.

Görüş farklılıkları insanı geri bırakmaz, aksine farklı pencerelerden bakmaya yarayıp toplumu zenginleştirir.

@24099, en azından geçmişte maaş alıyordu. Kendi dinine göre dua edip -yasalara uygun- açıklama yapmasında sorun olmasa da en azından din dışında da yardımda bulunması gerekiyor. Aksi takdirde ne yazık ki yapılanlar sadece prim için yapılıyor veya öyle gözüküyor. Maalesef dini kendi faydası için kullanan çok insan var. Ayırt etmek çok zor. Ayırt edince bile yanılma ihtimali var.

Kadınların spor yapmasını uygunsuz görmesi oldukça çağ dışı yine de. Özgürlük tamamen onların. Yasalara uygun her şeyi yapabilirler. Saçma yasalara da karşı gelebilirler. Çağ dışı olduğunu söylemek pek de saygısızlık olmuyor sonuçta. Bu çağda durum böyle. İnançları hakkında tahmin yürütüp öyle bir açıklama yapmak hoş değil. Bu, onlara zorla karışmak oluyor. Sadece tepki çekiyor ve kavgaya yol açıyor. Belki morallerini bile bozuyordur.

Yangın işine gelince de duayı göstere göstere etmek yerine doğru bir biçimde etmek gerekli bence. Öyle olmayınca dediğim gibi konu hafiften gösterişe ve prime kayıyor.

Yetmiyor yetmiyor. Şu gibi skandal da var.
Yeni konu açınca görürsün.

Hala yedi yüzlü yıllarda gibi yağmur duası ediyoruz. Bilim gelişiyor, biz hala belki tanrı yardım eder diye umuyoruz. Ya sizin aklınız fikriniz yok mu? Meteoroloji diye bir şey var? Biz buna bakarak hangi gün yağmur yağacak diye kesine yakın tahminlerde bulunabiliyoruz. Hala tanrı peşindeler bilim yerine.

Haklısın ama onların düşüncelerine de saygı duymak gerekir.

@24099, en azından geçmişte maaş alıyordu. Kendi dinine göre dua edip -yasalara uygun- açıklama yapmasında sorun olmasa da en azından din dışında da yardımda bulunması gerekiyor. Aksi takdirde ne yazık ki yapılanlar sadece prim için yapılıyor veya öyle gözüküyor. Maalesef dini kendi faydası için kullanan çok insan var. Ayırt etmek çok zor. Ayırt edince bile yanılma ihtimali var.

Kadınların spor yapmasını uygunsuz görmesi oldukça çağ dışı yine de. Özgürlük tamamen onların. Yasalara uygun her şeyi yapabilirler. Saçma yasalara da karşı gelebilirler. Çağ dışı olduğunu söylemek pek de saygısızlık olmuyor sonuçta. Bu çağda durum böyle. İnançları hakkında tahmin yürütüp öyle bir açıklama yapmak hoş değil. Sadece tepki çekiyor ve kavgaya yol açıyor. Belki morallerini bile bozuyordur.

Yangın işine gelince de duayı göstere göstere etmek yerine doğru bir biçimde etmek gerekli bence. Öyle olmayınca dediğim gibi konu hafiften gösterişe ve prime kayıyor.
Dini açıdan açıklamalar dışında yardım edip etmediğini bilmiyoruz. Bunu açıktan gösterse bu sefer yaptığı yardımı açıktan gösteriyor, tam şovcu denilecek. Herkesin ameli kendisinedir, bunu açıktan göstermesi gerekmez. Tarz ve usul meselesidir bu.

Ki yanan bölgelere normalde zaten bilimsel olarak hemen ağaçlandırma yapılmaması lazım. Belli bir süre boş kalması gerekiyor ormanların. İki fidan bağışı resmi atıp prim yapmaması en doğrusu gibi gözüküyor. Bunun yerine oradaki insanlara yönelik maddi ve manevi yardımlarda bulunmak en doğrusu.

Kadınların spor yapması hakkında ortaya atılan olayı da şöyle düşünebilirsin. Spor zaten dinen yanlış bir şey değil, o twitte de spora karşı çıkılmamış. Söylenilen şeyin sadece giyimle alakalı bir tavsiye olduğunu anlamak çok zor değil. Takımda İslam dinine inanlar varsa onlara yönelik bir öneri, uyarı. Ki bunu da zaten hakaret ederek değil aksine överek ve neslinin kim olduğunu hatırlatarak yapmayı tercih etmiş. Bunu farklı yönlere çekip, İhsan Şenocak'ın spor karşıtlığı yaptığını söylemek oldukça yanlış diye düşünüyorum.

Yurt dışındaki birçok kadın sporcu da zaten halihazırdaki bu tarz zorunlu ve çok açık tarzdaki tek tip giyim şartından muzdarip. Spor özgürlük ise giyim konusunda da sporculara özgürlük tanınmalı. Sözde özgürlük çağı diyoruz fakat azıcık farklı ve kapalı sayılabilecek bir şeyler giydi diye ceza kesiliyor bir sporcuya. Bunun daha çok ayıplanması lazım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı