Çözüldü İki farklı diske Windows ve Linux kurulumu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Sensey01

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, laptopumda iki adet disk var. Bir de SSD Windows kurulu. Diğeri HDD ona da Linux kurmak istiyorum. Ancak kurduktan sonra GRUB önyükleyicide Windows'u göremiyorum. BIOS ayarlarından UEFI'yi sevdiğimden bilgisayar Windows ile açılıyor ama legacy spor yaptığımdan grupta Windows'u göremiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Evet arkadaşlar sorunu çözdüm.
Önce Windows kurulu diskinizi öğrenin yani bu sda1 sda2 veya sdb1 sdb2 olabilir.
Sda = disk 0 yani HD0.
Sdb = disk 1 yani HD1 şeklinde düşünebiliriz. 1

Sonrasında: Sudo nano /etc/grub.d/40_custom kodunu terminale yazarak dosyamızı açıyoruz sonra bu kodu en altına ekliyoruz.

Menuentry "Windows 10" {
Search --hint-EFI = HD1, GPT1 --set = root --file /efi/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi
Chainloader /EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi
}

Kaydedip çıkıyoruz.

Sonrasında terminale tekrardan sudo nano /etc/default/grub yazıp dosyayı açıyoruz.

Grub_tımeout_style'ı "hidden" yerine "menu" yapıyoruz.

Alttaki satırda da grub_tımeout'ta GRUB menüsünü göstermek istedigimiz saniyeyi yazıyoruz. Windows 10 varsayılan olarak seçiliyken duracak.

Son olarak 3.adımdaki "sudo Update-GRUB" veya "sudo Update-GRUB2" komutuyla GRUB bilgimizi güncelliyor ve yeniden başlatıyoruz.
Evet arkadaşlar sorunu çözdüm.
Önce Windows kurulu diskinizi öğrenin yani bu sda1 sda2 veya sdb1 sdb2 olabilir.
Sda = disk 0 yani HD0.
Sdb = disk 1 yani HD1 şeklinde düşünebiliriz. 1

Sonrasında: Sudo nano /etc/grub.d/40_custom kodunu terminale yazarak dosyamızı açıyoruz sonra bu kodu en altına ekliyoruz.

Menuentry "Windows 10" {
Search --hint-EFI = HD1, GPT1 --set = root --file /efi/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi
Chainloader /EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi
}

Kaydedip çıkıyoruz.

Sonrasında terminale tekrardan sudo nano /etc/default/grub yazıp dosyayı açıyoruz.

Grub_tımeout_style'ı "hidden" yerine "menu" yapıyoruz.

Alttaki satırda da grub_tımeout'ta GRUB menüsünü göstermek istedigimiz saniyeyi yazıyoruz. Windows 10 varsayılan olarak seçiliyken duracak.

Son olarak 3.adımdaki "sudo Update-GRUB" veya "sudo Update-GRUB2" komutuyla GRUB bilgimizi güncelliyor ve yeniden başlatıyoruz.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı