Çözüldü İki aynı marka model diski tek bir disk olacak şekilde birleştirme nasıl yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

KenanKomutan1453

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
intel core i7-4770 - intel hd graphics 4600 - 16gb ram 1600mhz - 1TB Hdd - 256 gb ssd - dvd-r okuyucu [harici] - windows 10 single language 22H2
SSD veya HDD modeli
Seagate barracuda ST500dm002
Merhaba arkadaşlar. Elimde 2 tane aynı marka aynı model 500 GB HDD var. Bunları tek disk olacak şekilde birleştirmek istiyorum. Bunun için "RAID" mi yoksa bir programla halledebilir miyim? Ve ayrıyeten eğer "RAID" yöntemiyle hard diskleri birleştirirsem dezavantajları ne olur? Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Çözüm
Peki "RAID 1" kullanabilir miyim?
RAID 1:
RAID 1'de (Eşlik olmadan disk ikizleme) aynı veri birçok diske yazılır (bunlara ikizlenmiş set de denir). Her ne kadar birçok uygulama 2 disklik diziler oluştursa da, 3 veya daha fazla diskli diziler de kullanılabilir. Dizideki en az bir disk düzgün çalıştığı sürece, her türlü hata ve aksaklığa karşı koruma vardır ve dizi normal çalışmasını sürdürür. Uygun bir işletim sistemi yardımıyla belleğe yazma performansı artırılabileceği gibi, yazma performans düşüşü de minimuma indirgenebilir. RAID 1'i her disk için farklı bir kontrolörle kullanmaya bazen 'duplexing' (duplex = çift yönlü) denir.

Kaynak
RAİD 1 tam olarak disk birleştirme değildir, verileri eşzamanı olarak yedekleme içindir bu durumda boyut sabit kalır yani size uygun olan RAID 0'dır.
Peki "RAID 1" kullanabilir miyim?
RAID 1:
RAID 1'de (Eşlik olmadan disk ikizleme) aynı veri birçok diske yazılır (bunlara ikizlenmiş set de denir). Her ne kadar birçok uygulama 2 disklik diziler oluştursa da, 3 veya daha fazla diskli diziler de kullanılabilir. Dizideki en az bir disk düzgün çalıştığı sürece, her türlü hata ve aksaklığa karşı koruma vardır ve dizi normal çalışmasını sürdürür. Uygun bir işletim sistemi yardımıyla belleğe yazma performansı artırılabileceği gibi, yazma performans düşüşü de minimuma indirgenebilir. RAID 1'i her disk için farklı bir kontrolörle kullanmaya bazen 'duplexing' (duplex = çift yönlü) denir.

Kaynak
RAİD 1 tam olarak disk birleştirme değildir, verileri eşzamanı olarak yedekleme içindir bu durumda boyut sabit kalır yani size uygun olan RAID 0'dır.

Çözüm
Birleştirmek şu şekilde mümkün olabilir kendi düşüncem bilgisayara format atarken tüm diskleri silin ve 1 tane oluşturun öyle olunca 2 disk toplam 1TB olur.
Bu dediğiniz yöntem tek bir disk üzerinde oluşturulmuş birden fazla bölümün silinmesiyle ilgili fakat bu konuda birbirinden bağımsız iki disk söz konusu.

Bu dediğiniz yöntem tek bir disk üzerinde oluşturulmuş birden fazla bölümün silinmesiyle ilgili fakat bu konuda birbirinden bağımsız iki disk söz konusu.

Teşekkürler hocam sorunum çözüldü artık konu kapanabilir :)

Yeni konular

Geri
Yukarı