İki ekran kartı arasındaki performans farkı neden kaynaklıdır ?

caliskan_seyfo

Hectopat
Makaleler
6
Daha fazla  
Arkadaşlar iyi akşamlar. Arkadaşımla bir iddiaya girdik. Arkadaşım ekran kartlarında çekirdek ve bellek hızları yüksek olanın daha yüksek fps ve performansı vereceğini söylüyor. MSI Gaming GTX770 ve Sapphire R9 280X Toxic modellerini karşılaştırdım. R9 280x performans ve çoğunda fps değeri olarak olarak daha iyi görünüyor. Bellek ve çekirdek hız değerleri daha düşük. Bunun sebebi nedir ? Oyunlarda fps ve performans artışı için hangi etken daha önemlidir ? Teşekkürler...

Shader yada CUDA (ikisi de aynı şey) çekirdek sayısı arttıkça performans artar. Bunların sayısı arttığı içinde GPU hızı düşer. Sapphire'de 2048 Shader (yada CUDA), MSI'da ise 1536 adet Shader var bu yüzden Sapphire'de daha fazla Shader bulunduğu için GPU hızı düşük. Shader sayısının fazla olması GPU hızının yüksek olmasından daha fazla performansa katkı sağlar.

Ayrıca Sapphire 384bit ve band genişliği 288GB/s, MSI ise 256bit ve band genişliği 224GB/s. Ayrıca Sapphire içinde 4Milyar 313Milyon, MSI'ın içinde ise 3Milyar 540Milyon transistör bulunmakta bunlarda bir etken.

Ama benim tavisyem GTX 770 yönünde olur çünkü her şey performans değil. Nvidia'nın sunduğu özellikler ve destek daha iyi. Shadow Play özelliği, Physx ve HBAO+ gibi sunduğu grafik teknolojileri ve yeni çıkacak olan N-YSNC monitör desteği nedeniyle ben GTX 770 alırdım bu iki kart arasında.

AMD Radeon R9 280X | techPowerUp GPU Database
MSI GTX 770 Gaming | techPowerUp GPU Database

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı