İki adet Corsair LPX 8GB Versiyonları Farklı ve Donma Sorunu

FurthestEagle

Kilopat
Daha fazla  
Sistemimde iki adet Corsair LPX 8 GB ram mevcut. İkisini de farklı zamanlarda n11'deki bu linkten satın aldım: Corsair Vengeance Lpx 8gb 3000mhz Ddr4 Ram Cmk8gx4m1d3000c16 - n11.com

Kullandıktan uzun süre sonra fark ettim ki, birinin üzerinde yazan versiyonu 3.32 (Micron) diğeri ise 4.32 (Samsung). Oyunlarda ise ara sıra stutter meydana geliyor. Frametime'yi takip ettiğimde ani zıplamalar görüyorum. Bu genelde CS:GO'da çatışmada, Witcher 3'te düşman öldüğü anda, ve köy gibi bir alana girdiğim anda oluyor. Yani uzun uzun araştırıp, sistemin her ayrıntısını inceledikten sonra, sorunun RAM'lerin farklı versiyon olmalarından dolayı kaynaklanabileceğini düşündüm. Şimdi aklımda 2 seçenek var, ya Corsair LPX 8GB'den bi tane daha alıp versiyonu elimdekilerden hangisi ile tutarsa onu kullanacağım ya da, tamammen farklı 2 adet eşleşmiş ram alıp, sistemimde kullanacağım ki bu durumda elimdeki RAM'ler elimde kalıyor. Eğer bu RAM'leri kullananlar varsa, versiyon farklılıklarından dolayı sorun yaşamışlar mıdır merak ediyorum.
Sistemim:
  • Ryzen 5 1600 12NM
  • Asus Prime B350 Plus
  • Corsair Vengeance LPX 8GB x2 (16GB)
  • RX 580 8G Gaming X
  • Samsung Evo 860
  • Corsair P510

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de aynı RAM'den iki farklı satıcıdan almıştım. Gıcıklandım şimdi, sistemin yanında da değilim. Fırsatım olunca kontrol ediyim ben de. Hangi program ile versiyonları kontrol ettiniz?
Üzerinde yazıyor RAM'in arka yüzünde. VER 3.xx yazıyor. Çok tuhaf bir şekilde aynı ram olmasına rağmen her özelliği de aynı fakat bir şekilde uyumsuz çalışıyor.
CPU-Z de görünüyor.
Peki 3000'den 3200'e geçmenin stuttera bir yararı olacak mı? Zira 3000 MHZ zaten yüksek bir değer. Ama deneyeceğim. Anakartımda da bir problem olabilir.

Bence aynı çiplere sahip RAM kullanmanız mantıklı olan. Şuanki RAM'i yeni aldıysanız iade edin geleceğe yönelik daha yüksek frekanslı bir çift RAM alın. Tekli iki tane de olabilir yeterki aynı stoktan olsun, o zaman çiplerde aynı marka çıkar zaten. Ya da ikinci elde aynı versiyona sahip RAM bakın. Benimkiler aynı versiyondu galiba ama şuan hatırlamıyorum.

İade etme şansınız varsa edin. Ya da satın aldığınız yer ile görüşün belki ellerinde eski modelden vardır. İade süresi dolduysa yeni bir tane sipariş edip elinizdeki fazla olanı da satarsınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı