İki güç girişli ekran kartını tek kabloyla kullanmak

Dakko

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba.

Sorum şu, ekran kartında iki giriş olup da bu iki girişi tek kablo üzerinden (aynı kablo üzerindeki iki ayrı slotu kullanarak) yapan, uzunca süre bu şekilde kullanıp da sorun yaşayan ya da yaşamayan kimse var mı?

Üreticiler bu konuda pek bir şey demiyor ama Reddit'te falan, iki giriş varsa iki ayrı kablo kullanın diyor ama gerekçeleri pek o kadar da aklıma yatmadı (tek kablo 150W üzerinde güç çekince aşırı ısınıyormuş da, aşırı ısınınca da eriyebiliyormuş deniyor. Lakin sallıyorum 3060 Ti'nin tek girişi var, mecburen tek kablo, e o da 225W çekiyor. O zaman 3060, 3060 Ti falan kullanan herkesin kablosunun aşırı ısınmadan yanması gerekirdi vs. bir de tek kablo 150W üzerinde güç olunca zorlanacaksa, PSU üreticileri o zaman neden tek kablo üzerine iki ayrı giriş koysun?)

Neyse, konuyla ilgili bilgisi ya da tecrübesi olan arkadaşların yorumunu bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mining rigim de var kendi sistemim de oldukça üst seviye bir sistem ki rigimde de 3090-80 bulunduruyorum oldukça fazla. Düşük kalite psu kullanmadım hiç belki onunla alakalıdır ama hiç kablo erimesi yaşamadım. 3090ı tek kablo çift çıkış kullanıyorum olması gereken de budur bence.

Mining rigim de var kendi sistemim de oldukça üst seviye bir sistem ki rigimde de 3090-80 bulunduruyorum oldukça fazla. Düşük kalite psu kullanmadım hiç belki onunla alakalıdır ama hiç kablo erimesi yaşamadım. 3090ı tek kablo çift çıkış kullanıyorum olması gereken de budur bence.
Hocam aslında mevzunun PSU kalitesiyle ilgisi yok.

Tek kablo kullanmayın diyenler şu teoriye göre diyorlar: diyorlar ki kullanılan kablolar 12 gauge de olsa 24 gauge de olsa farketmez, bir kablo 150 Watt'tan fazla çekerse, belirli bir süre sonrasında erir. Pci slotundan 70 Watt geliyor, geri kalan da PSU'dan gelen kablodan geliyor. Yani diyor ki tek kablo kullanınca 150'nin üstünde bir güç o kabloya binecek ve eriyecek. Onların teorisi bu.

Benim de aklıma yatmayan iki şey var:
1) Eğer tek kablo madem iki başlıkta verilecek gücü kaldırmayacak, PSU üreticileri neden iki başlık koyuyor?

2) Sallıyorum 3060'da sadece tek giriş var, mecburen tek kablo kullanılacak, e o zaman 3060 kullanan herkeste kablo erimesi mi olacak? Sonuçta o da 220 Watt, hatta bazen 290 Watt'lar falan çekiyor.

Bakın mesela siz hiçbir sorun yaşamamışsınız. Acaba bu da balon PSU konusu mu? Biliyorsunuz bilgisayar tüketicileri özellikle PSU konusunda kulaktan dolma bilgilerle abarttıkça abartmaya meyilli oluyor.

Hocam aslında mevzunun PSU kalitesiyle ilgisi yok.

Tek kablo kullanmayın diyenler şu teoriye göre diyorlar: Diyorlar ki kullanılan kablolar 12 gauge de olsa 24 gauge de olsa fark etmez, bir kablo 150 Watt'tan fazla çekerse, belirli bir süre sonrasında erir. PCI slotundan 70 Watt geliyor, geri kalan da PSU'dan gelen kablodan geliyor. Yani diyor ki tek kablo kullanınca 150'nin üstünde bir güç o kabloya binecek ve eriyecek. Onların teorisi bu.

Benim de aklıma yatmayan iki şey var:
1) Eğer tek kablo madem iki başlıkta verilecek gücü kaldırmayacak, PSU üreticileri neden iki başlık koyuyor?

2) Sallıyorum 3060'da sadece tek giriş var, mecburen tek kablo kullanılacak, e o zaman 3060 kullanan herkeste kablo erimesi mi olacak? Sonuçta o da 220 Watt, hatta bazen 290 Watt'lar falan çekiyor.

Bakın mesela siz hiçbir sorun yaşamamışsınız. Acaba bu da balon PSU konusu mu? Biliyorsunuz bilgisayar tüketicileri özellikle PSU konusunda kulaktan dolma bilgilerle abarttıkça abartmaya meyilli oluyor.

Ben de bu kablo erimesini duymuştum ancak eriyen kablolar hep Çin'den alınma çoklama kabloları veya adını dahi duymadığımız PSU'ların kablolarıydı hep o yüzden o teoriyi sundum ben de.

Ben de bu kablo erimesini duymuştum ancak eriyen kablolar hep Çin'den alınma çoklama kabloları veya adını dahi duymadığımız PSU'ların kablolarıydı hep o yüzden o teoriyi sundum ben de.
Eyvallah.

Benim kablolar Cooler Master'in kendi PSU'sunun orijinal kabloları. Bende de sorun olmayacaktır o zaman.

Yeni konular

Geri
Yukarı