Çözüldü İki RAM birlikte takınca bilgisayar açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kalsiyumcanavari

Hectopat
Daha fazla  
İki RAM takılı olunca bilgisayar açılmıyor. Bir sorun yoktu sebebini anlayamadım. Sıvı soğutucumu değiştirdim ama sıvı soğutucuyu takmadan önce stok fanı takarken böyle bir problem olduğunu fark etmiştim. Şimdi sorun devam ediyor tek RAM ile açılıyor ya da yan yana takınca açılıyor ama 2 ve 4. slotlara RAM'i takınca bilgisayar açılmıyor. CPU sabit kalıyor.
Sistem: Msi Mag x570 tomahawk wifi
İşlemci: Ryzen 5 5600x
Ram: Hyperx Fury 2x 16
Sıvı soğutucu: lian li galahad aio uni fan sl edition 360 white

Video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• IMG_0278.jpeg
    IMG_0278.jpeg
    133,5 KB · Görüntüleme: 41
  • IMG_0277.jpeg
    IMG_0277.jpeg
    153,8 KB · Görüntüleme: 31
  • IMG_0276.jpeg
    IMG_0276.jpeg
    150,6 KB · Görüntüleme: 32
  • IMG_0275.jpeg
    IMG_0275.jpeg
    143,2 KB · Görüntüleme: 54
  • IMG_0274.jpeg
    IMG_0274.jpeg
    119,1 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:
Çözüm
Bilgisayar parçaları hakkında hiçbir bilgi vermemişsin. Bari tecrübeli üyeler yapmasın bunu.
Güzel bir fotoğraf çek, RAM slotları filan görünmüyor.

Öncelikle Ramleri A2 ye tek tek takıp sağlam olup olmadığını kontrol et önce.
2 RAM de sağlam ise A2 ve B2 slotlarına takman gerekir.

Yazıdan anladığım kadarıyla 2 kanal rami yan yana değilde yeşil olan kısımlara yani A2 ile B2 ye takmanızı istiyor. öyle denediniz mi ?.
Denemişsiniz şu an gördüm yanıtı silemedim editledim bende :D

BIOS güncel mi ? BIOS update yaptın mı ?

Anakartta sorun var yüksek ihtimal ile o halde.

Bu işlemci fanı vidası bir tarafı açıldığında işlemcinin bir tarafı havaya kalkıp diğer tarafı zorlaması ile alakalı bir nedenmiş.

Garanti servisin sonucu:
Anakartın ön görsel ve fiziksel kontrollerinde işlemci soket iç kıskaçlarında fiziksel hasar tespit edilmiştir. İşlemci soketindeki hasar nedeniyle anakart işlemci ile düzgün bağ kuramayarak anakartın düzgün çalışmasına mani olmaktadır. İşlemci soketindeki hasar üretim kaynaklı olmayıp hatalı kullanım sonucu oluştuğu için; anakart garanti kapsamı dışına çıkmıştır. Anakartın ücretli olarak tamiri sağlanabilir. Anakart işlemci soket onarım bedeli KDV(%18) dahil 500 TL'dir. Onarım sırasında tespit edilecek diğer arızaların onarım ücreti teknik tamir birimi tarafından bildirilecektir.
Bu işlemci fanı vidası bir tarafı açıldığında işlemcinin bir tarafı havaya kalkıp diğer tarafı zorlaması ile alakalı bir nedenmiş.

Garanti servisin sonucu:
Anakartın ön görsel ve fiziksel kontrollerinde işlemci soket iç kıskaçlarında fiziksel hasar tespit edilmiştir. İşlemci soketindeki hasar nedeniyle anakart işlemci ile düzgün bağ kuramayarak anakartın düzgün çalışmasına mani olmaktadır. İşlemci soketindeki hasar üretim kaynaklı olmayıp hatalı kullanım sonucu oluştuğu için; anakart garanti kapsamı dışına çıkmıştır. Anakartın ücretli olarak tamiri sağlanabilir. anakart işlemci soket onarım bedeli KDV(%18) dahil 500 TL'dir. onarım sırasında tespit edilecek diğer arızaların onarım ücreti teknik tamir birimi tarafından bildirilecektir.

Geçmiş olsun işlemci söketine sıvı soğutmayı takarken hasar verdiniz galiba. Anakartın modeline göre tamir ettirebilirsiniz bence, gerçi B450MS2Hler bile 1500 TL olmuş her halükarda tamir ettirmek mantıklı. Şasırdım cidden ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım.

Geçmiş olsun işlemci söketine sıvı soğutmayı takarken hasar verdiniz galiba. Anakartın modeline göre tamir ettirebilirsiniz bence, gerçi B450MS2Hler bile 1500 TL olmuş her halükarda tamir ettirmek mantıklı. Şasırdım cidden ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım.

Eskisinden farksız olur diyor. Eğer tamir ederlerse satışa koyup AM5’e geçmeyi düşünüyorum.

Garanti servisin sonucu:
Anakartın ön görsel ve fiziksel kontrollerinde işlemci soket iç kıskaçlarında fiziksel hasar tespit edilmiştir. İşlemci soketindeki hasar nedeniyle anakart işlemci ile düzgün bağ kuramayarak anakartın düzgün çalışmasına mani olmaktadır. İşlemci soketindeki hasar üretim kaynaklı olmayıp hatalı kullanım sonucu oluştuğu için; anakart garanti kapsamı dışına çıkmıştır. Anakartın ücretli olarak tamiri sağlanabilir. Anakart işlemci soket onarım bedeli KDV(%18) dahil 500 TL'dir. Onarım sırasında tespit edilecek diğer arızaların onarım ücreti teknik tamir birimi tarafından bildirilecektir.
Anakartta sorun olduğunu söylemiştim :)
500 TL civarına olursa çok iyi :D

Anakartta sorun olduğunu söylemiştim :)
500 TL civarına olursa çok iyi :D

Oldu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı