İki Tane 2666 MHz RAM 2400'de Mi Çalışır?

Ahmet Çavdar

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Acer Aspire A715-75G - İ5 10300H 2.5 GHz Turbo 4.5 GHZ - Intel UHD Graphics & GTX 1650 - 16 GB 2933 MHz

Asus TUF Gaming FX-505DT BQ180T - R5 3550H 2.1 GHz Turbo 3.7 GHz - Vega 8 & GTX 1650 - 16 GB 2400 MHz
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi
Arkadaşlar şimdi bir laptop aldım, 8 GB RAM içeriyor. Ben 16 GB RAM istiyorum. İçindekini satıp iki tane yeni 8 GB alacağım. Sipariş elime ulaşmadı bu yüzden RAM özelliklerini bilmiyorum detaylı olarak. Şimdi sorularım şunlar:
1- Mesela içindeki RAM CL16, ben bunu çıkarıp CL19 iki RAM taksam anakart onu CL16 hızında mı çalıştırır yoksa CL19 hızında mı? Çalışmama yapar mı?
2- Mesela içindeki RAM 2400 MHz, ben bunu çıkarıp 2666 MHz iki RAM taksam 2400'de mi çalışır yoksa 2666'da mı? Çalışmama yapar mı?

Laptop konusunda RAM işi biraz şans işi imiş ama kağıt üzerinde bu soruları cevaplarsanız sevinirim.

Arkadaşlar şimdi bir laptop aldım, 8 GB RAM içeriyor. Ben 16 GB RAM istiyorum. İçindekini satıp iki tane yeni 8 GB alacağım. Sipariş elime ulaşmadı bu yüzden RAM özelliklerini bilmiyorum detaylı olarak. Şimdi sorularım şunlar:
1- Mesela içindeki RAM CL16, ben bunu çıkarıp CL19 iki RAM taksam anakart onu CL16 hızında mı çalıştırır yoksa CL19 hızında mı? Çalışmama yapar mı?
2- Mesela içindeki RAM 2400 MHz, ben bunu çıkarıp 2666 MHz iki RAM taksam 2400'de mi çalışır yoksa 2666'da mı? Çalışmama yapar mı?

Laptop konusunda RAM işi biraz şans işi imiş ama kağıt üzerinde bu soruları cevaplarsanız sevinirim.
1- CL19 çalıştırır cayır cayır.
2- Notebook anakartı kaç Mhz'e kadar destekliyorsa o kadar çalışır.
Neden 16 GB RAM istiyorsunuz?
Günümüzde çoğu oyun için 8 yetersiz kalıyor.

1- CL19 çalıştırır cayır cayır.
2- Notebook anakartı kaç Mhz'e kadar destekliyorsa o kadar çalışır.

Günümüzde çoğu oyun için 8 yetersiz kalıyor.
Yani diyebiliriz ki CL sürümü farketmez eş RAM takarsak, ama MHz anakarta bağlı, doğru muyum?

Hocam CL değeri neyse odur. Frekansa gelecek olursak. Anakart desteğine bağlı bir durum. Bazı anakartlarda RAM OC yapabiliyorsunuz.

Herşey anakartta bitiyor. Anakartın marka-modelini bilmem gerekiyor. İçinde olan ram in özellikleri anakartın maksimumu olabilir.
Birkaç güne elimde olur, olduğunda bakabilirim

CL olarak taktığın belleğin değeri neyse onda çalışır. MHz de aynı şekilde yanlız laptopun anakartı en fazla kaç MHz destekliyorsa onun üzerine çıkamazsın.

Biliyorsundur gerçi ama ne kadar düşük CL o kadar iyi oluyor 😀

Yeni konular

Geri
Yukarı