İhtiyacımıza göre bazen çift internet kullanmak istiyoruz fakat çoğumuzun bunu nasıl yapacağı hakkında pek bir fikri yok. Bu konuda bunu en basit nasıl yapabiliriz buna göz atalım.
  • Neden iki internet kullanmak isteriz?
    • Yayın yapıyorsak yayını diğer internet üzerinden verip, biz diğer internet üzerinden oyun oynayarak ping durumuna etki etmeden daha kaliteli bir şekilde yayın yapabiliriz.
    • İki interneti birleştirerek olası kopma durumunda diğer internet ile kesilme olmadan kullanmaya devam edebiliriz.
  • İki interneti sisteme nasıl bağlamalıyım?
    • Öncelikle aynı hat üzerinde iki internetiniz olursa bu durum geçerli olmaz, bu durumda sadece birini aktif olarak kullanabilirsiniz. İki ayrı hat ile internet sisteminize bağlı olmalı.
  • Kaç yöntem ile bağlayabilirim?
    • Bunun 4-5 tane yöntemi var biz bu makalede en basit nasıl yaparız buna bakacağız.
      • Windows üzerinden yapabilirsiniz.
      • Yük dengeleme yönlendiricileri var bunlardan satın alarak yapabilirsiniz. Örnek cihaz "TL-R480T+".
      • Connetify'ı gibi yazılımlar ile yapabilirsiniz.
Şimdi bunu Windows üzerinde nasıl yapacağımıza bakalım. Ben WI-FI üzerinden başka bir ağa bağladım, yayını bu ağ üzerinden vereceğim kendim diğer internet ile oynamaya devam edeceğim.
  • Windows Ayarları
Bu işlemleri iki bağlantı içinde yapacaksınız, ben de Ethernet ve WI-FI var bu yüzden bunlar için yapıyorum siz ek Ethernet portu aldıysanız Ethernet / Ethernet şeklinde olacaktır.

Ethernet> Özellikler diyoruz.

1617106098575.png

IPv4 > Gelişmiş > En sağdaki kısımda "Otomatik ölçü" yazısındaki tiki kaldırın ve açılan alt kısıma 15 yazın ve onaylayın.

1617106260630.png

Aynı işlemleri diğer internet bağlantınız içinde yapın. Bu işlemleri yaptıktan sonra sisteminizi yeniden başlatın.

1617106357041.png

Artık iki internette aktif eğer bağlantı problemi yaşarsanız devre dışı bırakıp tekrar deneyin veya birinin DNS adresini değiştirin.

1617106446042.png

Öncelikle bunu kullanmak için programların buna destek vermesi gerekiyor. Biz OBS üzerinde yapacağız. İlk aşamada yayını özel yaparak denemeyi unutmayın!
  • OBS Ayaları
Ayarlar > Gelişmiş > Ağ > kısmına geliyoruz burada IP bağla diyor buna tıklayıp yayını vermek istediğimiz interneti seçiyoruz.

1617106632780.png

İnterneti seçtikten sonra tamam deyip, yayını verip kontrol ediyoruz.

1617106724512.png

Hız testi sonuçlarına bakalım.
  • Normalde hız değerlerimiz bu şekilde. Soldaki kablolu sağdaki WI-FI.
Net hızları.png

• Yayın sırasındaki değerler.
Eki Görüntüle 948756
  • Aynı hat üzerinden yayın yapsaydık değerler nasıl olacaktı? Gördüğünüz gibi hemen etkisi oldu.
Aynı net yayın test.png

Bu işlemler bu kadardı. İsterseniz ben iki ağı bağlayım tek olarak kullanayım diyorsanız:
  • Ağları Birleştirme
İki ağı seçiyoruz ve sonrasında "Bağlantıları Köprüle" diyoruz.

1617107133428.png

Tıkladıktan sonra hata verebilir, tamam deyin sonrasında köprüyü oluşturacaktır.

1617107365421.png

Son düzenleme:
@iloveichigo Oynayabilirsiniz fakat mobil WI-FI ile çok sağlıklı bir oyun olması zor. Köprülediğinizde çok bir artısı yok daha çok kopma durumunda veya dalgalanmalarda iş görür.
Yok hocam ben mobil veriyle csgo rahat oynuyorum sıkıntı olmuyor.
O zaman bu yararlı bir konu olur benim için.
Ve bağdaştırıp ve bağdaştırmadan bir speedtest atar mısınız? Merak ettim.

10-15-20 olayı İnternet aktif sıralaması oluyormuş galiba.

10 Atanan birinci, 15 veya 20 atanan ikinci oluyormuş sözde.

Birinci ağ üzerinde oyun oynarken, tarayıcıda gererken ve video izlerken kullanım olmasını sağlamak gerek.
İkinci ağ üzerinde sadece yayın yapmak için atama yapmak mesele.

Büyük ihtimalle bu bahsettiğiniz şeyde bunla alakalı gibi duruyor.

OBS üzerinde zaten Ethernet seçimi var. O garanti iş.
Oyun ve diğer etkenlerde yayın yapılan hizmetten ayrı olduğunu doğrulamak gerekli. Bunu nasıl yapıldığını araştırıyorum şimdi.

İki modem, iki lan girişi olduktan sonra dahi doğru adımları atmak gerek.

Hocam VDS'nin internetini bu yöntemle kullanabilir miyiz?

Ben hiç ayar yapmadan bir ethernet bir wi-fi kullanıyordum yine aynı sonuç oluyordu. Yine de emeğine sağlık, umarım bu tarz şeyleri arayan birilerinin işine yarar.

Ben de upload hızı daha iyi olan bir internet var bu işlemi yaparsam OBS'den de upload'ı iyi olan Ethernet'i seçersem yayın yapabilir miyim? Download'ı iyi olan modem ilede oyunumu oynayabilir miyim?

Geri
Yukarı