Çözüldü İki farklı marka RAM takılınca R5 3600X sistem mavi ekran hatası veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ömer N. KAYHAN

Attopat
Daha fazla  
RAM
GSKILL Ripjaws F4-3200C16D-32GVK, Crucial Pro 32GB Kit (2x16GB) DDR4-3200 U
Anakart
MSI B450 Tomahawk Max
İşlemci
AMD Ryzen 5 3600X
Cihazımda MSI B450 Tomahawk Max anakart, Ryzen 5 3600X işlemci ve G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-32gvk 16x2 RAM'ler bulunmaktaydı. Bugün cihaza Crucial Pro 32 GB kit (2x16 GB) DDR4-3200 udımm bellekler taktım. BIOS'ta dört RAM de gözüküyor fakat Windows direkt mavi ekrana düşüyor. G.Skill ve Crucial RAM'leri ayrı denediğimde ikisi de çalışıyor, yardımcı olur musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
BIOS üzerinde hangi frekanslara ayarlıyorsun RAM'leri? O işlemci Quad channel desteklemiyor ve muhtemelen 4 RAM'i Dual channel üzerinden çalıştırıyor sistem, bu da RAM'lerin frekanslarında azaltma yapacağını gösterir. EXPO ya da XMP kapalı bir şekilde 4 RAM'le sistemi açabiliyor musun?
3000 Mhz'e düşürünce sorunum ortadan kalktı teşekkür ederim. Şu an çalıştı.
Bence RAM ile alakalı değil bence de Acer var RAM slotunda biri HP biride ASUS marka RAM var sorunsuz çalışıyor RAM'in birini çıkarıp güvenli moda başlatın bir şey olacak mı öyle bakın test edin RAM'lerim yani

BIOS üzerinde hangi frekanslara ayarlıyorsun RAM'leri? O işlemci Quad channel desteklemiyor ve muhtemelen 4 RAM'i Dual channel üzerinden çalıştırıyor sistem, bu da RAM'lerin frekanslarında azaltma yapacağını gösterir. EXPO ya da XMP kapalı bir şekilde 4 RAM'le sistemi açabiliyor musun?

BIOS üzerinde hangi frekanslara ayarlıyorsun RAM'leri? O işlemci Quad channel desteklemiyor ve muhtemelen 4 RAM'i Dual channel üzerinden çalıştırıyor sistem, bu da RAM'lerin frekanslarında azaltma yapacağını gösterir. EXPO'ya da XMP kapalı bir şekilde 4 RAM'le sistemi açabiliyor musun?

Evet EXPO kapalıyken açabiliyorum bilgisayar biraz daha hızlanıyor bir de 40 sn açılıyorsa 12 sn de açılıyor

Seninki masaüstümü

Evet EXPO kapalıyken açabiliyorum bilgisayar biraz daha hızlanıyor bir de 40 sn açılıyorsa 12 sn de açılıyor

Seninki masaüstümü

4 stick RAM kullanmıyorum ben eğer Ryzen platformunda 4 stick RAM kullanıyorsan ya yeni nesil işlemcilere bakacaksın ya da ProcODT, RttNom, RttWr ve RttPark gibi direnç ayarlarını iyi bilip iyi ayarlayacaksın. 2 stick RAM benim için daha rahat ve kullanışlı oluyor.

3000 Mhz'e düşürünce sorunum ortadan kalktı teşekkür ederim. Şu an çalıştı.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı