Çözüldü İki İnterneti aynı anda kullanamıyorum

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
5
Yer
Sancaktepe/İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Fotoğrafçı
Merhaba.

Yayın için 2.ci interneti aldım.

Sistemime TP-Link TG-3468 Ethernet kartını dahil ederek 2.ci Ethernet portuna sahip olmuş oldum.

Ancak aynı anda 2 İnternet aktif olmuyor. Biri pasif duruma düşüyor. IP çakışması yüzünden oluyor gibi.

Bağlantı şeklim şöyle.

Bir modemden gelen LAN kablosu Asus Croshair VI Hero'nun dahili Ethernet soketine bağlanıyor.
Diğer modemden gelen LAN kablosu ise TP-Link TG-3468 Ethernet kartına bağlanıyor.

İnternet üzerinde bu şekilde kullanım yapan ve içeriğini oluşturmuş kişiler var.
Onlar aynı anda iki interneti kablolu olarak kullanabilmişler. Kablolu ve kablosuz olarak bağlantı sağlayanda var.

Bu durumu nasıl çözebilirim. Bilgili kişilerden destek bekliyorum.

Çözüm
Olayı çözdüm. Modem ve IP çakışması kaynaklıymış.
Çözüm açıklamasını detaylı anlatmamı istiyorsanız eğer paylaşayım.
Olabildiğince kısa ve net bir şekilde yazıyorum.

1.ci İnternet ile 2.ci İnternet'i aynı anda kullanmaya kalktığımızda 192.168.1.1 ile birlikte IP adreslemesi çakışıyor.

Bu oluşan sorun kaynaklı yapılacak işlem şudur;

Bir modemde modem ara yüzüne giriş adresi 192.168.1.1 varsayılan olarak kalacak.
Diğer modemde ise varsayılan 192.168.1.1 olan adresi 192.168.1.2 yapıyoruz.

Bunu hallettikten sonra birde IP çakışmasını engellemek var.
Siz benim işim garanti olsun derseniz eğer;

1.ci modemde IP Havuzu Başlangıç Adresini 192.168.1.3 yapın.
IP Havuzu Bitiş Adresini ise 192.168.1.49 yapın. Eğer yetmez derseniz 100 yapın 49'u.

2.ci modemde ise;
IP Havuzu Başlangıç Adresini 192.168.1.50 yapın. Eğer yukarıdaki bitiş adresini 100 yaparsanız bu başlangıç adresini 50 değil 101 yapın en az.
IP Havuzu Bitiş Adresini ise 192.168.1.254 olarak kalsın varsayılan olarak.

Varsayılan Ağ Geçidinin 2.ci modemde değiştirdiğinizden emin olun. Yoksa modem ara yüzüne giremezsiniz.

Sonra Windows üzerinden yapılacak bir işlem var.
Ayarlar > Ağ ve internet > Ağ sıfırlama.
Bu ilerlemeden ağ yapısını sıfırlayın. Sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

Sonra kontrol ettiğinizde iki modeminde cihazınıza ayrı IP tanımlaması yaptığını göreceksiniz.
Böylede aynı anda 2 internet kullanımı aktif olmuş oluyor.

Sonrasında öncelik atama, ayarlama.
Denetim Masası\Ağ ve Internet\Ağ Bağlantıları sekmesine geliyorsunuz.
Örnek olarak 1.ci modem X, 2.ci modem ise Z olsun.

X olan modeme bağlı ağ bağlantısının özelliklerine giriyorsunuz. İnternet protokolü sürüm 4 olan sekmeye tıklayıp özelliklerine giriyorsunuz. Gelişmişe tıklıyorsunuz. Otomatik ölçünün tikini kaldırıyorsunuz ve manuel olarak 1 giriyorsunuz.

Z olan modeme aynı şekilde ilerleyip buna 40 verebilirsiniz. Otomatikte bırakabilirsiniz bunu. Ancak işim garanti olsun diye 40 verebilirsiniz.
Not: Bu ayarlamayı 10-20 yapanda var, 20-40 yapanda var. Rakam küçüldükçe öncelik artıyor.
Öncelik olan interneti belirlediğim için otomatik bıraktım.

OBS üzerinden yayın açarken örnek olarak Z olarak belirlediğimiz modemin IP adresini gelişmiş sekmesinden OBS üzerinden seçmemiz gerekiyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı